Wyciskarki ręczne do soków – wybór opcji dla profesjonalnej gastronomii

0
1059

Świeże soki to bogactwo smaku i witamin. Świetnie smakują zarówno spożywane jako samodzielny napój, jak i dodawane do dań, deserów czy drinków. Dlatego ręczna wyciskarka do owoców powinna znaleźć się na wyposażeniu każdej kuchni czy baru. Dowiedz się, jakie wyciskarki ręczne do soków są dostępne na rynku i co warto wybrać.

Ręczna wyciskarka – prosta i efektywna

Można powiedzieć, że świeże soki mają obecnie swoje 5 minut. Niektórzy piją je w celach zdrowotnych, stosując najczęściej mieszanki warzywno-owocowe przyrządzane w specjalnych automatycznych wyciskarkach. Klasyczny sok z cytrusów również jest jednak bardzo wartościowy, jeśli wyciśnie się go tuż przed podaniem. W tym przypadku nie ma potrzeby stosowania skomplikowanego sprzętu. Nawet zwykła ręczna wyciskarka pomoże Ci szybko przygotować pojedynczą porcję soku, który warto na przykład wypić do śniadania. Wyciskarki ręczne do soków są ponadto niezastąpionym przy przygotowywaniu wielu drinków elementem ekwipunku barmańskiego.

Ręczna wyciskarka do owoców – niezbędna w barze!

Smak cytrusów (szczególnie cytryn czy limonek) doskonale komponuje się z wieloma alkoholami, podkreślając ich smak. Świetnie równoważy również aromaty często stanowiących składnik drinków słodkich dodatków. Dlatego wyciskarki ręczne do soków znajdują się na wyposażeniu każdego profesjonalnego baru. Dostępnych rozwiązań jest kilka, na co wskazuje m.in. asortyment , który oferuje sklep Technica z wyposażeniem dla gastronomii, jednak dla większości barmanów idealna wyciskarka do cytrusów to prosty przyrząd przypominający dwie połączone zawiasem łyżki. Do środkowego zagłębienia wkłada się połówkę cytryny lub limonki, po czym ściska się urządzenie. Sok ścieka do szklanki, a wbudowane sitko zatrzymuje skórkę, pestki i większe fragmenty miąższu. Taka ręczna wyciskarka doskonale spisze się również w kuchni, szczególnie że jest łatwa w użyciu i czyszczeniu.

Inne wyciskarki ręczne do soków

Innym popularnym typem urządzenia jest wyciskarka do pomarańczy, cytryn czy grejpfrutów z charakterystycznym odpowiednio wyprofilowanym trzonem. Zazwyczaj otoczony jest on sitkiem, a pod spodem znajduje się pojemnik, do którego spływa sok. Trzon ma wypustki i rowki, dzięki czemu wyciśnięcie owoców do ostatniej kropli jest ułatwione.  To przyrząd często spotykany w domowych kuchniach, który pomaga przygotować zarówno sok do potrawy czy ciasta, jak i wycisnąć szklankę aromatycznego napoju do bezpośredniego spożycia. Ciekawym rozwiązaniem są też wyciskarki ręczne do soków przeznaczone do plastrów i cząstek. Tym sposobem można łatwo zaaromatyzować potrawę lub np. herbatę, nie brudząc sobie rąk.

Stojąca ręczna wyciskarka do owoców – efektowna i funkcjonalna

Ręczna wyciskarka do owoców o największych gabarytach to zdecydowanie model stojący z charakterystyczną dźwignią i tłokiem. Połówki cytrusów umieszcza się w wyznaczonym miejscu. Następnie należy tylko przycisnąć dźwignię do dołu, by tłok zrobił swoje. Sok spływa do podstawionego poniżej pojemnika, a wbudowane sitko oddziela pestki czy miąższ. Wbrew pozorom takie urządzenie nie wymaga użycia znacznej ilości siły, dlatego jest bardzo praktyczne. Ponadto wyciskarka do cytryn, pomarańczy czy grejpfrutów tego typu bardzo efektownie się prezentuje. Pokryta chromowaną powłoką może być ozdobą domowej kuchni lub baru w lokalu. Dzięki wykonaniu ze stali nierdzewnej jest bardzo higieniczna, a prosta budowa ułatwia czyszczenie. Dlatego jest to świetny wybór dla tych, którzy świeży sok chcą przygotowywać codziennie.

[Głosów:0    Średnia:0/5]