Samodzielna regulacja okien jest możliwa! Aby jednak tego dokonać należy pamiętać o kilku najważniejszych kwestiach. Pozwoli to przede wszystkim na przywrócenie pierwotnej funkcjonalności oraz bezpieczne ich użytkowanie.
Jak wyregulować okno w prawidłowy sposób?
Przede wszystkim regulacja okien polega na odpowiedniej regulacji okuć okiennych. Są one bardzo ważne, ponieważ to jedyny element konstrukcji okiennej, który może wyregulować (a właściwie trzeba) w trakcie eksploatacji.
Warto mieć na uwadze, że w obecnych czasach proste zawiasy bolcowe czy klamka z jęzorem od dłuższego czasu pozostają tylko i wyłącznie w pamięci. Współczesne okna są przede wszystkim wyposażone w całe systemy okuć, którymi można sterować ręcznie lub automatycznie. Istnieją różne części, które współgrają ze sobą. To właśnie od nich zależy prawidłowe funkcjonowanie okien.
Nie da się również ukryć, że sprawne zazębianie oraz wyzębianie rolek, a także rozwórek, zaczepów, blokad czy też zawiasów uzależniają od siebie komfort oraz bezpieczeństwo użytkowania okien. Odpowiadają one również za bezpieczeństwo.Co ciekawe, okna jednoskrzydłowe posiadają niejednokrotnie nawet kilkadziesiąt elementów, które wszystkie ze sobą współpracują.
Jakie elementy można wyregulować w okuciach okiennych?
W momencie, kiedy okno przestaje działać w sposób prawidłowy, jest nieszczelne, bądź też ciężko się otwiera lub zamyka, na samym początku należy ustalić, jaka jest tego przyczyna. W tym wypadku należy więc znaleźć element okucia, którego regulacja pozwoli na usunięcie problemu oraz przywrócenie właściwości użytkowych w pełni.
Jeśli wyregulowanie odpowiednich elementów nie rozwiąże usterki okien, wówczas oznacza to,że problem nie ma źródła w okuciach. Wówczas należy zwrócić się o pomoc do fachowców.
Przykładowymi elementami okuć okiennych, które można wyregulować, są między innymi:
– rozwórka;
– zawias rozwórki;
– zawias uchyłu (znajdują się jedynie w oknach uchylnych;
– punkty ryglowania;
– podnośnik skrzydła;
– najazd, to jest zaczep uchyłu;
– zatrzask balkonowy;
– zawias skrzydła, zawias ramy;
– elementy dodatkowe, które znajdują się w ciężkich skrzydłach.
Wszystkie wymienione elementy podlegają regulacji. Należy je więc sprawdzić przed skontaktowaniem się z fachowcami.
Po co reguluje się okna?
Warto pamiętać, że każdy problem z oknem ma swoje źródło. Jednym z nich jest chociażby ocieranie się elementów konstrukcyjnych o siebie, które mogą powodować coraz trudniejsze otwieranie oraz zamykanie okna. Jeśli z kolei problem tkwi w sterowaniu klamką, wówczas problemu można doszukiwać się z wadzie wyrobu, która polega na przekroczeniu dopuszczalnej wartości sił operacyjnych. Takim problemom towarzyszy zwykle również gorsza wodoszczelność oraz przepuszczalność powietrza.
Przede wszystkim nowoczesne okucia pozwalają na regulację okien, czyli na zmianę położenia elementów konstrukcyjnych, które są powodem problemów.
Warto mieć na uwadze, że regulacja okuć okiennych dzieli się na trzy rodzaje, to jest:
– regulacja okuć góra/dół;
– regulacja okuć boczna lewo/prawo;
– regulacja docisku okuć przód/tył.
Czy można wyregulować okna samodzielnie?
Samodzielna regulacja okien jest możliwa, jednak warto pamiętać, że nie jest to zadanie proste, jak może się wydawać na pierwszy rzut oka. Nieumiejętne, samodzielne regulowanie może wręcz pogorszyć stan okien, dlatego też osoby, które nie czują się pewne w takich sprawach, powinny zgłosić się po pomoc do fachowców. W szczególności dotyczy to okien, które są jeszcze objęte ochroną gwarancyjną.
Regulację okien oraz okuć okiennych można wykonać samemu, ale lepiej jest powierzyć to formie profesjonalnej, która posiada fachowy zespół, przeszkolony przez producenta w systemach okuć.
Warto pamiętać, że w większości systemów okiennych, zakres zachodzenia uszczelki przylgowej skrzydła na ramę ościeżnicy wynosi osiem milimetrów. Regulacja okuć w przód lub tył to po prostu zwiększanie, bądź zmniejszanie siły docisku skrzydła okiennego do ramy ościeżnicy.