Pizza to potrawa, którą uwielbiamy, dlatego chyba nie ma lepszego patentu na udaną imprezę, niż pizza party. Ale pod jednym warunkiem: że pizza jest dobrze przyrządzona. W profesjonalnych pizzeriach do jej przygotowania wykorzystuje się specjalne piece rozgrzewane nawet do 500 stopni Celsjusza, jednak i w domu możemy upiec pizzę tak, by cieszyć się jej wyśmienitym smakiem. Z całą pewnością przydatny będzie piekarnik do pizzy, ale i wiedza odnośnie do tego, jak go ustawić i ile piec pizzę. Poznaj nasze sprawdzone patenty na wypiek pizzy w domowych warunkach.
Pieczenie pizzy w piekarniku – jaki piekarnik wybrać?
Już na etapie wyboru piekarnika możemy zadbać o to, by wypiek dobrej pizzy w naszym domu stał się łatwy i przyjemny. Ważne by zwrócić uwagę na dodatkowe funkcje, programy i możliwe ustawienia, jakie znajdziemy w danym modelu. Które z nich będą przydatne podczas pieczenia pizzy?
Wybierając piekarnik do pizzy, zwróć uwagę na:
- funkcję pizzy – wybrane modele piekarników posiadają specjalny program do pieczenia pizzy. Piekarnik z funkcją pizzy posiada zaprogramowaną już opcję grzania oraz temperaturę, które będą najlepsze do wypieku tej włoskiej potrawy,
- termooobieg – czyli specjalny wentylator, który dba o równomierne rozłożenie temperatury w naszym piekarniku,
- grill – dzięki grzałce grilla, w razie potrzeby, będziemy mogli zarumienić naszą pizzę od góry,
- maksymalna temperatura – im wyższa, tym lepiej. W standardowych piekarnikach elektrycznych będzie zazwyczaj wynosić 220°C, jednak w sklepach znajdziemy też modele, w których maksymalna temperatura przekracza 250°C – te będą znacznie lepsze do domowego wypieku pizzy,
- kamień do pizzy w komplecie – w ofercie niektórych marek znajdziemy piekarniki sprzedawane w zestawie z kamieniem do pieczenia pizzy.
Piekarnik do pieczenia pizzy – polecane modele
Piekarniki do zabudowy, które świetnie sprawdzą się podczas domowego wypieku pizzy, w swojej ofercie posiada polska marka Kernau. To urządzenia z wysoką temperaturą pieczenia, wyposażone w funkcję pizzy. Na które z nich szczególnie warto zwrócić uwagę?
Piekarnik elektryczny do zabudowy Kernau KBO 0972 SV PT B
To model, w którym znajdziemy specjalny tryb pieczenia pizzy. Urządzenie jest w stanie rozgrzać się do 270°C i oferuje nam 9 funkcji pieczenia. Bezpieczeństwo użytkowania zapewnia nam potrójne szkło w drzwiach, dzięki któremu ich zewnętrzna część pozostaje chłodna, nawet gdy wewnątrz piekarnika panują bardzo wysokie temperatury. Prowadnice teleskopowe umożliwiają wygodne wkładanie i wyjmowanie blachy, a łatwa w czyszczeniu emalia sprawia, że czyszczenie komory pieczenia jest bezproblemowe.
Piekarnik elektryczny do zabudowy Kernau KBO 0974 SV PT X
To kolejny model oferujący specjalny program do pieczenia pizzy oraz naprawdę wysoką temperaturę maksymalną na poziomie 270°C. Piekarnik ten wyróżnia tzw. Termoobieg 3D. Specjalnie zaprojektowany wentylator, współpracując z grzałką kołową, nie tylko wyrównuje temperaturę w komorze pieczenia, lecz także pozwala piec na kilku poziomach równocześnie, gwarantując równomierne rezultaty. W tym piekarniku marki Kernau znajdziemy też prowadnice teleskopowe oraz system chłodzący obudowę.
Piekarnik do zabudowy Kernau KBO 1077 S PT B
Osiąga jeszcze wyższą temperaturę, niż dwa poprzednie modele, gdyż możemy rozgrzać go aż do 280°C i oczywiście umożliwia nam korzystanie z funkcji pizzy. Dodatkowo, poza Termoobiegiem 3D, który da nam możliwość wypieku kilku pizz w jednym czasie, znajdziemy tu funkcję pary. Wykorzystanie pary podczas pieczenia to sposób na soczyste mięsa i smaczne ryby, ale też doskonały patent na odgrzewanie pizzy. Para zabezpieczy podgrzewany kawałek przed przesuszeniem.
Szczegółowe specyfikacje wszystkich polecanych modeli udostępniane są w oficjalnym sklepie internetowym Kernau. Tam też znajdziemy informacje odnośnie do nowości oferowanych przez polską markę.
W jakiej temperaturze piec pizzę?
Temperatura w piecach do pizzy wykorzystywanych w profesjonalnych pizzeriach może osiągnąć nawet 500°C. Domowego piekarnika oczywiście nie uda nam się rozgrzać do takiego poziomu, ale podczas wypieku pizzy zasada jest jedna: najwyższa dostępna temperatura będzie najlepsza. Dlaczego? To, w ilu stopniach będziemy piec naszą pizzę, będzie przekładać się na czas, jaki ciasto będzie musiało spędzić w piekarniku. By uzyskać jak najlepszy smak i konsystencje, ciasto na pizzę powinniśmy wypiekać jak najkrócej.
Jak ustawić piekarnik?
Jeżeli nasz piekarnik elektryczny nie został wyposażony w oddzielny program do pieczenia pizzy, wybierzmy jedno z trzech ustawień dostępnych w posiadanym przez nas modelu:
- grzanie góra-dół z termooobiegiem,
- temoobieg z grillem,
- grzanie góra-dół.
Z kolei jeżeli do pieczenia pizzy wykorzystujemy piekarnik gazowy, problem wyboru funkcji pieczenia nas nie dotyczy – tu potrawy zawsze ogrzewane są wyłącznie od dołu.
Jak długo piec pizzę?
Tak jak wspomnieliśmy, czas pieczenia pizzy będzie wiązał się z ustawioną temperaturą i wybraną funkcją pieczenia. Pizza jednak nie powinna spędzać w piekarniku więcej, niż kilka minut. Jeżeli nasze ciasto jest odpowiednio cienkie, a temperatura pieczenia wysoka lub też gdy przyrządzamy tzw. „mini pizze” na cienkim cieście, wystarczy 4-5 minut. Dobrze jest jednak na bieżąco kontrolować sytuację, sprawdzając, czy pizza nie przypieka się nadmiernie z góry lub od dołu.
Jak utrzymać ciepło pizzy?
Nowoczesne piekarniki elektryczne dają nam możliwość podtrzymywania ciepła potraw. Możemy skorzystać z nich również, jeżeli zależy nam na utrzymaniu temperatury pizzy. Kiedy jednak w naszym urządzeniu nie znajdziemy takiej funkcji, możemy po prostu ustawić jak najniższą temperaturę grzania. Idealnym wyborem będzie ok. 40-50°C.