Paczka za pobraniem – poradnik dla kupujących i sprzedających w internecie

0
649

Zakupy w internecie rozwijają się z roku na rok. Coraz więcej pieniędzy wydajemy za pośrednictwem internetu i coraz więcej transakcji zakupowych odbywa się w przestrzeni wirtualnej. Ponadto, niektóre sklepy w ciągu ostatniego roku zdecydowały się przenieść całkowicie w internet. Ponieważ nie wszyscy nowi e-sprzedawcy wydają się uczciwi, często decydujemy się na zakup za pobraniem. Wówczas, przesyłka zawierająca kupiony przedmiot zostaje do nas wysłana i dopiero w momencie jej odbioru uiszczamy należną zapłatę. Daje nam to możliwość upewnienia się, czy produkt otrzymany jest zgodny z opisem. Poniżej podpowiadamy – kiedy i dlaczego warto korzystać z tej formy przesyłki.

Paczka za pobraniem – dla bezpieczeństwa i komfortu odbiorcy

Płatność za pobraniem to jedna z najchętniej wybieranych alternatyw względem tradycyjnych przelewów internetowych. W tym drugim wypadku należność uiszczamy w momencie finalizacji zamówienia. W pierwszym – płacimy dopiero, gdy pod naszymi drzwiami pojawi się kurier bądź pracownik Poczty Polskiej.

Najczęściej, należną kwotę wpłacamy w gotówce. Coraz więcej firm kurierskich dysponuje jednak mobilnymi wpłatomatami, w których możemy zapłacić kartą. Jest to duże ułatwienie, gdyż nie musimy przygotowywać wymaganej kwoty wcześniej.

Płatność za pobraniem zazwyczaj przebiega szybciej. To znaczy – doprowadzenie do finalizacji zamówienia, które będzie opłacone w momencie odbioru, następuje szybciej niż w przypadku płatności przez internet. Nie musimy bowiem wysyłać przelewu, generować jego potwierdzenia ani kontaktować się z kontrahentem (ewentualnie – czekać, aż wysłany przez nas przelew zostanie przez niego zaksięgowany). W zasadzie – wszystko polega na wyborze interesującego nas produktu, jego zamówieniu i oczekiwaniu na dostarczenie.

Co nie mniej ważne – również sama wysyłka zamówionego towaru następuje szybciej. W przypadku płatności przez internet – paczka zostaje nadana dopiero po jej zaksięgowaniu. A jak dobrze wiemy – przelew może docierać z jednego banku do drugiego nawet ponad jedną dobę. W przypadku zamówienia z płatnością przy odbiorze – paczka za pobraniem zostaje nadana od razu.

Płatność za pobraniem – kiedy warto ją wybrać?

Z tego typu płatności warto korzystać zawsze, gdy nie jesteśmy pewni uczciwości interesującego nas dostawcy lub sklepu internetowego. Wówczas, wybór paczki za pobraniem jest sposobem, by zabezpieczyć się przed potencjalnym oszustwem. W momencie jej dostarczenia – należy dokładnie upewnić się, czy jej zawartość odpowiada naszemu zamówieniu.

Jedynym minusem paczek za pobraniem jest nieco wyższy koszt ich wysyłki. Na szczęście, w wielu przypadkach jest to kwota zaledwie kilku dodatkowych złotych, które musimy dodać do ceny zakupu. Nie jest to duży koszt, zważywszy, że kupowane w ten sposób przedmioty to najczęściej sprzęty elektryczne lub elektronicznie, a więc – produkty o stosunkowo wysokich cenach. Warto wówczas dopłacić tych kilka złotych, by mieć pewność, że nie staniemy się ofiarą oszustwa.

Na koniec warto podkreślić, że wysyłka za pobraniem nie stanowi żadnego dodatkowego ryzyka ze strony osoby lub sklepu sprzedającego. Jeśli bowiem nie dokonamy płatności w momencie dostarczenia – wróci ona po prostu do nadawcy.

[Głosów:0    Średnia:0/5]