Na co zwracać uwagę przy zakupie robota sprzątającego?

0
1672

Małe, zgrabne roboty oprócz tego, że perfekcyjnie sprzątają, wyglądają bardzo estetycznie. Wydane pieniądze na zakup takiego sprzętu to inwestycja, która zwraca się po krótkim czasie i wtedy przychodzi pewność, że się opłacało. Trzeba jedynie wybrać dobrze, bo trefny zakup może sprawić, że nasze sprzątanie nic się nie zmieni na lepsze.

Pytaj, czytaj i zrób dobry research

W każdym dobrym sklepie internetowym, gdzie można nabyć inteligentne urządzenia sprzątające pojawia się mnóstwo wiedzy na temat produktów. Oprócz tego dołączone są fotografie z konkretnymi modelami, specyfikacja i zawsze można zapytać o różne kwestie, pisząc maila czy dzwoniąc pod wskazany numer. Jeśli jednak kupisz sprzęt z nieznanego źródła, możesz otrzymać rzeczy wątpliwej jakości, które oprócz ładnego wyglądu nie mogą niczym więcej się pochwalić. Warto wiec szukać i wybierać tylko sprawdzone marki jak na przykład https://irobot.pl/pl/irobot?pr=roomba bo w innym przypadku można się gorzko rozczarować.

Materiały i wygląd

Na pewno kwestia wizualna ma spore znaczenie, bo nie każdy wybierze urządzenie białe czy czarne. Druga kluczowa sprawa to dopasowanie materiałów do siebie. Wszystko powinno być spójne i dopracowane w każdym calu. Zakup taniej zabawki sprzątającej mija się z celem, bo żadnego wsparcia z takiego robota mieć nie będziemy. Szybko się rozładuje, pęknie, mało zbierze kurzu, a moc silnika będzie bardzo niska.

Pojemność akumulatora

Zawsze trzeba spytać o akumulator, bo jeśli jest duży, a szybko się rozładowuje, bo czerpie sporo energii, to żaden z niego pożytek. Najlepiej, gdy robot na jednym doładowaniu może pracować od 60. minut i więcej. Modele, które pracują non stop 120. minut to prawdziwa rewelacja. Nie zawsze jednak potrzebny jest taki zapas energii, gdy mamy mniejszy metraż mieszkania. Wtedy wystarczy 60. minut pracy czy trochę ponad tę wartość. Jakość akumulatora wpływa także na czas ładowania do pełna w stacji dokującej.

Czujnik optyczne

Każdy robot ma specjalne czujniki, umożliwiające mu poruszanie się po terenie. Są to czujniki uskoku terenu, dzięki którym odkurzacz nie spadnie z krawędzi chodów czy innego spadku, oraz czujniki zbliżeniowe, ułatwiające nawigowanie po przestrzeni domu pełnej przeszkód. Bez tych czujników urządzenie nie zatrzymałoby się przed nogą stołu czy meblem.

Oczywiście mamy też czujniki kurzu, wskazujące robotowi miejsca mocniej zabrudzone. Nie każde urządzenie jest w nie wyposażone, ale jak wiadomo, mogą okazać się bardzo przydatne.

Oprogramowanie – też jest ważne

Funkcje funkcjami, ale trzeba też odpowiednio zaprogramować odkurzacz, aby działał tak, jak chcemy. Robot powinien mieć ustawiony czas pracy, najlepiej z wyprzedzeniem kilkudniowym. Niektórymi z nich steruje się tylko z punktu panelu LCD, innymi także za pomocą pilota, czyli zdalnie. Dzięki takiemu sterowaniu, także przy użyciu smartfona i aplikacji, można nawigować robotem, zmieniać jego ustawienia i zatrzymać go w trakcie wykonywania pracy.

Każdy robot to inna historia. Dopasowanie do siebie tego urządzenia gwarantuje codzienne sukcesy w sprzątaniu i dużą oszczędność czasu. Dla całej rodziny.

[Głosów:0    Średnia:0/5]