Jak stworzyć urokliwą kuchnię w stylu prowansalskim?

0
576

Prowansja to region w południowo-wschodniej Francji, który kojarzy się nam z ciepłem, morzem i pięknymi widokami. Przywodzi na myśl spokojne, sielskie życie, które płynie niespiesznie i w bliskości natury. Właśnie te cechy, w wyidealizowanym stylu, przeniesiono do domów.

Charakterystyczna kolorystyka domów w stylu prowansalskim

Wyobrażenia o Prowansji to wyobrażenia o cieple i słońcu, pogodzie ducha i błogim życiu. Zachęcają one do wykorzystania w domach jasnych, ciepłych i pogodnych kolorów. Nic więc dziwnego, że we wnętrzach znajdując się przede wszystkim odcienie piaskowe, przywodzące na myśl oświetlone słońcem skały oraz błękity, odzwierciedlające piękno letniego nieba. Nie może zabraknąć także pastelowych odcieni kwiatów, a przede wszystkim delikatnego fioletu, który przywodzi na myśl kwiaty lawendy.

W stylu prowansalskim często pojawia się także biel – nie tylko czysta i lśniąca, ale również delikatnie przełamana innymi odcieniami, przede wszystkim szarościami. W tej barwie dostrzec można piękno starych, drewnianych mebli, które w tradycyjnych prowansalskich domach przekazywane były z pokolenia na pokolenie.

Naturalne materiały

Kolejna charakterystyczna cecha domów prowansalskich to wykorzystanie naturalnych materiałów. Podłogi z kamienną lub drewnianą posadzką, naturalne tkaniny oraz drewniane meble stanowią podstawę wyposażenia.

W szczególności warto zwrócić uwagę właśnie na meble, które często noszą na sobie ślady wieloletniego użytkowania. W dzisiejszych domach odpowiada za to jednak nie ich wiek, ale specjalnie zastosowany zabieg starzenia drewna, dodający im tego niezwykłego uroku.

Jakich mebli nie może zabraknąć w prowansalskiej kuchni?

Jednym z najbardziej charakterystycznych mebli, który powinien znaleźć się w domu prowansalskim, jest wysoki kredens z przeszklonymi górnymi półkami oraz zamykaną litymi drzwiami szafką na dole. Przykładem takiego mebla może być francuski kredens kuchenny z kolekcji Muszyna, który, wraz z innymi produktami w stylu prowansalskim, można znaleźć pod adresem: https://meble-prowansalskie.pl/meble-drewniane/.

Kredens ten jest obszernym meblem, oferującym szerokie możliwości przechowywania, zarówno w umieszczonym na dole bufecie, jak i w przeszklonej, górnej części. Dzięki wykonaniu z litego drewna, odznacza się wysoką wytrzymałością, a także wspaniałym wyglądem.

Jego uzupełnieniem staną się szafki kuchenne w tym samym stylu i kolorystyce. Wśród nich warto wybrać szafki stojące, w tym narożne i przeznaczone na piekarnik, które pozwolą ukryć w swoim wnętrzu wszystkie bardziej nowoczesne sprzęty. Dobrym wyborem na pewno okażą się także przeszklone szafki wiszące, łączące się pięknie z nadbudówką kredensu.

W prowansalskiej kuchni nie może zabraknąć także prostokątnego stołu z drewnianym, solidnym blatem i szufladami, które pod nim umieszczono. Nadadzą mu one charakterystycznego, południowofrancuskiego wyglądu, a także będą praktycznym dodatkiem, pozwalającym na schowanie podręcznych przyborów, takich jak choćby nożyczki czy długopis.

[Głosów:0    Średnia:0/5]