Jak pościelić łóżko w stylu hotelowym?

0
26438

Ścielenie łóżka w hotelu to jeden z najważniejszych aspektów codziennej dbałości o pokoje, dlatego tak ważna jest dbałość personelu w tym zakresie. Starannie ułożona, pachnąca czystością pościel wraz z wygodnym łóżkiem to wizytówka każdego dobrego hotelu, znacząco podnosząca komfort snu i zwiększająca ogólne zadowolenie gości z pobytu.

Jak pościelić łóżko w hotelu, aby spełniło oczekiwania gości?

We większości hoteli pościel jest jednolicie biała i wykonana w 100% z bawełny. Jest to wybór uniwersalny, ponieważ białe prześcieradła i poszewki pasują do każdego sposobu urządzenia wnętrz, ponadto taka pościel najłatwiej jest utrzymać w czystości poprzez częste pranie. Na posłanym łóżku układa się zwykle ozdobną narzutę lub kapę, a w części hoteli pozostawia się również do dyspozycji gości dodatkowe koce. Procedura ścielenia łóżka w hotelu kończy się zwykle ułożeniem na wierzchu poduszek pełniących zarówno rolę funkcjonalną, jak i dekoracyjną. Ich ilość i rodzaje są jednak różne w poszczególnych stylach ścielenia łóżka.

Sposoby ścielenia łóżka w hotelu

Jeśli chodzi o sposób układania wypranej pościeli, w różnych częściach świata wzory ścielenia łóżek są nieco inne: inaczej układa się pościel w tradycyjnych hotelach europejskich, a inaczej w amerykańskich, miejscowości śródziemnomorskie i francuskie także mają swój własny styl przygotowywania łóżek dla gości hotelowych. Jeszcze inaczej będzie wyglądał wystrój łóżka w hotelu urządzonym w stylu azjatyckim.

Jak pościelić łóżko w hotelu w stylu europejskim?

ścielenie łóżka

Przygotowywanie łóżka dla gości hotelowych rozpoczyna się od umieszczenia na materacu ochraniacza i prześcieradła na gumce, a następnie zwykłego prześcieradła. Na drugą warstwę prześcieradła kładzie się koc lub lekką kołdrę i wraz z prześcieradłem zawija całość pod materac. Na koniec układa się na kołdrze narzutę. Jest to tzw. styl kopertowy, tworzący na powierzchni łóżka zamkniętą z trzech stron przestrzeń. W hotelach europejskich często układa się na łóżku dużą ilość różnego rodzaju i rozmiaru poduszek: gość sam wybiera taką, jaka będzie dla niego najwygodniejsza.

Ścielenie łóżka w hotelu: styl amerykański

Amerykański sposób ścielenia łóżek hotelowych przypomina europejski, z tą jednak różnicą, że zarówno prześcieradła, jak i koc oraz narzuta są większe (podobnie jak łóżko: amerykańskie meble i wyposażenie są zwykle imponującej wielkości). Szykując łóżko w amerykańskim hotelu, pokojówki zabezpieczają materac za pomocą ochraniacza, po czym umieszczają na nim dwie warstwy prześcieradła (z gumką i zwykłe). Jak przykrycie stosowane jest albo samo prześcieradło, albo cienka kołdra lub koc. Na to układa się narzutę i ozdobny koc, a całość wieńczy duża ilość poduszek różnej wielkości: od tych do spania do mniejszych poduszek ozdobnych.

Śródziemnomorski sposób ścielenia łóżka hotelowego

W hotelach położonych w ciepłych, nadmorskich miejscowościach nie używa się kołdry. Na przykryty ochraniaczem i prześcieradłem z gumką materac kładzie się tylko duże prześcieradło i odwija je od strony głowy na szerokość około 40 cm. Pozostałe brzegi prześcieradła należy podwinąć pod materac. Dla ochrony przed ewentualnym chłodem dodaje się w nogach łóżka pled złożony wzdłuż najdłuższego boku. Ostatnim etapem ścielenia łóżka hotelowego w stylu śródziemnomorskim jest ułożenie w wezgłowiu poduszek: dwóch dużych i dwóch mniejszych.

Francuskie hotele: ścielenie łóżka

Styl francuski charakteryzuje się przepychem i dekoracyjnością. Na materac i ochraniacz nakłada się kilka warstw prześcieradeł, a potem kołdrę lub koc. Brzegi prześcieradeł i wierzchniej warstwy należy wywinąć na zewnątrz, a następnie wsunąć między materac a ramę łóżka. Na górze można (ale nie trzeba) położyć narzutę. Uzupełniające wystrój poduszki są zwykle umieszczone w ozdobnych poszewkach, aby nadać całości bardziej wytwornego charakteru.

Azjatycki styl ścielenia łóżka hotelowego

Tradycyjne azjatyckie łóżko to nisko umieszczony materac na drewnianej podstawie (albo wręcz sam materac: takie tradycyjne posłanie nosi nazwę futon). Przygotowanie łóżka w hotelu azjatyckim rozpoczyna się od umieszczenia na materacu  bawełnianej lub syntetycznej maty o nazwie shikibuton. Na macie układa się kołdrę, poduszki i koce. Pod łóżkiem albo obok niego powinna znaleźć się mata podłogowa (tatami).

[Głosów:54    Średnia:2.3/5]