Jak odliczać VAT za wszystkie koszty samochodu

0
687

Chcesz odliczyć podatek VAT od kosztów związanych z użytkowaniem pojazdu firmowego? Umożliwi Ci to ewidencja przebiegu pojazdu, którą możesz prowadzić również w formie elektronicznej.

EEPP (Elektroniczna Ewidencja Przebiegu Pojazdów) to dobra alternatywa wobec książkowej ewidencji pojazdu firmowego. Dzięki niej unikniesz rozpisywania szczegółowych kilometrówek, zapewniając sobie jednocześnie możliwość odliczenia 100% VAT od sumy wydatków związanych z użytkowaniem auta (kosztów paliwa, leasingu itp.).

Co powinna zawierać ewidencja przebiegu pojazdu?

Aby zyskać możliwość odliczenia 100% VAT, ewidencja przebiegu pojazdu musi poświadczać, że z auta korzystano jedynie w celach służbowych. Powinny być w niej zawarte następujące dane, które, używając Elektronicznej Ewidencji Przebiegu Pojazdów IKOL, będziesz miał w jednym, stworzonym automatycznie dokumencie:

  • stan licznika przebiegu danego pojazdu – w dniu rozpoczęcia i zakończenia prowadzenia ewidencji, a także na zakończenie każdego okresu rozliczeniowego,
  • koszty związane ze zużyciem paliwa
  • wydatki związane z naprawami i przeglądami samochodu,
  • informacje podane przez kierowcę pojazdu, – numer wpisu oraz daty i cele wyjazdów (wraz z opisami miejsc rozpoczęcia i zakończenia podróży, a także liczbą przebytych kilometrów). Wymagany jest też podpis podatnika (jeżeli to nie on jest osobą kierującą autem),
  • numer rejestracyjny pojazdu.

Do ewidencji przebiegu pojazdu nie należy natomiast wpisywać kosztów tuningu (poprawy wyglądu, parametrów technicznych, stabilności i przyczepności samochodu).

Elektroniczna Ewidencja Przebiegu Pojazdu – dlaczego warto?

Zdecydowanie największą korzyścią wynikającą z użytkowania Elektronicznej Ewidencji Przebiegu Pojazdów jest wygoda. Od teraz nie będziesz musiał zastanawiać się, co wpisać do kilometrówki – wszystko znajdziesz w jednym raporcie, który zostanie wygenerowany przez mobilny program do tworzenia faktur.

IKOL EEPP to zatem pełny, gotowy plan, pozwalający Ci na oszczędzenie czasu i pieniędzy.

Jak korzystać z IKOL EEPP?

Jeżeli masz już nadajnik GPS, który będzie zapisywał historię Twoich podróży (np. IKOL GO), pora skorzystać z Elektronicznej Ewidencji Przebiegu Pojazdów.

Aby przygotować raport w IKOL EEPP, należy:

  • wybrać samochód oraz miesiąc i kliknąć „przygotuj ewidencję” – system sam dokona obliczeń, zgodnych z obecnymi wymaganiami,
  • ściągnąć plik pdf, wydrukować go i zachować w archiwum.

Powyższą procedurę należy przeprowadzić raz w miesiącu. Jak widać, to bardzo proste, wręcz bezobsługowe.

EEPP – dla lepszego funkcjonowania Twojej firmy

Nieważne czy posiadasz tylko jeden samochód, czy zarządzasz całą flotą pojazdów – Elektroniczna Ewidencja Przebiegu Pojazdów to zawsze dobre rozwiązanie.

Najwyższa pora zapomnieć o tradycyjnych kilometrówkach i zaufać nowoczesnym systemom informatycznym, które bezbłędnie wykonają potrzebną dokumentację i zagwarantują Twojej firmie szybszy rozwój.

[Głosów:3    Średnia:5/5]