Ile cali powinien mieć laptop?

0
33043

Wybór laptopa może przyprawić niektórych z nas o ból głowy. Dysk twardy, karta graficzna czy pamięć RAM – to tylko jedne z wielu parametrów, na jakie musimy zwrócić uwagę podczas zakupu wymarzonego notebooka. Aby ułatwić Ci wybór najbardziej odpowiedniego sprzętu, skupimy się dzisiaj na kwestii, jak dopasować długość przekątnej ekranu, żeby była jak najlepiej dopasowana do Twoich potrzeb.

Do zakochania jeden… cal

Aby zrozumieć, jak liczyć przekątną ekranu, należy odpowiedzieć sobie na pytanie, czym w ogóle jest cal. Zgodnie z definicją, cal to jednostka miary odpowiadająca 2,54 cm. Jeśli o jakimś urządzeniu mówimy zatem, że ma 12 cali, mamy na myśli, że jego przekątna (czyli odcinek łączący róg na górze z przeciwległym mu rogiem na dole) liczy 30,48 cm.

W Europie jednostka ta nie jest tak popularna, jak na przykład w USA, gdzie znalazła zastosowanie między innymi w budownictwie czy w medycynie. Cal jest natomiast uniwersalną miarą dla podawania wielkości ekranów oraz w… łucznictwie. Każda wielkość ekranu ma określoną specyfikę i zastosowanie. Jaką? Dowiesz się w poniższym artykule.

Laptopy 14 i 15-calowe

Jest to najchętniej wybierany segment laptopów na rynku. Nie bez przyczyny – popularna “15,6” (bo taką długość ma przekątna większości laptopów, które możemy znaleźć w sklepach, na przykład na https://www.neonet.pl) to laptop uniwersalny, który sprawdzi się zarówno w pracy biurowej, jak i podczas codziennych rozrywek, a z racji stosunkowo niedużych rozmiarów całkiem dobrze poradzi sobie także w podróży. Laptopy w takich rozmiarach umożliwiają zazwyczaj rozbudowę istniejących podzespołów i wyróżniają się dużą wydajnością. Wśród ich minusów wymienić można niewielki, bo 2-3 godzinny czas pracy laptopa w przypadku odłączenia go od zewnętrznego źródła zasilania, oraz wagę, która kiepsko sprawdzi się w przypadku najmłodszych, jeśli będą chcieli nosić ze sobą laptop do szkoły.

Laptopy 13-calowe

Alternatywą dla powyższych notebooków są laptopy 13-calowe albo tak zwane ultrabooki (szukaj ich na https://www.neonet.pl/laptopy/ultrabooki.html), czyli bardzo nowoczesne laptopy ważące nie więcej niż 2 kilogramy. 13-calowy monitor na pewno sprawdzi się w przypadku tych z nas, którzy od swojego laptopa wymagają przede wszystkim mobilności i wygody, czyli osób, których specyfika pracy wiąże się z częstymi wyjazdami służbowymi, czy studentów, kursujących ze swoim laptopem między domem, uczelnią i wynajmowanym mieszkaniem. Mniejsze gabaryty takiego laptopa wiążą się ze zwiększoną wydajnością baterii – niektóre z modeli są w stanie wytrzymać bez ładowania nawet 10 godzin! Minusy? Z pewnością brak napędu, co może być utrudnieniem dla osób, które lubią oglądać filmy na płytach, i (w przypadku laptopów niebędących ultrabookami) niska wydajność. Niewielka powierzchnia ekranu może też być utrudnieniem dla osób ze słabszym wzrokiem – wysoka rozdzielczość sprawia,  że czytanie tekstu na takim ekranie może sprawiać pewne kłopoty.

Jeśli dużo podróżujesz, a Twój komputer ma służyć Ci przede wszystkim do podstawowych prac i rozrywki, laptopy o przekątnej poniżej 14 cali są właśnie dla Ciebie. Świetnie sprawdzą się zarówno na niewielkim biurku, jak i w plecaku, nie obciążając nadmiernie kręgosłupa.

Laptopy 17-calowe

Ostatnim, a zarazem największym ze wszystkich typów, jest ekran 17-calowy. Przeznaczony jest dla osób, które profesjonalnie zajmują się grafiką, programowaniem czy obsługą programu CAD, oraz zapalonych graczy, niewyobrażających sobie dnia bez wygrania chociaż jednej rozgrywki. Tego rodzaju laptopy spełnią oczekiwania tych osób, które potrzebują nieco solidniejszego sprzętu, nie chcą jednak zaśmiecać swojego biurka niepotrzebnymi kablami. Zwiększona powierzchnia ekranu łączy się z większą wydajnością, ale też krótszym czasem pracy baterii w porównaniu do poprzednich modeli. Różnicę w użytkowaniu laptopa o takiej przekątnej szybko odczują osoby zmuszone do częstego używania komputera, ponieważ taka wielkość powierzchni znacząco odciąża wzrok. Możliwość rozbudowy sprzętu, z jaką niemal zawsze spotykamy się w tak dużych modelach, ucieszy każdego, kto woli dopasowywać sprzęty do swoich potrzeb.  Zwiększona ilość portów przyda się zaś osobom, które korzystają z wielu sprzętów jednocześnie, na przykład drukarki, ładowarki do telefonu i pendrive’a.

Podsumowanie

Każda z wymienionych wyżej przekątnych ekranów ma swoje plusy i minusy. Im większy ekran, tym zazwyczaj większa wydajność, ale też i mniejszy czas pracy baterii. Dla części osób brak możliwości rozbudowy mniejszych modeli może być sporym utrudnieniem, dla innych zaś pokaźne rozmiary ekranów 17-calowych od razu dyskwalifikują ten typ laptopów. Jeśli na co dzień korzystasz z komputera w niewielkim stopniu lub służy Ci on głównie do prac biurowych czy surfowania po Internecie, laptopy o przekątnych od 13 do 16 cali są w tym przypadku idealnym rozwiązaniem. Jeśli zaś jesteś profesjonalistą, dla którego niezbędną są zaawansowane funkcjonalności, lub gamerem, nie wahaj się i zdecyduj na laptop 17-calowy.

[Głosów:55    Średnia:2.5/5]