Egzotyka pełna kontrastów – to właśnie RPA

0
837

Republika Południowej Afryki to państwo położone na południowym krańcu Afryki. RPA to nadal kierunek egzotyczny, ale coraz chętniej wybierany jako destynacja zagranicznych podróży. Turystów przyciąga ogromna różnorodność w nim panująca zarówno w ukształtowaniu terenu, jak i w aspekcie społecznym. W RPA jest oficjalnie 11 języków urzędowych, a hymn państwa składa się z czterech najpopularniejszych języków, co jest ewenementem na skalę światową. Kraj zachwyca górskimi terenami i linią brzegową wynoszącą ponad 2500 kilometrów. Podróż do RPA to możliwość zwiedzenia ogromnych metropolii, takich jak Kapsztad lub Pretoria oraz poznania prawdziwego klimatu Afryki na emocjonującym safari.

Safari na sawannie

Najpiękniejszą atrakcją oferowaną przez RPA jest niewątpliwie afrykańska przyroda, która zachwyca każdego turystę. Najlepszym sposobem na obejrzenie zwierząt w ich naturalnym środowisku jest wyprawa na safari po sawannie. Tutejsza fauna i flora zapewnia niesamowite wrażenia. Na obszarze Republiki Południowej Afryki można obejrzeć około 299 gatunków ssaków i ponad 800 gatunków ptaków. Największą atrakcją i wyzwaniem jest oczywiście szansa na spotkanie tzw. „Afrykańskiej Wielkiej Piątki”. Na plaży w Capetown można z kolei zobaczyć zamieszkujące te obszary pingwiny, co jest nie lada zaskoczeniem, gdyż kojarzą się one głównie z zimnymi obszarami Ziemi.

Przylądek Dobrej Nadziei

Przylądek ten jest zakończeniem półwyspu przylądkowego RPA. U jego nasady znajduje się Kapsztad. Przylądek był nazywany Przylądkiem Burz, ponieważ na tym obszarze występuje największa ilość wyładowań atmosferycznych na świecie. Półwysep słynie ze swoich pięknych piaszczystych plaż, a wybrzeże obfituje w bardzo duże ilości grot i jaskiń czekających na eksplorację. Republika Południowej Afryki wczasy tutaj będą idealne dla wielbicieli aktywnego wypoczynku, ponieważ w tym miejscu nie można się nudzić.

Kapsztad

Miasto to uważane jest za jedno z najpiękniej położonych miast na świecie. Założone zostało w XVII wieku przez Holenderską Kampanię Wschodnioindyjską. Bez wątpienia jest miastem niezwykle ciekawym i różnorodnym. W jego granicach do dyspozycji turystów są najlepsze hotele i restauracje w całe Afryce, ale pełne jest również bardzo biednych dzielnic. Piękne plaże Kapsztadu zachwycają drobnym białym piaskiem, a widoki na pobliskie góry zapierają dech w piersiach. Zwiedzając miasto, trzeba koniecznie odwiedzić największe jego atrakcje, takie jak Nabrzeże Wiktorii i Alfreda, kolorowa Dzielnica Bo Kapp czy Wyspa Robben. Niewątpliwie wartym odwiedzenia miejscem jest Waterfront, czyli stare doki zamienione na restauracje i sklepy. W miejscu tym można również skorzystać z oferty nurkowania z rekinami.

Góra Stołowa

Wycieczka na Górę Stołową to obowiązkowy punkt wizyty w Kapsztadzie. Swoją nazwę zawdzięcza temu, że kształtem przypomina stół. Góra została w 2012 roku zakwalifikowana jako jeden z nowych cudów świata. Na jej szczyt można dostać się kolejką linową, która codziennie przewozi kilka tysięcy turystów i jest to najpopularniejszy sposób. Wiele osób decyduje się jednak na zdobycie szczytu pieszo samodzielnie lub z przewodnikiem. Na Górę Stołową można również bez problemu wjechać samochodem. Ze szczytu rozpościera się zapierający dech w piersiach widok na Kapsztad i wybrzeże oceanu.

Przylądek Igielny

Przylądek ten stanowi umowną granicę pomiędzy Oceanem Atlantyckim a Indyjskim i jest zakończeniem półwyspu afrykańskiego. Miejsce, gdzie wody Atlantyku stykają się z wodami Oceanu Indyjskiego, słynie z dużych fal. Wzdłuż całego wybrzeża znajduje się około 250 wraków statków. Miejsce to słynie również z tego, że w jego wodach można zobaczyć wieloryby.

Góry Smocze

To pasmo górskie to największy masyw górski RPA. Rozciąga się na długości niemal 1000 km wzdłuż wybrzeża Oceanu Indyjskiego, a najwyższy szczyt tego łańcucha mierzy blisko 3500 m n.p.m. Legenda głosi, że liczne jamy, które znajdują się w tych górach, zamieszkiwane są przez smoki. Park Narodowy, który znajduje się w części Gór Smoczych, został wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.

Johannesburg

Miasto to nazywane jest Miastem Złota, ponieważ znajdują się pod nim kopalnie złota. Znajdują się w nim siedziby największych firm, zajmujących się głównie wydobyciem tego cennego kruszcu. Atrakcją Johannesburgu, którą bez wątpienia warto odwiedzić, jest Muzeum Apartheidu oraz Dom Nelsona Mandeli, głównej postaci związanej z walką o równouprawnienie. Nie daleko miasta znajduje się także dolina Sterkfontein, nazywana Kolebką Ludzkości. To na jej terenie odkryto najstarsze znalezisko paleontologiczne, czyli szkielet stopy człowieka pierwotnego.

Republika Południowej Afryki to bez wątpienia kraj, który warto odwiedzić. Mnogość atrakcji zlokalizowanych na całym obszarze tego państwa sprawiają, że nie sposób się w nudzić. Wielbiciele spokojnego zwiedzania, jak i amatorzy ekstremalnych rozrywek znajdą coś dla siebie. Piękne widoki i niezwykła przyroda z pewnością zachwycą każdego, kto zdecyduje się odwiedzić ten zakątek świata.

[Głosów:0    Średnia:0/5]