Doskonały dźwięk w Twoim domu, czyli co to jest soundbar?

0
691

Czy wiesz, co to jest soundbar? Albo gdzie postawić soundbar? I wreszcie – dlaczego lepiej kupić soundbar niż kino domowe?

Co to jest soundbar?

Rozwój technologii możemy zauważyć na każdym kroku, w naszych domach mamy coraz więcej nowoczesnych i funkcjonalnych urządzeń. Standardem stał się już duży telewizor, który gwarantuje znakomitą jakość obrazu. Niestety rzadko kiedy na tym samym poziomie utrzymane są parametry dotyczące dźwięku, dlatego wielu użytkowników decyduje się na zakup kina domowego. Jednak tego typu sprzęt to duży wydatek, dlatego ogromną popularnością cieszą się urządzenia innego typu – soundbary. Co to jest soundbar?

To nic innego jak pojedyncza konstrukcja przypominająca swoim kształtem grubą listwę, która ma określoną liczbę wbudowanych głośników. Najtańsze modele można nabyć już za kilkaset złotych, co jest dużą oszczędnością w stosunku do kupna kina domowego. Oczywiście droższe soundbary mają znacznie lepsze parametry od tańszych egzemplarzy, co przekłada się m.in. na liczbę i moc wbudowanych głośników. Na sklepowych półkach znajdziesz różne rodzaje soundbarów. W niektórych zestawach znajduje się np. dodatkowa „skrzynka”, czyli subwoofer, dzięki czemu podbiciu ulegają niskie tony, co zwiększa realizm dźwięków podczas seansu – pomału staje się to nawet normą.

Wszystkie rodzaje soundbarów działają na tej samej i bardzo prostej zasadzie. Sprzęt należy połączyć z telewizorem np. za pomocą kabla HDMI. Wtedy to korzystając z takich usług jak Smart TV, uzyskasz znacznie lepszą jakość dźwięku. Na faktyczne wrażenia wpływa też ustawienie soundbara, dlatego warto odpowiedzieć sobie na pytanie, gdzie postawić soundbar?

Gdzie postawić soundbar?

Wiesz już, co to jest soundbar, jednak kwestia dotycząca tego, gdzie postawić soundbar, nadal jest otwarta, a do tego jest niezwykle istotna, gdyż wpływa na Twój komfort oglądania. Najczęściej i najłatwiej soundbar można ustawić na komodzie bezpośrednio pod telewizorem. Wtedy urządzenie znakomicie komponuje się wizualnie z telewizorem, a do tego nie zajmuje zbędnej przestrzeni. Musisz jednak mieć odpowiednią półkę. Co zrobić, jeśli powiesiłeś telewizor na ścianie za pomocą uchwytu? Żaden problem, soundbary również mają dedykowane uchwyty ścienne, montaż nie powinien Ci sprawić większych problemów.

Rzadziej stosowaną, lecz również dopuszczalną alternatywą jest postawienie soundbara na podłodze. Musisz jednak pamiętać, aby w takiej sytuacji znajdował się on bezpośrednio przed widzem – w ten sposób zachowasz pożądany efekt przestrzennego dźwięku. Czasem wskazuje się również, aby soundbar ustawić na podłodze w połowie odległości między telewizorem i widzem. W ten sposób finalna jakość dźwięku jest znakomita, tworzy to jednak problemy natury przestrzennej – urządzenie po prostu może przeszkadzać w poruszaniu się po pomieszczeniu.

Soundbary czy kino domowe?

To pytanie musiało w końcu paść – skoro masz do wyboru oba urządzenia, kto powinien wybierać soundbary? Z pewnością osoby, które nie mają co najmniej kilku zbędnych tysięcy w portfelu. Jednak cena nie jest jedyną przewagą soundbarów nad zestawami kina domowego. Otóż kino domowe wymaga przestrzeni w pomieszczeniu – soundbar potrzebuje jej natomiast znacznie mniej. Jeśli więc masz niewielki salon lub sypialnię, soundbary okażą się nie tylko tańszymi produktami, lecz po prostu praktyczniejszymi w montażu i użytkowaniu. Tym bardziej że tego typu produkty zyskują coraz więcej pochlebnych opinii wśród użytkowników. Nie zastanawiaj się dłużej i już dziś sprawdź aktualną ofertę, aby znaleźć najlepszy soundbar do swojego domu lub mieszkania!

[Głosów:1    Średnia:5/5]