Czym jest wyłącznik nadprądowy?

0
2676

Wyłącznik nadprądowy zazwyczaj nie zwraca zazwyczaj naszej uwagi, zanim nie dojdzie do jego wybicia. Czemu niespodziewanie nie ma prądu? Dowiedz się, na czym polega reguła funkcjonowania wyłącznika nadprądowego. W tradycyjnej rozdzielni elektrycznej w mieszkaniu czy domu jednorodzinnym znajduje się, we współzależności od stanu skomplikowania instalacji, parę czy kilkanaście wyłączników nadprądowych. Zazwyczaj ich przycisk uniesiony jest do góry, co prezentuje na prawidłowe funkcjonowanie instalacji. Zdarza się jednakże, iż dźwignia opada, co powoduje wykluczeniem jednego spośród obszarów prądowych.

Czym jest wyłącznik nadprądowy?

Bezpiecznik nadprądowy jest jednym spośród istotniejszych modułów instalacji elektrycznej. Jego założeniem będzie zabezpieczenie instalacji przed efektami obciążenia i zwarcia. Wyłączniki nadprądowe blokują energię elektryczną, natomiast tymże samym gwarantują zabezpieczenie instalacji elektrycznej. Żeby w całości zrozumieć, do czego służy wyłącznik nadprądowy, należy zapoznać się z definicją obciążenia i zwarcia. Obciążenie elektryczne jest wówczas, kiedy w obszarze instalacji elektrycznej jest podwyższone natężenie prądu (wyższe aniżeli natężenie znamionowe).

Definicja

Generalna definicja wyłącznika nadprądowego mówi, iż jest to urządzenie, jakie zabezpiecza instalację elektryczną i podpięte przez nią odbiorniki przed efektami zwarć i obciążeń, jakie w owej instalacji mogą nastąpić. Do podłączenia wyłączników za pomocą listew łączeniowych w aparaturze modułowej wykorzystujemy przeznaczonych do owego celu zacisków znajdujących się powyżej uchwytów na procesy (jedne oraz drugie dokręcane są za pomocą owej samej śruby).

Charakterystyka wyłącznika

Charakterystyka czasowo-prądowa więc wyrażenie w postaci wykresu prędkości zadziałania wyłącznika we współzależności od natężenia ruchu, jaki poprzez niego płynie. Wyłączniki nadprądowe mają 4 główne cechy, jakie różnią się od siebie napięciem prądu przy jakim zadziała wyzwalacz elektromagnetyczny (bezzwłoczny – błyskawiczny). Oddziaływanie wyzwalacza cieplnego jest (natomiast właściwie winno być) jednakowe dla każdego rodzaju instalacyjnego wyłącznika nadmiarowo-prądowego.

Modele wyłączników

Wytwórcy proponują też wyłączniki nadprądowe selektywne. Są one niezbędnym aspektem instalacji, gdzie potrzebuje się selektywności działania szeregowo związanych zabezpieczeń. Dlatego także funkcja dla wyłączników nadprądowych, dzięki którym dopuszczalne jest selektywne oddziaływanie znajdujących się za nimi (od strony wspierania) tradycyjnych wyłączników nadprądowych. Tymże sposobem selektywność działania zabezpieczeń znaczy, iż w razie naruszenia jednego spośród obszarów instalacji zadziała tylko to z szeregowo przyłączonych zabezpieczeń, jakie znajduje się najbliżej miejsca naruszenia. Zachowana jest zatem ciągłość wspierania obwodów nie uszkodzonych.

Czy każdy obszar można uchronić wyłącznikiem nadprądowym?

Wyłączniki nadprądowe w zestawieniu z bezpiecznikami topikowymi wydają się wyjściem dobrym: czułe, dokładne, solidne oraz mogą być zastosowane często. Niestety maksymalne parametry użytkowe wywołują, iż tradycyjne wyłączniki nadprądowe nie są w stanie uchronić poszczególnych obwodów.

Charakterystyczne wyłączniki działają ponieważ w obszarze zasilań do 440 V oraz najwyżej 125 A (natomiast przeważnie 63 A z prądem wyłączalnym 10 kA). Stanowią więc urządzenia, na przykład poniektóre spawarki, jakie mogą być podłączane tylko na osobistych obwodach, chociaż również wtedy należy się upewnić, w jaki sposób uchronić określone urządzenie.

Źródło: http://www.wychowanie.waw.pl/

[Głosów:2    Średnia:4/5]