bon turystyczny

Bon turystyczny to jednorazowe świadczenie, którego celem jest wsparcie polskich rodzin w zorganizowaniu wakacji. Rząd wprowadził je w odpowiedzi na osłabienie krajowej gospodarki spowodowane pandemią Covid-19. Zgodnie z założeniami będzie mogło z niego skorzystać ponad 6 mln dzieci.

Czym jest bon turystyczny?

Pojawienie się koronawirusa uderzyło w polską gospodarkę. Negatywne skutki pandemii odczuła szczególnie mocno branża turystyczna, która na pewien czas musiała zawiesić swoją działalność. Aby wspomóc funkcjonowanie tego sektora, a także wesprzeć polskie rodziny w sezonie wakacyjnym, rząd postanowił wprowadzić specjalne świadczenie, tzw. bon turystyczny. Jest to jednorazowy dodatek, który występuje w formie elektronicznej.  Takie rozwiązanie pozwala na zwiększenie bezpieczeństwa w dobie koronawirusa, kiedy to rekomenduje się płatności bezgotówkowe. Przyznaną w jego ramach kwotę pieniędzy można przeznaczyć na opłacenie usług hotelarskich lub imprez turystycznych realizowanych na terenie Polski. Dotyczy to więc m.in. pokrycia kosztów noclegu w hotelu, gospodarstwie agroturystycznym lub pensjonacie, a także sfinansowania kolonii lub wakacyjnego obozu (np. sportowego lub rekreacyjnego). Bon turystyczny można wykorzystać do końca 2021 roku.

Kto może dostać bon turystyczny i ile wynosi świadczenie?

Bon turystyczny przysługuje rodzinom z przynajmniej jednym dzieckiem, które nie ukończyło jeszcze 18. roku życia. Wysokość dochodów gospodarstwa domowego nie jest brana pod uwagę w przypadku przyznawania takiego dodatku. Świadczenie otrzymają więc wszystkie osoby korzystające z programu 500+. Oprócz tego mogą o nie wystąpić beneficjenci innych dodatków opiekuńczych, które wynikają z ustawy z dnia 9 czerwca 2011 roku dotyczącej wspierania rodziny i systemu pieczy zastępczej. Co istotne, prawo do skorzystania z dofinansowania wakacji uzyskają także osoby, których dziecko urodziło się już po wejściu w życie ustawy o bonie turystycznym, jednak nie później niż do 31 grudnia 2021 roku.

Kwota bonu turystycznego wynosi 500 zł na każde dziecko. W momencie, gdy rodzice sprawują nad nim opiekę naprzemienną, każdemu z nich przysługuje połowa świadczenia, czyli 250 zł.

Inaczej wygląda sytuacja rodzin, które wychowują podopiecznego z niepełnosprawnością – wówczas wysokość tego typu wsparcia rośnie. Zgodnie z przepisami ustawy przysługuje im  dodatkowe świadczenie w formie bonu w wysokości kolejnych 500 zł. Łącznie otrzymają więc 1000 zł dofinansowania na wakacje dziecka.

Co należy zrobić, by otrzymać bon turystyczny?

Aby otrzymać bon turystyczny, należy zarejestrować się w serwisie PUE ZUS (Platforma Usług Elektronicznych ZUS). Można to zrobić np. przy użyciu Profilu Zaufanego, podpisu elektronicznego lub internetowego konta bankowego (o ile dany bank oferuje takie udogodnienie). Po weryfikacji danych przyznany zostanie elektroniczny bon turystyczny w formie kodu. Aby nim zapłacić, trzeba go okazać podczas rezerwacji wczasów dziecka lub przy jego zakwaterowaniu w wybranym miejscu pobytu.

[Głosów:2    Średnia:5/5]