Ostatnimi czasy coraz większą popularnością cieszą się kasy online. Nie ma w tym jednak niczego dziwnego, biorąc pod uwagę, jak komfortowe i funkcjonalne jest to rozwiązanie. Czym dokładnie jest kasa fiskalna online i w jaki sposób działa? Jakie różnice występują pomiędzy kasami tradycyjnymi i kasami online? Odpowiedzi na te pytania znaleźć można w poniższym artykule, do którego przeczytania serdecznie zapraszamy wszystkich zainteresowanych czytelników.
Kasa fiskalna online – co to jest?
Gdybyśmy zdecydowali się na to, aby zdefiniować kasy fiskalne online, moglibyśmy dojść do wniosku, że jest to nowa kategoria urządzeń fiskalnych, które komunikują się z Centralnym Rejestrem Kas, co prowadzone jest przez Szefa Krajowej Administracji Skarbowej. W tamtejszym rejestrze gromadzone są różne dane, zaczynając od raportów dobowych i paragonów fiskalnych, poprzez dokumenty niefiskalne, kończąc na informacjach o dokonanych przeglądach okresowych. Kasa online musi mieć stały dostęp do sieci internetowej – warto mieć to na uwadze zanim zdecydujemy się na tego typu rozwiązanie.
W jaki sposób działa kasa fiskalna online?
Zastanawiasz się, w jaki sposób działa kasa online? Spieszymy z odpowiedzią! Przede wszystkim musimy zdawać sobie sprawę z tego, że urządzenie to komunikuje się z podmiotami nadzorczymi w sposób zdalny. Oznacza to, że pewne czynności mogą zostać dokonane bez naszego udziału. Kasa online działa bardzo podobnie do tej tradycyjnej, bowiem również rejestruje wszelkie dane, które mogą dotyczyć sprzedaży (m.in. paragony, wydruki fiskalne, rabaty) – są one przekazywane bezpośrednio do odpowiednich organów, czyli do CRK (Centralny Rejestr Kas). Oczywiście komunikacja pomiędzy nami i innymi jednostkami może odbywać się przy pomocy łącza internetowego- to właśnie dzięki temu możliwy jest transfer danych.
Kasy tradycyjne, a kasy online – różnice
Kasa online dla lekarza różni się nieco od tych tradycyjnych. Podłączenie do sieci to dodatkowe możliwości, które warto wziąć pod uwagę. Przykładowo kasy online mogą zaktualizować oprogramowanie w sposób automatyczny- niezbędne pliki zasięgane są ze strony producenta. Dodatkowo odmienny jest również proces polegający na potwierdzeniu fiskalizacji. W tym przypadku serwisant generuje raport domowy nie w postaci papierowej, lecz elektronicznej. Wcześniej wspomniany dokument kierowany jest do niezbędnych organów i w zupełności wystarczy jako potwierdzenie fiskalizacji.