Rocznie zjadamy niemal 50 kilogramów chleba, a wielu z nas nie wyobraża sobie śniadania i kolacji bez kawałka świeżego pieczywa. Chleb jest tak powszechny, że rzadko kiedy zastanawiamy się jak powstaje. Tymczasem proces ten nie tylko nie jest tak prosty, jak może się wydawać na pierwszy rzut oka, ale też korzysta z szeregu nowoczesnych i zaawansowanych rozwiązań technicznych. Warto bliżej poznać technologie, które stoją na straży dobrego smaku.
Od zakwasu do ciasta
Podstawę tradycyjnego wypieku chleba stanowi zakwas. Jest to rodzaj rzadkiego ciasta stanowiącego pożywkę dla kultur bakteryjnych wspomagających proces fermentacji. To dzięki temu procesowi pieczywo zyskuje nie tylko smak i aromat, ale także większą trwałość. Rodzaj zakwasu, jak i sposób zakwaszania różni się w zależności od rodzaju wypiekanego chleba. Wraz z rozwojem piekarnictwa zaczęto odchodzić od zakwasów, zastępując je drożdżami piekarskimi, obecnie nie ma jednak problemu z zakupem pieczywa wypiekanego w oparciu o tradycyjne receptury.
Przygotowane ciasto trafia do miesiarki, której zadaniem jest dokładne wymieszanie i zagniatanie składników. Miesiarki różnią się zarówno pojemnością, jak i sposobem pracy. Bardzo popularne miesiarki spiralne dysponują kilkoma prędkościami pracy dobieranymi odpowiednio do rodzaju ciasta. Maszyny dla piekarni stanowią ważny element znacząco poprawiający wydajność pracy oraz gwarantujący powtarzalność produkcji. Bez ich udziału masowy wypiek byłby praktycznie niemożliwy.
Po zakończeniu mieszania rozpoczyna się proces garowania. Na tym etapie zatrzymany zostaje proces fermentacji i wzrostu ciasta, a już uformowane przyszłe wypieki nabierają aromatu.
Wypiek
Na tak przygotowane produkty oczekują piece cukiernicze i piekarnicze. Różnią się wielkością oraz techniką wypieku, ta jest uzależniona od tego, jaki rodzaj pieczywa chcemy finalnie uzyskać. Zazwyczaj posiadają budowę modułową, która pozwala dostosować pojemność pieca do oczekiwanej wydajności. Ważnym elementem pieca jest system zaparowania, którego zadaniem jest zapewnienie odpowiedniego klimatu, również dostosowanego do rodzaju wypieków. Dzięki zastosowaniu kamiennych płyt możliwe jest uzyskanie tak bardzo lubianej chrupiącej skórki.
Powyższy opis stanowi jedynie uproszczoną prezentację przebiegu procesu technologicznego, którego efektem jest powstanie pachnącego bochenka. Dobrym sposobem na zrozumienie złożoności produkcji jest odwiedzenie strony internetowej firmy Ibis, będącej polskim producentem urządzeń i maszyn piekarniczych. Samo zapoznanie z asortymentem pozwala pojąć jak trudny i skomplikowany jest proces wytwórczy, a także jak wiele elementów wpływa na ostateczny smak i wygląd pieczywa.