Być na bieżąco w temacie składek

0
833

Decydując się na prowadzenie działalności gospodarczej jesteśmy zmuszeni do  zaakceptowania pewnych reguł. Wiąże się to m.in. z comiesięcznym uiszczaniem obowiązkowych składek na poczet Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Jak w prosty sposób połapać się w tej tematyce?

Obecnie z dostępem do informacji nie ma większych problemów zarówno w samych urzędach, jak i w Internecie. Warto jednak bazować na sprawdzonych źródłach, by mieć pewność, że operujemy rzeczywistymi kwotami, które przyjdzie nam uiszczać każdego miesiąca. Wbrew pozorom zasady wyliczania składek wcale nie są tak skomplikowane nawet dla początkującego przedsiębiorcy.

Istota całego zagadnienia

Wyliczenia Głównego Urzędu Statystycznego dotyczące średniego wynagrodzenia mają bezpośrednie przełożenie na wysokość składek. Z roku na roku wysokość tej kwoty systematycznie wzrasta. Jeszcze w 2019 roku była to suma rzędu 4765 złotych, natomiast prognozy co do 2020 roku wskazują na wartość 5227 złotych. W praktyce przełoży się to na wzrost składek o 9,7%.

Wysokość poszczególnych świadczeń to określony procent podstawy, jaką jest średnie wynagrodzenie podawane przez GUS. Przekłada się to na wartość 19,52% podstawy w  przypadku ubezpieczenia emerytalnego, 8% dla ubezpieczenia rentowego, 1,90% na poczet ubezpieczenia wypadkowego i stawkę 2,45% zarówno dla ubezpieczenia chorobowego, jak i dla ubezpieczenia na Fundusz Pracy.

Początkujący przedsiębiorcy mogą liczyć na preferencyjne stawki przez pierwsze 24 miesiące prowadzenia działalności. W tym przypadku podstawą do obliczania poszczególnych świadczeń jest wartość 30% minimalnego wynagrodzenia w Polsce. Wraz z jej wzrostem automatycznie zmienia się wysokość comiesięcznych składek uiszczanych na poczet Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.

Współmierna odpowiedzialność

O ile wysokość poszczególnych składek jest dość prosta do obliczenia, o tyle komu przyjdzie za co zapłacić, nie jest już tak intuicyjne. W praktyce nie jest tak, że pracodawca opłaca w całości wszystkie świadczenia pracownikowi. W zależności od tego, z którą dokładnie składką mamy do czynienia, różny może być wkład na ich poczet.

Ubezpieczeniem emerytalnym w takim samym stopniu, czyli po połowie obciążony jest pracodawca oraz pracownik, który ma ujęte to świadczenie w ramach pensji brutto. Zupełnie inaczej wygląda to w przypadku ubezpieczenia rentowego. Z kwoty 8% średniego wynagrodzenia podawanego przez GUS, 1,5 punktu procentowego obciąża pracownika, reszta zaś pracodawcę.

Pracownik zobowiązany jest jeszcze do pokrycia w całości ubezpieczenia chorobowego. Pozostałymi składkami na mocy obowiązujących przepisów obciążony jest pracodawca. Zasadniczo, jeśli chodzi o składki ZUS – jaka jest ich wysokość i jak je obliczyć, warto skorzystać z kalkulatorów dostępnych w sieci. W przypadku niejasności najlepiej poradzić się u ekspertów z tej dziedziny.

Po bliższym przyjrzeniu się nawet kwestie związane ze składkami na poczet Zakładu Ubezpieczeń Społecznych stają się dość przystępnym zagadnieniem. Początkujący przedsiębiorcy zawsze mogą skorzystać z wiedzy zawartej np. w Internecie, by zrozumieć, ile, za co i w jakiej wysokości będą zobowiązani płacić każdego miesiąca w ramach prowadzonej działalności gospodarczej.

[Głosów:1    Średnia:5/5]