Studia magisterskie: czy warto studiować kolejne dwa lata?

0
8127

Pytanie może wydawać się przewrotne. Warto studiować jeszcze dwa lata (już po uzyskaniu tytułu licencjata), czy może lepiej sobie odpuścić? Czy dyplom magistra faktycznie przydaje się w późniejszej karierze zawodowej, czy też może czas poświęcony na dodatkową naukę jest po prostu stracony?

Żadna nauka nie jest straconym czasem

Warto zapamiętać tę myśl. Niezależnie od tego, czego się uczymy, żadna wiedza nie jest wiedzą zbędną, a czas przeznaczony na jej zdobycie – czasem straconym. Studia pozwalają poszerzyć horyzonty, poznać nowych ludzi czy podnieść poziom wcześniej zdobytych umiejętności (zwłaszcza tzw. umiejętności miękkich). Należy pamiętać, że nigdy nie wiadomo, czy nabyta wiedza nie zostanie wykorzystana w pracy.

Jak patrzą na to pracodawcy?

Dla potencjalnego pracodawcy ważne jest, by jego pracownik – w dłuższej perspektywie – zdobył wyższe wykształcenie. Dlaczego to takie istotne? Po pierwsze pracodawca upewnia się w ten sposób, że dana osoba jest w stanie osiągnąć wyznaczone wcześniej cele i nie zniechęca się do pracy nad danym projektem w połowie drogi; studia można w tym przypadku potraktować jak jeden z wielu kilkuletnich projektów. Po drugie, pracodawcy chcą mieć pewność, że przynajmniej część niezbędnych umiejętności ich pracownicy już posiadają, właśnie dzięki studiom; mowa głównie o wspomnianych już umiejętnościach miękkich. Pracodawcy cenią również osoby, które zdecydowały się na studia magisterskie na innym kierunku niż na licencjacie; takie połączenie daje więcej możliwości, a kandydat już na starcie pokazuje, że umie łączyć wiadomości z różnych dziedzin i jest interdyscyplinarny (co w dobie łączenia kompetencji różnych stanowisk wydaje się niezbędne).

Dwa w jednym

Niektórzy mogą narzekać na niską przydatność studiów magisterskich. Przy wyborze odpowiedniego kierunku i uczelni, która stawia głównie na zajęcia praktyczne, decyzja o kontynuacji nauki powinna okazać się opłacalna. Ciekawym rozwiązaniem może być próba jednoczesnego zdobycia dyplomu magistra i absolwenta studiów podyplomowych; wiedza akademicka będzie łączyć się w tym wypadku z konkretnymi umiejętnościami z danej branży. Niektóre uczelnie umożliwiają takie rozwiązanie i równoczesną naukę na dwóch rodzajach studiów (więcej informacji na ten temat można znaleźć np. na stronie https://www.wsb.pl/wroclaw/studia-i-szkolenia/studia-ii-stopnia).

Artykuł sponsorowany.

[Głosów:21    Średnia:2.7/5]