Nauka poprzez zabawę – najlepszy model edukacji dzieci

0
704

Już dawno udowodniono, że to właśnie nauka poprzez zabawę daje najlepsze rezultaty. Czy zdajesz sobie sprawę, że przedszkolaki, ale nawet dzieci uczące się w klasach wczesnoszkolnych, są w stanie skupić swoją uwagę na jednym temacie jedynie przez 20 minut? To zbyt mało, by malec mógł zrozumieć i jeszcze przyswoić podawaną wiedzę teoretyczną. Praktyka sprawdza się o wiele lepiej, a jeśli jeszcze oferowana jest w tej rozrywkowej formie, można liczyć na optymalny sukces edukacji.

Jak zmotywować dziecko do nauki?

To właśnie te pierwsze lata edukacji są dla dzieci najważniejsze. To wtedy pobudzana jest jego ciekawość świata, poznawania nowych zjawisk i sytuacji. To wtedy jest optymalny czas, by nie zniechęcić go do nauki, a raczej przedstawić ją jako interesujący, ale nadal obowiązkowy czynnik codziennego życia.

Nie ma wątpliwości, że obowiązujący program kształcenia najmłodszych, jest nieodpowiedni. Zakłada system wpajania regułek teoretycznych, które tak samo jak szybko są poznawane przez małego ucznia, również są zapominane.

Okazuje się, że idealną metodą uczenia dziecka jest filozofia Montessori. Ta zakłada naukę poprzez samodzielnie wybrane przez ucznia elementy. Tutaj zwraca się uwagę na potrzeby jednostki i dopasowuje etap edukacji do etapu rozwoju dziecka. Motywacja będzie tym większa, im lepiej zrozumiane i spełniane zostaną oczekiwania małego człowieka.

Z powodzeniem udaje się również wykorzystywać wszelkie elementy motywacyjne, jak gry i zabawki kreatywne, interaktywne. Coraz więcej lekcji to zadania praktyczne i to nie tylko w ławkach szkolnych. O ile bardziej edukacyjna będzie lekcja przyrody w parku czy biologii z ZOO, aniżeli wkuwanie kolejnych regułek z podręcznika. Zasadne jest, by dzieci czerpały z nauki przyjemność, a wiedzę przyswajały nawet nieświadomie – podobno wtedy jest najlepiej zapamiętywana.

Przyjazna szkoła

Ponury budynek szkolny z całą pewnością nie zachęca do spędzania w nim czasu. Z pomocą przychodzą firmy oferujące rozmaite naklejki do szkół. Zastanawiasz się, po co obklejać schody przy szkolnych korytarzach, jeśli dziecko uczy się w klasie? To doskonałe miejsce na umieszczenie haseł motywacyjnych czy naklejek z tabliczką mnożenia. O ile ładniejsze będą kolorowe stopnie, aniżeli wytarta klepka? Naklejki mogą pełnić funkcję ozdobną, ale również edukacyjną.

Schody nie są jedynym miejscem, które można udekorować, sprawiając, że szkoła stanie się kolorowa i przyjazna. Na szkolnym korytarzu można przykleić naklejkę z grą w tzw. klasy. W salach lekcyjnych świetnie sprawdzą się naklejki z tabliczką mnożenia, liczbami rzymskimi, angielskimi słówkami, ułamkami, zasadami gramatyki czy gamą nut – naklejki można wybierać, patrząc na etap edukacji uczniów w konkretnych pracowniach.

Oczywiście, to tylko przykłady, dzięki którym w prosty sposób i bez dużych nakładów finansowych udaje się ozdobić budynek szkolny, a jednocześnie wpływać na motywację i lepszą naukę dzieci. Pamiętajmy jednak, że klimat w tym miejscu tworzy kadra pedagogiczna z odpowiednim podejściem oraz sami uczniowie.

[Głosów:0    Średnia:0/5]