Jaką wiedzę można zdobyć studiując informatykę?

0
1124

Informatyka to jeden najchętniej wybieranych kierunków studiów. Wynika to przede wszystkim z faktu, że wiąże się on z atrakcyjną perspektywą późniejszego zatrudnienia. Absolwenci informatyki nie mają problemu z odnalezieniem się na ryku pracy, a ich kariera zazwyczaj rozwija się bardzo szybko. Jeśli zastanawiasz się nad rozpoczęciem studiów na tym kierunku, sprawdź, czego możesz się tam nauczyć.

Rozległa, silnie ugruntowana wiedza

Studia informatyczne I stopnia trwają 3,5 roku i kończą się otrzymaniem tytułu inżyniera. Odbywają się zarówno w trybie stacjonarnym, jak i zaocznym (weekendowym), dzięki czemu każdy student może dopasować sposób nauki do swoich potrzeb i  możliwości. W toku nauki studenci zdobywają rozległą wiedzę, dotyczącą dziedzin takich jak:

  • tworzenie sieci i systemów komputerowych
  • programowanie
  • tworzenie baz danych oraz systemów operacyjnych
  • podstawy robotyki i automatyki
  • elektronika i elektrotechnika
  • grafika komputerowa
  • techniki cyfrowe
  • zarządzanie projektami informatycznymi
  • a także matematyka, fizyka i ekonomia

To oczywiście tylko wybrane zagadnienia, a ostateczny program nauczania w dużej mierze uzależniony jest od wybranej specjalizacja. Wszyscy studenci otrzymują jednak rozległą wiedzę teoretyczną oraz praktyczną, która sprawia, że po ukończeniu studiów stają się specjalistami w dziedzinie informatyki, doskonale orientującymi się w aktualnych zagadnieniach i rynkowych trendach.

Kierunek ten można studiować na większości dużych uczelni m.in. na Wyższej Szkole Ekologii i Zarządzania w Warszawie: http://www.wseiz.pl/pl/studia/wydzial-zarzadzania/informatyka.

Informatyka – dla kogo te studia?

Z pewnością nie jest to kierunek łatwy i niewymagający. Studenci musza liczyć się z dużą ilością materiału do przyswojenia, z tego względu powinni wyróżniać się systematycznością, samozaparciem i konsekwencją. Wymagane są również zdolności matematyczno-analityczne oraz tzw. umysł ścisły. Mimo że informatyka jest trudnym kierunkiem, trud włożony w edukację przynosi korzyści.

Perspektywy zatrudnienia

Absolwenci informatyki zazwyczaj rozpoczynają pracę w zawodzie jeszcze w czasie studiów lub zaraz po ich zakończeniu. Zapotrzebowanie na specjalistów z tej dziedziny jest tak duże, że nie muszą oni bać się bezrobocia – wręcz przeciwnie – często zdarza się, że samodzielnie dyktują warunki zatrudnienia, negocjując nie tylko korzystny wymiar czasu pracy, ale również bardzo atrakcyjne wynagrodzenie.

Powszechna komputeryzacja powoduje, że informatycy potrzebni są niemal w każdej większej firmie czy urzędzie. Ciekawą pracę znajdą oni również w sektorze sztuki użytkowej – agencjach reklamowych, pracowniach projektowania graficznego, wydawnictwach itp. Ciekawą alternatywą dla pracy na etacie jest również założenie własnej działalności lub freelance, umożliwiające samodzielne decydowanie o rodzaju pracy i dające dużą niezależność.

[Głosów:0    Średnia:0/5]