Jak zacząć uczyć się języka angielskiego?

0
1460

Język angielski stał się językiem globalnym. Za jego pomocą można porozumiewać się niemal na całym świecie. Od najmłodszych lat polskie dzieci mają styczność z angielskim domu, czy w szkole. Jeszcze kilka lat temu władanie tym językiem uważane było za coś wyjątkowego. Dziś jest standardem.



Od czego zacząć?



Wiele osób w pewnym momencie swojego życia postanawia podszlifować swoją znajomość angielskiego, bądź pod wpływem różnych bodźców zacząć się go uczyć.

Przyjmuje się, że do nauki obcych języków potrzebne są wrodzone predyspozycje. Czy faktem jest posiadanie specjalnych genów lingwistycznych? Raczej nigdy się tego nie dowiemy.  Wiadomo natomiast, że aby skutecznie i w miarę sprawnie pojąć zasady rządzące językiem angielskim, trzeba poświęcić wiele czasu i mieć w sobie dużo dyscypliny.

Rozpoczynając naukę języka angielskiego musimy określić aktualny stopień jego znajomości. Młodsze pokolenia będą znać podstawy, starsze, najpewniej będą zmuszone rozpoczynać naukę  od zera.

Jeśli wiemy, z którego pułapu będziemy zaczynać, kolejną kwestią pozostaje rozstrzygnięcie, będziemy uczyć się samodzielnie, skorzystamy z pomocy nauczyciela.
Na pewno pierwsza opcja wymaga poświęcenia więcej uwagi i samodyscypliny. Jeśli do tej pory kompletnie nie mieliśmy styczności z angielskim, to dobrym wyjściem będzie wykupienie lekcji, choćby po to, by ktoś obiektywnie przedstawił podstawowe problemy związane z nauką, udzielił dobrych rad, czy w końcu zaprezentował poprawną wymowę.

Najlepszy nawet nauczyciel nic nie zrobi sam. To od pozytywnego nastawienia i chęci uczącego się zależy końcowy sukces. Motywacja przede wszystkim!

Nie warto wierzyć w cudowne metody nauki języków obcych, które oferuje nam dzisiejszy rynek. Czy słuchając słówek przez sen jesteśmy w stanie po kilku tygodniach biegle posługiwać się danym językiem? Wątpliwe. Przy wyborze odpowiednich narzędzi do nauki, zawsze kierować się należy przede wszystkim zdrowym rozsądkiem.

Dobry plan to podstawa!



Ważną rzeczą podczas nauki każdego języka obcego jest systematyczność. Dobrym pomysłem jest poświęcenie chwili czasu na przygotowanie planu i strategii nauki. Warto zastanowić się nad realnym czasem, w którym dokonamy postępów i kiedy czego się uczyć. Na początku być może warto poświęcić więcej czasu na słownictwo, by mając już odpowiednie zaplecze, zająć się gramatyką. Próby przyswajania wszystkiego od razu mogą kończyć się niepowodzeniami, które są bardzo demotywujące. Ewentualnymi niepowodzeniami nie należy się zrażać. Lepiej poświęcić więcej czasu na jeden materiał, który w końcu opanujemy, aniżeli zrażać się i rezygnować z nauki.

Przygotowując plan nauki, należy postawić sobie pytanie, do czego tak właściwie język będzie nam potrzebny? Jeśli wybieramy się na wycieczkę do Wielkiej Brytanii, czy Stanów Zjednoczonych, darujmy sobie słownictwo i zwroty specjalistyczne, które spotkać można w kursach online i podręcznikach. Skupmy się na podstawowych i kluczowych zwrotach, a reszta przyjdzie sama podczas dalszej edukacji. Inaczej sprawa wygląda, jeśli angielski potrzebny nam jest w pracy. Wtedy oprócz podstaw warto przyłożyć się do słownictwa specjalistycznego, które w danej pracy będzie niezbędne.

Nauka angielskiego – czym się posiłkować?



Ucząc się samodzielnie, warto uzupełnić swoją domową biblioteczkę, o dobre podręczniki do nauki języka angielskiego. Dobre w tym wypadku nie znaczy takie, z jakich uczniowie korzystają w szkole, a dedykowane osobom rozpoczynającym samodzielna naukę. Aby znaleźć odpowiedni podręcznik dobrze jest zasięgnąć opinii osób związanych uczących angielskiego lub znajomych, którzy już władają językiem. Można także przeszukiwać liczne fora tematyczne.

Aby nauka angielskiego była skuteczna, musimy cały czas mieć styczność z tym językiem. Na pewno w naszym otoczeniu są znajomi, czy członkowie rodziny, którzy pracują za granicą. Dziwić może, że po kilku miesiącach pobytu w danym kraju, biegle porozumiewają się w obowiązującym języku. Tak naprawdę nie ma w tym nic dziwnego. Najłatwiej nauczyć się języka, mając z nim systematyczny kontakt. Przebywając dłuższy czas a granicą, gdzie obcy język dosłownie nas otacza, łatwiej go przyswoimy. Aby więc nie wyjeżdżając z Polski mieć styczność z angielskim, sami musimy o niego zadbać. Polecane jest oglądanie angielskiej, czy amerykańskiej telewizji. Codzienne obejrzenie wiadomości na BBC, może dać zaskakująco dobre efekty! Podobnie zresztą, jak oglądanie innych programów, czy filmów bez dubbigu lub napisów. Dobrym przykładem tego typu nawyków są małe dzieci, którym rodzice pozwalają na oglądanie bajek i programów edukacyjnych w obcym języku. Często maluchy same uczą się podstaw tych języków właśnie na podstawie oglądanych sen i bez ingerencji kogokolwiek znają i potrafią wymawiać cyfry, alfabet, czy kolory w obcym języku. Sprytne dzieciaki najpierw słyszą dany język, widzą, jakie słowa padają w jakim kontekście i w ten sposób się uczą! Dlaczego więc nie wziąć z nich przykładu?

Naukę języka angielskiego doskonale uzupełni czytanie książek anglojęzycznych. Nawet jeśli znajomość języka nie jest satysfakcjonująca, to czytanie pozwoli zaznajomić się z pisownią, gramatyką, a także praktycznym słownictwem, które znacznie różni się od tego, zawartego w podręcznikach.

Można w to wierzyć lub nie, ale język angielski można szlifować przez… śpiewanie. Wpadła Ci w ucho angielska piosenka, którą śpiewasz pod nosem? Sprawdź, o czym śpiewasz! Tłumaczenie tekstu piosenki to świetna forma nauki, do tego bardzo skuteczna, bo bazująca na skojarzeniach.

Błędy



Jak wcześniej wspomniano, nie da się podczas nauki języka angielskiego uniknąć błędów. W końcu nie myli się tylko ten, kto nic nie robi. Ważne, by wszelkimi niepowodzeniami się nie zrażać. Ucząc się języka zdarza się, że możemy coś niepoprawnie wymawiać itp. Ważne jest, że podejmujemy próbę wymowy. Z czasem błędy same znikną, a nasz angielski będzie coraz lepszy.


Podsumowanie



Rozpoczynając naukę języka angielskiego, trzeba być odpowiednio zmotywowanym. To najważniejsza kwestia, jeśli chcemy osiągnąć cel. Szybkość nauki to kwestia indywidualna i od naszych postępów zależy, jak długo potrwa nauka. Najważniejsze to się nie zniechęcać niepowodzeniami, które na pewno w którymś momencie się pojawią.
Dzisiejsze czasy dają ogromne możliwości w zakresie nauki języków obcych. Mnogość materiałów, różnego rodzaju kursów i pomocy sprawia, że sukces jest na wyciągnięcie ręki.

[Głosów:1    Średnia:5/5]