Jesteś na samym początku swojej kariery zawodowej i myślisz nad pracą programisty? To doskonały wybór – dobrze płatnej pracy dla programistów nie brakuje. Aby jednak móc cieszyć się komfortem przebierania w ofertach pracy, trzeba być profesjonalistą w swojej dziedzinie. Taki efekt uzyskasz oczywiście wraz z upływem czasu i zdobywaniem doświadczenia, ale nie zrobisz tego bez odpowiedniego przygotowania od podstaw. Jednym słowem – musisz zapisać się i ukończyć kurs. A jak wybrać kurs programowania? Na jakie elementy jej oferty zwrócić uwagę, aby mieć pewność dobrego wyboru i dobry start w przyszłą karierę? Oto praktyczny poradnik.

ekran z kodem

Sposób prowadzenia zajęć i przekazywania wiedzy

Praca programisty wymaga przede wszystkim praktyki, na nic się zda ślęczenie nad podręcznikami, jeśli siadając do komputera nie masz pojęcia, co powinieneś zrobić. Najważniejszym aspektem, który warto sprawdzić w pierwszej kolejności, będzie zatem sposób przekazywania wiedzy kursantom.

Najbardziej efektywnym sposobem prowadzenia zajęć będą oczywiście zajęcia praktyczne – im więcej godzin spędzisz pracując z kodem na zajęciach, tym szybciej później zaczniesz pracować jako samodzielny programista. Nie stracisz więc czasu na dodatkowe zdobywanie praktycznych umiejętności podstawowych z innych źródeł – podręczników, blogów, forów tematycznych czy kolejnych kursów. Ale – uwaga! Zawód programisty wymaga ciągłego i nieustannego dokształcania się. Jeśli odpuścisz programowanie, nie będziesz podążał za aktualnymi trendami – zostaniesz szybko w tyle i nie będziesz konkurencyjny na rynku pracy. Kurs pozwoli Ci opanować jedynie podstawy kodowania – resztę musisz już zrobić sam.

Wielkość grup szkoleniowych

To niezwykle istotny czynnik, który pomoże Ci rozpoznać szkołę, w której warto wykupić kurs. Wielkość grup ma duże znaczenie dla efektywności nauczania i trzeba sprawdzić ją przed wykupieniem szkolenia. Dlaczego? Ponieważ w mniejszych grupach trenerzy mają więcej czasu dla każdego z kursantów. Mogą więc indywidualnie wyjaśnić i pokazać szczegóły, na które trzeba zwrócić uwagę, poprawić na bieżąco wszelkie popełniane błędy, udzielić odpowiedzi na wszystkie pytania i znają najnowsze trendy w branży.

Jaka wielkość grup jest najlepsza? Generalnie – im mniej osób tym lepiej. Idealnie jest, gdy grupy liczą po 4 do 8 osób. Większa ilość kursantów nie stwarza już dobrych warunków do nauki programowania.

Trenerzy – ucz się od praktyków

Doświadczony trener to podstawa i być może ma nawet większe znaczenie niż wielkość grupy. Najlepiej jest zdobywać pierwsze szczyty, kiedy prowadzi Cię osoba znająca zagadnienia z praktyki. Szukaj więc szkoły, w której pracują programiści z długoletnim stażem w zawodzie tylko tacy efektywnie wesprą Cię w rozwoju zawodowym. Zanim wybierzesz konkretny kurs, sprawdź jakie kwalifikacje i doświadczenie mają pracujący i wykładający w niej trenerzy.

Program szkolenia

Zanim wykupisz kurs programowania i rozpoczniesz naukę, sprawdź, jakie języki programowania oferuje. Być może Java lub PHP będą lepszą opcją dla Ciebie niż Ruby on Rails? A może w Twojej okolicy większym zainteresowaniem cieszą się programiści biegle operujący C++? Wybierając szkołę, zapewne wiesz już, jakiego języka chcesz się uczyć, ale warto zawsze wybierać szkoły oferujące szeroki zakres możliwości.

Różne stopnie wtajemniczenia

Załóżmy, że skończysz kurs programowania na poziomie podstawowym i zapragniesz kształcić się dalej, aby wystartować z karierą nie jako junior, lecz specjalista. A może etap juniorski masz już za sobą, ale nadal popełniasz błędy i czujesz, że potrzeba Ci wsparcia kogoś doświadczonego?

W każdym przypadku dobrym pomysłem będzie wybór szkoły oferującej kursy o różnym stopniu zaawansowania. Dzięki temu nie będziesz musiał szukać nowej za każdym razem, kiedy postanowisz wskoczyć na kolejny poziom. To bardzo komfortowy i wygodny wybór.  

Przygotuj się do pracy w zawodzie

Zdarza się, że nawet bardzo dobrzy programiści miewają problemy ze znalezieniem zatrudnienia w wymarzonym zawodzie. Dlaczego? Ponieważ nie potrafią odpowiednio zaprezentować się na rozmowie kwalifikacyjnej. Dobra szkoła programowania nauczy Cię nie tylko samego fachu, ale także pomoże Ci postawić pierwsze kroki w procesie poszukiwania pracy właśnie poprzez przygotowanie do procesu rekrutacji.

Kwestie praktyczne także są istotne

Jedną z nich jest lokalizacja. Do szkoły powinien być dobry dojazd, abyś nie musiał tracić cennego czasu na przesiadki. Warto więc postawić na placówkę znajdującą się w centrum miasta – zwykle komunikacja miejska w centrach miast jest bardzo dobra, a więc pozwala sprawnie dostać się na miejsce.

Kursy online

Czasami najlepszym wyjściem jest zapisanie się na kurs online. Na przykład wtedy, kiedy mieszkasz daleko od wybranej przez Ciebie szkoły, zależy Ci na czasie albo dojazdy są dla Ciebie zbyt kosztowne.

Kurs online jest dobrym wyjściem także dla osób, które lepiej przyswajają wiedzę w zaciszu własnego domu, potrzebują ciszy i spokoju, aby uczyć się efektywnie. W takim przypadku kursant jest niejako sam na sam z trenerem i porozumiewa się z nim za pośrednictwem np. Skype’a. Sprawdź więc, czy w szkole, którą bierzesz pod uwagę, jest opcja kursu online.

Cena kursu

Cena jest akurat tym czynnikiem, na który nie należy zwracać uwagi. Zwykle bowiem jej wysokość idzie w parze z jakością szkolenia, nie powinna więc determinować Twojego wyboru – pamiętaj, że szkół jest mnóstwo, a nie każda z nich jest godna uwagi. Na co Ci kurs, na którym zaoszczędzisz paręset złotych, ale równocześnie nie otrzymasz odpowiedniej dawki wiedzy i umiejętności praktycznych? To tylko strata czasu i pieniędzy – po kiepskim kursie, mając niewielką wiedzę, nie dostaniesz dobrej pracy. Lepiej więc wybrać taką szkołę, która jest ceniona na rynku i kształci najlepszych programistów. Cena kursu i tak Ci się zwróci w przyszłości, kiedy znajdziesz dla siebie pracę programisty.

Sprawdź opinie o kursie

To zawsze dobry sposób na nieco bliższe poznanie szkoły i możliwości, jakie oferuje. Poznaj więc opinie osób, które już skorzystały z jej usług, spróbuj się dowiedzieć, jak rozwinęła się ich kariera, jakie firmy je zatrudniły i jakie sukcesy zawodowe odniosły.

Wybór szkoły kodowania nie jest trudny, kiedy wiesz, jakie aspekty oferty są ważne. Poświęć na poszukiwania odpowiednią ilość czasu i zrób to dokładnie, a z pewnością będziesz zadowolony z decyzji, zaoszczędzisz czas i pieniądze dzięki uniknięciu błędów.

[Głosów:4    Średnia:4/5]