nauka angielskiego

Angielski to bez wątpienia jeden z najbardziej cenionych języków na terenie nie tylko Unii Europejskiej, ale i całej Europy. Dlatego też coraz większy nacisk już od najmłodszych lat kładziemy nie tylko na naukę języka ojczystego, ale także języka obcego. Małe dzieci po raz pierwszy stykają się z nim jeszcze podczas oglądania bajek i gier jako szkraby, później uczą się go w przedszkolu, a następnie poznają język w szkole. Oczywiście jest on także jedną z coraz częściej wymaganych kompetencji w dorosłym życiu. Dlaczego nauka angielskiego dla dzieci jest tak ważna? Jakie korzyści z tego płyną? Jak zacząć uczyć dziecko języka angielskiego? Tutaj dowiesz się wielu ciekawych informacji na temat angielskiego dla dzieci.

Sposoby na naukę angielskiego

Aby już od najmłodszych lat zaszczepić w dziecku pasję do nauki nie tylko języka ojczystego, ale także angielskiego bez wątpienia ważny jest sam początek tej drogi. W końcu, jak dobrze wiemy – pierwsze wrażenie jest zawsze najważniejsze. Dzięki temu, że użyjemy przyjemnych form nauki, np. poprzez zabawę, dziecko z chęcią do nich powróci oraz z pewnością nauczy się o wiele więcej niż przy żmudnym powtarzaniu na pamięć czy robieniu konwencjonalnych ćwiczeń. Dodatkowo, dzieci bawiąc się, nawet nie zdają sobie sprawy jak wiele się przy tym uczą oraz jest to dla nich po prostu przyjemne.

Szkoła angielskiego

Oczywiście jednym z najbardziej rozpowszechnionych sposobów, dzięki któremu nasze dziecko zacznie mówić po angielsku jest nauka języka w profesjonalnej szkole. Kluczowy jest tutaj fakt, że osoby pracujące w takich szkołach mają obszerną wiedzę i spore doświadczenie w nauce, dlatego też nie zabraknie im profesjonalnych pomysłów na przyswajanie wiedzy. Placówki uczą poprzez świetnie dobrane zabawy i multimedia. 

Dodatkowo, bardzo często w takich miejscach dzieci uczą się poprzez interaktywne tablice i wszelkiego rodzaju gadżety, które często nie są dostępne dla domowego budżetu. Najważniejsze jednak jest to, że mamy pewność, co do prawidłowości nauki.

Jedną z takich szkół, jest Yes Wrocław. To renomowana placówka, w której uczą się dzieci w wieku przedszkolnym i szkolnym. Szkoła oferuje różne poziomy zaawansowania oraz dobiera techniki do indywidualnych potrzeb dziecka. Kurs przebiega w małych grupach – zazwyczaj 5 do 10 osób. Wszystko odbywa się w miłej, bezstresowej atmosferze. Dowiedz się więcej!

Szkoła angielskiego

Aplikacje

Dobrym sposobem na wprowadzenie dziecka w świat języka angielskiego jest udostępnienie mu licznych aplikacji. Obecnie, w Internecie możemy znaleźć wiele ciekawych rozwiązań, które pomogą przyswoić gramatykę, różnorodne słówka i wszelkie inne niezbędne elementy do poprawnego mówienia i pisania po angielsku. Taki angielski, dla dziecka bez wątpienia będzie bardziej formą zabawy niż kojarzącej się z obszerną ilością wiedzy nauką.

Lektor online

Ostatnio popularne stały się wszelkiego rodzaju kursy i lektory online, które oferują naukę języka angielskiego na różnych poziomach zaawansowania. Bardzo pomocne są tutaj wszelkie formy mówione. Dzięki temu, dzieci przyswajają umiejętności potrzebne do poprawnego posługiwania się językiem angielskim. Oczywiście, kluczową rolę pełnią wszystkie animacje, quizy i inne pomocne materiały. Takie lekcje można przeprowadzać w domu o każdej porze dnia.

Gry i zabawy

Tutaj mamy bardzo duże pole do popisu, ponieważ w tym rodzaju nauki możemy ją wpleść niemal w każdą czynność. Bez wątpienia, na uwagę zasługują innowacyjne wydania książeczek dla dzieci w języku angielskim. Nasza pociecha przeglądając czytankę zapamięta pisownię zarówno łatwiejszych, jak i tych bardziej skomplikowanych wyrazów. Dodatkowo, poprzez zamieszczone kolorowe obrazki pozostające w pamięci – zrozumie co tak naprawdę oznaczają dane słowa.

Kolejnym sposobem na angielski są wszystkie piosenki wykonane właśnie w tym języku. Poprzez śpiewanie i uczenie się na pamięć piosenek, dzieci nie tylko się bawią, ale także utrwalają umiejętności mówienia po angielsku oraz ćwiczą pamięć. Piosenki po angielsku to także świetna zabawa.

Ciekawe rozwiązanie to również planszówki, których w języku angielskim w sklepach jest co niemiara. Nauka angielskiego dla dzieci w tej formie, jest chyba jedną z najprzyjemniejszych. Świetnie się bawią poprzez ciekawe zadania do wykonania, rozwijają umiejętność logicznego myślenia, ale także zapamiętują mnóstwo słów i gramatycznych reguł.

książeczki dla dzieci w języku angielskim

Od najmłodszych lat można uczyć pociechy obcego języka poprzez czytanie z nimi bajeczek po angielsku dla dzieci. Takie publikacje często posiadają wiele słów zaczerpniętych z życia. Dodatkowo, bajki pozwalają dzieciom na rozwijanie umiejętności czytania po angielsku.

Do tej kategorii możemy dołączyć także różne gry, jak chociażby fiszki, które często są także świetną alternatywą na naukę dla dorosłych. Oczywiście, nauka angielskiego może być wplatana w domu przez cały czas. Co więcej, z pewnością warto to robić, nawet kilka minut dziennie.

Kiedy zacząć uczyć dziecko angielskiego?

Tak naprawdę nie ma na to pytanie jednej, konkretnej odpowiedzi. Wszystko wynika z faktu, że każde dziecko ma indywidualny tok myślenia, sposób rozwijania się i w różnym czasie zaczyna uczyć się nowych rzeczy. Jednak warto wyjść z inicjatywą już od najmłodszych lat. Tak naprawdę, im wcześniej tym lepiej! Naukowcy udowodnili, że im młodsi jesteśmy, tym lepiej przyswajamy wiedzę i łatwiej jest nam nauczyć się nowych rzeczy. Dlatego też, powinniśmy zakupić dziecku różne materiały pomocne w nauce języka angielskiego oraz bacznie go obserwować. Może się okazać, że bardzo mu się to spodoba, a wtedy trzeba będzie pójść o krok dalej i zapewnić mu trudniejsze słowa czy ćwiczenia.

Korzyści z nauki języka angielskiego

Skoro wymieniliśmy już sposoby, które można wykorzystać do skutecznej nauki angielskiego, warto tutaj wspomnieć także o korzyściach, które płyną z tego faktu. Mogłoby się wydawać, że poświęcanie czasu dziecka na zajęcia czy formę lekcji języka angielskiego to strata czasu, która zabiera mu sporo życia. Jednak nic bardziej mylnego! Zapewniając dzieciom ćwiczenia z języka angielskiego tylko bardzo im pomagamy. Dziecko: 

  • Ucząc się dwóch języków rozwija swoje zdolności komunikacyjne. 
  • Poprawia umiejętność zapamiętywania i pracę mózgu.
  • Uczy się logicznego, sprawnego myślenia. 
  • Szkoli się poprzez zabawę – jest to dla niego przyjemne.
  • Lepiej mówi zarówno w języku polskim jak i angielskim.

Rozwój

Nauka języka obcego ma bardzo dobroczynny wpływ na rozwój dzieci. Przede wszystkim uczy logicznego myślenia. Dodatkowo, kształtuje się w nim świadomość kulturowa i społeczna. Dzięki temu dzieci zaczynają dostrzegać inne narodowości i stają się bardziej bystre pogłębiając swój rozwój osobisty. Nauka angielskiego ma także dobry wpływ na pamięć oraz jak już wyżej zostało wspomniane – ma raczej formę zabawy niż obowiązku więc jest przyjemna.

angielski dzieci

Język

Co ciekawe, młodsze dzieci lepiej radzą sobie z opanowaniem systemu fonologicznego (głosek, dźwięków, wymowy). Prawdopodobnie wynika to z faktu, że ich aparat mowy jest jeszcze elastyczny. Dlatego też, szybko i łatwo przyswajają angielski sposób wymowy, a w przyszłości przełoży się to na bezproblemowe rozumienie języka ze słuchu. Dodatkowo, dzieci w tym etapie wieku są nastawione na naukę języka ojczystego. Gdy wprowadzamy ćwiczenia kształtujące w języku obcym – jakim jest angielski, dajemy im możliwość podobnego przyswajania i tego języka. Co ważne, im człowiek jest starszy, tym bardziej te zdolności zanikają i znacznie trudniej jest np. nauczyć się poprawnej mowy, dlatego warto uczyć się języków obcych od młodości.

Komunikacja

Kiedy, będąc dziećmi uczyliśmy się, że do komunikacji służy tylko i wyłącznie język Polski – ten tok rozumowania zakodował się gdzieś w naszej głowie i z pewnością funkcjonuje do teraz. Dlatego też bardzo często używanie do komunikacji języka angielskiego czy innych języków obcych wydaje nam się po prostu sztuczne. Według badań dzieci, które od najmłodszych lat miały styczność z językiem angielskim wyzbyły się takiego przekonania. Uznają za sposób komunikacji zarówno jeden, jak i drugi język. Co ważniejsze – w przeciwieństwie do dorosłych osób, nie są skrępowane podczas posługiwania się językiem.

Dodatkowo, małe dzieci nie widzą problemu w tym, że mogą się pomylić. My, jako dorośli ludzie czujemy w takich sytuacjach wstyd. Małe dziecko chce się po prostu porozumieć, a pomyłka nie jest przez niego uznawana jako porażka.

Czas

Im starsi jesteśmy, tym mamy więcej obowiązków. To kolejny argument przemawiający za koniecznością nauki angielskiego już od najmłodszych lat. Dziecko ma wtedy otwarty umysł, niezaśmiecony przez niepotrzebny natłok informacji z otaczającego go świata. Dodatkowo łatwo uczy się poprzez zajęcia domowe czy zabawę, więc nawet nie traci czasu. Dorosłe osoby mają go coraz mniej, dlatego też nie zawsze możemy sobie pozwolić na chodzenie do szkoły czy kursy online.

10 minut każdego dnia

Dobrą praktyką jest systematyczność oraz nieustanne powtarzanie pewnych sformułowań. Dzieci na pewno nie zapamiętają trudnego słowa, gdy usłyszą je raz, gdzieś pomiędzy wierszami. Aby nauka była skuteczna warto ją wprowadzać nawet każdego dnia. Już 10 minut dziennie spędzone z językiem obcym może przynieść naprawdę świetne efekty ! Mogą to być ciekawe bajki, gry czy nawet piosenki. Taka praktyka pomoże naszemu szkrabowi oswoić się z językiem i nauczyć się go używać w codzienności oraz utrwalać wiele trudnych rzeczy czy dźwięków. 

Jak widzimy, nie można bagatelizować nauki języka u dziecka. Angielski jest bardzo ważny w obecnym świecie i umiejętność posługiwania się nim jest naprawdę cenna. Dzieci uczą się języków bardzo szybko, dlatego warto zapewnić im możliwość nauki w domu już w momencie gdy zaczynają dopiero poznawać świat. Ciekawe gry, bajki czy nawet kurs językowy na pewno przyniosą pożądane efekty oraz ułatwią dzieciom wejście w świat szkoły, a później w czas dorosłości. Warto również rozważyć posłanie dziecka do szkoły językowej, która przygotuje go na najwyższym poziomie. Jednak wszystko jest zależne właśnie od rodziców – pamiętaj!

[Głosów:1    Średnia:5/5]