Czym są staż a praktyka? – Jakie mają podobieństwa i różnice?

0
1134

Poszukujesz pierwszego doświadczenia zawodowego? Zarówno staże zawodowe jak i praktyki to idealna opcja dla młodych ludzi, którzy dopiero rozpoczynają swoją karierę zawodową. Jednak czym jest staż a praktyka zawodowa? W czym są do siebie podobne, a gdzie się różnią?

Przeczytaj też: http://stolicakariery.pl/staz-a-praktyki-czym-sie-roznia/

Staż a praktyka podobieństwa

Największym podobieństwem tych dwóch programów jest możliwość zdobycia doświadczenia przez młodych ludzi. Często może być to pierwsze doświadczenie zawodowe. Uczeń zapoznaje się z branżą jak i konkretnym stanowiskiem. Zdobywa umiejętności praktyczne.

Ponadto oba programy mogą pomóc w znalezieniu zatrudnienia na stałe, już po zakończeniu studiów. Jeśli uczeń sprawdzi się w swoich obowiązkach może zostać mu zaproponowana umowa na dłuższy okres.

Doświadczenie stażu i praktyk przekłada się także na większe szanse kandydata w procesie rekrutacyjnym w innej firmie. Pokazuje to, że student lub już absolwent ma za sobą pierwsze doświadczenie i w stopniu podstawowym radzi sobie z wykonywaniem zadań.

Staż a praktyka różnice

Programy te mają także pewne różnice. Najczęściej możemy spotkać się z tym, że praktyka jest ściśle uczelniana. Należy mieć program praktyk bądź umiejętności jakie należy opanować u pracodawcy. Staż jest już kwestią nie powiązaną z uczelnią. Stażysta sam musiał znaleźć taką ofertę. W związku z tym uczelnia w żaden sposób nie ingeruje w program stażowy. Odpowiada za niego wyłącznie pracodawca.

Ważną różnicą jest również ta, że praktyka musi być nieodpłatna. Staż za to najczęściej jest wynagradzany finansowo. Otrzymuje się pensję ustaloną przy podpisaniu umowy.

Dodatkowe informacje jakie warto mieć o stażu to fakt, że może trwać do maksymalnie 12 miesięcy u jednego pracodawcy. Na koniec pracodawca najczęściej wydaje opinię o tym jak dany stażysta się sprawował. Jest to pewnego rodzaju forma referencji. Ze stażu korzystają najczęściej osoby, które mają nieco więcej czasu na studiach i chcą sobie zapewnić dodatkowe doświadczenie i wpis w CV.

O praktykach zawodowych warto jeszcze wiedzieć, że u jednego pracodawcy nie mogą one trwać więcej niż 3 miesiące. Jest to regulowane prawnie.

Zobacz też: http://www.zainwestujwprzyszlosc.pl/czym-sa-praktyki-studenckie-jak-je-odbyc/

[Głosów:0    Średnia:0/5]