Skąd biorą się opinie i jak wygląda praca w IT?

0
7963

Co wpływa na poczucie szczęścia i satysfakcji zawodowej? Na to pytanie odpowiadają przeprowadzone na zlecenie ogólnopolskiej agencji Jobhaus badania. Wskazują one, że nie tylko rodzaj wykonywanej pracy, ale i miejsce zatrudnienia wpływa na poziom zadowolenia pracowników. Co drugi badany ma świadomość tego, jak bardzo jest ono istotne. Z kolei aż 88% Polaków przyznaje, że wynagrodzenie na wysokim poziomie stanowi klucz do życiowego szczęścia. Reprezentanci młodego pokolenia Y podkreślają, że w wyborze pracy, poza wymienionymi aspektami, ważne są elastyczne godziny, dostęp do pakietu sportowego i medycznego oraz stały kontakt z najnowocześniejszymi technologiami.

Dla przykładu Piotr to programista pracujący w jednej z większych firm IT w Polsce. Nie musi on stać w korkach, bo jego przełożony pozwala mu rano pracować z domu i dojechać do firmy po godzinach szczytu. Piotr zdecydowanie nie lubi nadmiaru stresu w pracy, dlatego korzysta z usług masażysty zanim zasiądzie do biurka. Później przychodzi pora na kawę oraz szybką przekąskę i można zabrać się do pracy. Piotr pracuje w rzeszowskim centrum badawczo-rozwojowym prężnie rozwijającej się firmy G2A.COM.

Jak wygląda praca w branży IT?

Programowanie to bez wątpienia zajęcie dla osób o umyśle ścisłym, które w życiu kierują się logicznym i analitycznym myśleniem. Rynek branży IT ma wiele twarzy: tworzenie oprogramowania użytkowego, gier i animacji. Wybierając pracę w branży IT, warto uświadomić sobie, że ze względu na specyfikę rynku zawód ten wymaga ciągłego doskonalenia swoich umiejętności oraz olbrzymiego samozaparcia.

Jak podaje Forbes, opinie o programistach są takie, że to najbardziej rozchwytywany pracownik. Branża przyciąga coraz większe rzesze młodych ludzi pragnących sprawdzić się w świecie technologii informacyjnych. Z raportu Polskiego Stowarzyszenia Gier z 2017 roku wynika, że typowy programista to mężczyzna w wieku 25-35 lat i po studiach wyższych (chociaż nie jest to regułą, gdyż takie wykształcenie ma tylko 79% ankietowanych), wciąż poszukujący nowych sposobów na rozwój kariery zawodowej. W jednej firmie spędza średnio 2,5 roku i zarabia około 5917 zł miesięcznie.

Wróćmy na chwilę do Piotra. Jest on idealnym przykładem typowego programisty – ukończył studia licencjackie, programowania w dużej mierze uczył się samodzielnie w domu, a wybierając pracę w G2A kierował się radą starszych kolegów i opinią firmy. Piotr zarabia średnio tyle, co większość informatyków w Polsce – czyli wielokrotność miesięcznego wynagrodzenia typowego Kowalskiego.

G2A w Rzeszowie to jedno z najbardziej nietypowych miejsc pracy w branży IT. W opinii headhunterów i pracodawców z całej Polski stolica Podkarpacia jest postrzegana jako nieatrakcyjna dla młodych pracowników z branży IT. W rzeczywistości jest inaczej, a zarobki w G2A są porównywalne, a  w niektórych przypadkach nawet wyższe niż w Warszawie. Co więcej, firma ta jest środowiskiem jak najbardziej sprzyjającym rozwojowi programistów, gdyż oferuje wiele możliwości ciągłego doszkalania się.

Z badań StackOverflow wynika, że ponad 72% specjalistów IT trafia do korporacji, a około 18% pracuje jako freelancerzy. Pracujący w korporacjach informatycy twierdzą, że największymi minusami są nierealne oczekiwania pracodawcy oraz ciągle zmieniające się wymagania. W przypadku G2A sprawy mają się inaczej – firma ta, pomimo globalnego zasięgu, nie jest typowym “korpo”, a wręcz przeciwnie można poczuć w niej atmosferę start-upu.

Jak zostać programistą?

Według raportu Antal, programista to drugi pod względem zainteresowania kandydatów zawód w Polsce. Tylko w latach 2014-2016 zapotrzebowanie na usługi specjalistów IT wzrosło aż o około 31,9%. Jak pokazują dane StackOverflow, zdecydowana większość czynnych programistów nie ukończyła studiów technicznych. Chcąc rozpocząć swoją ścieżkę kariery w branży IT, warto więc zacząć od samodzielnej nauki, kursów online oraz tzw. bootcampów, czyli intensywnych szkoleń z programowania.

Rekrutacja w tej branży jest dość skomplikowanym procesem, który w większości przypadków odbywa się wielokanałowo. Przeprowadzenie efektywnych rozmów kwalifikacyjnych staje się sporym wyzwaniem nie tylko dla potencjalnych kandydatów, ale i rekruterów. Jak podaje raport StackOverflow, aż 63% programistów nie szuka aktywnie pracy. Są oni jednocześnie otwarci na nowe propozycje. Dotychczasowe narzędzia rekrutacyjne, takie jak ogłoszenia internetowe czy też social media, przestały przynosić efekty. Mimo iż wiele firm z branży IT nadal posługuje się tradycyjnym procesem rekrutacyjnym, opierającym się na przesyłaniu CV i przeprowadzaniu rozmowy kwalifikacyjnej, aktualnym trendem w świecie HR stała się rekrutacja 5.0 – w pełni proaktywna forma, która polega na organizowaniu tzw. hackathonów, konkursów polegających na rozwiązaniu pewnego zagadnienia projektowego w określonym czasie, na przykład w ciągu dnia.

Raz jeszcze powróćmy do naszego Piotra. Szukając pracy jako programista, trafił na https://www.g2a.co – stronę z aktualnymi ofertami pracy i opiniami o G2A. Po stwierdzeniu, że spełnia kryteria firmy, Piotr postanowił wziąć udział w procesie rekrutacji do G2A i wysłał swoje CV. Następnie został zaproszony na rozmowę kwalifikacyjną, która zakończyła się sukcesem.

Zalety bycia programistą

Specyfika zawodu programisty bardzo silnie wpływa na wysokość zarobków specjalistów, które — jak podaje Polskie Stowarzyszenie Gier — mogą sięgać nawet 15 tys. brutto. Z roku na rok branża IT w Polsce i na świecie coraz bardziej się rozwija. W związku ze zwiększającą się popularnością tego sektoru, szybko rośnie też zapotrzebowanie na specjalistów w programowaniu. Wiele znaczących firm analitycznych, takich jak PwC czy Everest Group, posiada opinię o polskim rynku informatycznym jako jeden z najbardziej przyszłościowych i stabilnych.

Zawód programisty przyciąga coraz więcej młodych ludzi. Profesja ta okazuje się niezwykle kusząca dla potencjalnych pracowników, zachęcając ich możliwością pracy zdalnej, stabilnymi warunkami zatrudnienia, a także licznymi ścieżkami rozwoju zawodowego. Branża IT jest bardzo specyficzna, a praca programisty wymagająca, ale też wiele oferuje w zamian. Według StackOverflow zawód ten najbardziej przyciąga wysokimi zarobkami, możliwością zachowania równowagi pomiędzy życiem prywatnym i zawodowym, a także samą kulturą i specyfiką pracy. Dla pokolenia Y i naszego Piotra jest to zdecydowanie jedna z najlepszych oraz najbardziej satysfakcjonujących ścieżek rozwoju osobistego.

[Głosów:17    Średnia:2.9/5]