Praca za granicą – jak szukać?

0
2997

Praca za granicą dla wielu osób jest szansą na dobry zarobek, dzięki któremu można znacznie poprawić swój poziom życia. Istnieje kilka sposobów na poszukiwanie dobrej i bezpiecznej pracy za granicą: można pojechać do danego kraju i dopiero na miejscu szukać pracy lub zacząć się rozglądać za nią już w Polsce. Wiele zależy od indywidualnych oczekiwań oraz stopnia znajomości języka obcego.

Szukanie pracy za granicą w Internecie

Szukanie pracy za granicą wiąże się z ryzykiem, że zostaniemy oszukani. Dlatego też najbezpieczniejszą opcją jest zatrudnienie się w miejscu, w którym pracują nasi znajomi lub rodzina. Spore grono osób nie ma takiej możliwości, dlatego też decyduje się na szukanie pracy przez Internet, w którym można znaleźć wiele ofert pracy za granicą. Podczas przeglądania ich, warto zwrócić uwagę na: stronę internetową danej firmy oraz jej lokalizację (najlepiej sprawdzić, czy podany adres pokrywa się z danymi google maps). Nie bez znaczenia jest również oferowane wynagrodzenie – zbyt wygórowana płaca powinna wzbudzić uzasadnione podejrzenia.

Szukanie pracy za granicą na miejscu

Osoby, które nie chcą szukać pracy przez Internet, mogą udać się do danego kraju i na miejscu zacząć rozglądać się za jakimś dobrze płatnym zajęciem. Poza tym obywatele Polski, jako jednego z państw członkowskich UE, mają prawo do bezpłatnej rejestracji w zagranicznym urzędzie pracy. Dobrym sposobem na szukanie pracy za granicą na miejscu jest przeglądanie ofert w lokalnych gazetach oraz skorzystanie z zagranicznych stron z ofertami pracy. Taka opcja polecana jest osobom, które mają wysokie kwalifikacje, znają język obcy i dysponują budżetem, umożliwiającym im utrzymanie się za granicą przed podjęciem pracy.

Książki Altenberg

Przygotowanie się do pracy za granicą

Osoby, które zdecydowały się na podjęcie pracy zarobkowej za granicą, powinny pamiętać o spakowaniu dowodu osobistego, paszportu oraz wyrobieniu Europejskiej Karty Ubezpieczenia Zdrowotnego. Warto również wcześniej pomyśleć o przetłumaczeniu dokumentów, potwierdzających wykształcenie oraz kwalifikacje. Poza tym dużo łatwiej dobrze płatną pracę znajdą osoby, które znają język kraju, do którego jadą pracować. W tym celu warto zapisać się na intensywny kurs języka obcego lub poćwiczyć mówienie w domu. Kolejną istotną kwestią jest pozyskanie informacji na temat rynku pracy w danym państwie. Mowa tu przede wszystkim o poziomie bezrobocia i średniej płacy.

[Głosów:4    Średnia:3.5/5]
Warning: A non-numeric value encountered in /usr/home/rmenkala2/domains/postawnaswoim.pl/public_html/wp-content/themes/Newspaper/includes/wp_booster/td_block.php on line 1009