Praca w domu to bez wątpienia marzenie wielu spośród nas. Wyobrażamy sobie zawód freelancera lub też, ewentualnie osoby pracującej zdalnie w warunkach domowych, jako coś znacznie bardziej komfortowego i swobodne, niż praca tradycyjna, którą musimy wykonywać w określonym miejscu i o określonej godzinie.
Czy jednak takie, superlatywne pojęcie na temat pracy w domu faktycznie odpowiada rzeczywistości? Kto może pracować w domu i jakie umiejętności okażą się nam przydatne, jeżeli chcemy zamienić pracę w firmie na pracę w warunkach domowych? Przyjrzyjmy się tej kwestii nieco bliżej i postarajmy się udzielić odpowiedzi na te pytania.
Praca w domu: co warto o tym wiedzieć?
Przede wszystkim warto zaznaczyć, że termin „praca w domu” ma nieco szersze znaczenie, niż zazwyczaj się sądzi. Zasadniczo można wskazać trzy podstawowe rodzaje aktywności zawodowej, które odnoszą się do tego terminu. Są to:
1. Praca freelancera(wolnego strzelca)
2. Prowadzenie własnej działalności gospodarczej z domu
3. Praca zdolna wykonywana w domu
Oczywiście, wszystkie te trzy rodzaje aktywności zawodowej mogą się na siebie wzajemnie nakładać. Skupmy się na dwóch, które nas szczególnie interesują, a mianowicie na pracy freelancera oraz pracy zdalnej. W tym pierwszym przypadku mamy do czynienia z typowym „wolnym zawodem”, tj. pracą kogoś, kto na bieżąco szuka zleceń, przeważnie nie posiada stałego pracodawcy a kolejne zlecenia zdobywa na przykład poprzez przeznaczone do tego portale. Freelancer może być copywriterem, dziennikarzem, fotografem lub informatykiem. Zalety pracy jako freelancer? Możliwość doboru zleceń, samodzielny wybór godzin pracy oraz oczywiście możliwość pracy w domu. Minusy to z całą pewnością brak stałego dochodu a także brak pewności co do naszych zarobków nawet w następnym miesiącu. W praktyce nierzadko zdarza się, ze freelancer w jednym miesiącu zarabia na przykład 6 tyś złotych, po to aby w miesiącu następnym osiągnąć dochód na dużo mniejszym poziomie.
Warto również dodać, że praca freelancera nierzadko oznacza również konieczność samodzielnego „użerania się” z trudnymi klientami. Pół biedy, jeżeli korzystamy z portali dla freelancerów: wtedy ewentualne problemy najczęściej są rozwiązywane przez administrację portalu w oparciu o regulamin. Jeżeli jednak jesteśmy prawdziwym „wolnym strzelcem”, tj. nie korzystamy z usług żadnych pośredników, to zapewne nie raz i nie dwa zdarzy się nam sytuacja, w której klient będzie na przykład zwlekał z wypłatą naszego wynagrodzenia lub po prostu nam jej odmówi. Oczywiście, mając zabezpieczenie prawne w postaci umowy o dzieło możemy iść do sądu, jednak jak wiadomo działalność polskiego wymiaru sprawiedliwości trudno określić takimi przymiotnikami jak „szybka”, „sprawna” czy „bezproblemowa”.
W przypadku drugiego rodzaju pracy z domu, tj. pracy zdalnej, to jest to opcja w praktyce zarezerwowana przede wszystkim dla osób z branży IT oraz tłumaczy języków obcych. Jednak jest więcej zawodów, które mogą pracować w domu – kilka propozycji znajdziesz np. w poście na który trafiłem ostatnio – 12 sposobów na pracę w domu. Freelancer pracując zdalnie po prostu współpracuje na stałe z daną firmą lub firmami, tyle że charakter jego pracy nie wymaga obecności w biurze. Zarówno praca nad konkretnymi projektami jak i ich oddawanie do realizacji następuje całkowicie drogą online.
Kto jeszcze może pracować w domu?
Niewątpliwie ciekawą możliwością w zakresie pracy w domu jest coraz prężniej rozwijająca się branża kompetycji online. Znamy biegle dany język obcy, jesteśmy świetni z matematyki lub innego przedmiotu obecnego na przykład na studiach lub w szkole? Wystarczy stworzyć swoją stronę internetową albo po prostu zacząć dawać ogłoszenia w odpowiednich miejscach. Korepetycje online przeważnie odbywają się przez portal facebook lub też przy pomocy skype'a, jednak możemy oczywiście również korzystać z innych kanałów komunikacji online. Zarobki są uzależnione od naszej renomy, wykształcenia a także specyfiki przedmiotu, z którego będziemy udzielać korepetycji. Jeżeli jest to na przykład wyższa matematyka lub jakiś rzadko spotykany w Polsce język obcy, nasza stawka godzinowa będzie znacząco wyższa, niż w przypadku udzielania na przykład korepetycji z angielskiego lub z matematyki dla uczniów liceów. Jednak nawet w tym drugim przypadku możemy liczyć na stawki oscylujące w granicach 30 zł za godzinę. Problemem może być jedynie znalezienie odpowiedniej liczby klientów, zwłaszcza w początkowych etapach naszej działalności korepetytorskiej.