Najważniejsze rodzaje żurawi budowlanych

0
7447

Ciężko wyobrazić sobie sektor przemysłowy oraz budowlany bez żurawi dźwigowych. Te urządzenia transportu bliskiego zapewniają sprawny transport ciężkich ładunków o nietypowych gabarytach w obrębie placu budowy lub obszaru pracy w obiektach produkcyjnych i przemysłowych. W zależności od rodzaju wykonywanej pracy, transportowanego ładunku, czy warunków środowiskowych, na budowach i w przemyśle wykorzystywane są różne żurawie. Dzięki artykułowi poznasz najważniejsze rodzaje dźwigów budowlanych.

Rodzaje żurawi budowlanych

Najpowszechniej wykorzystywanymi żurawiami na budowach są żurawie: wieżowe, samojezdne i mini-żurawie.

Żurawie wieżowe (stacjonarne) służą do przenoszenia ciężkich ładunków na placach budów podczas realizacji złożonych inwestycji. Tego typu żurawie generują wysokie koszty montażu, transportu i demontażu, niemniej jednak nadrabiają je bardzo dużym zasięgiem pracy, niską stawką roboczo-godzinową, a także możliwością zredukowania konieczności układania dróg technologicznych.

Żurawie samojezdne (kołowe) to mobilne żurawie, które dzięki homologacji mogą poruszać się po drogach publicznych, a także samodzielnie przemieszczać się po placach budów lub w obrębie zakładów przemysłowych. Z powodzeniem stosowane są wszędzie tam, gdzie konieczne jest przemieszczenie ładunków w obrębie zakładu lub placu budowy. Charakteryzują się one mniejszym zasięgiem niż żurawie wieżowe, a także dużym kosztem roboczo-godzin. Poza tym są zdecydowanie łatwiejsze w transporcie, a ich użycie jest stosunkowo łatwe.

Mini-żurawie są dość innowacyjnymi urządzeniami dźwigowymi, które mogą być montowane zarówno na podwoziach gąsienicowych, jak i stacjonarnie. Wykorzystuje się je wszędzie tam, gdzie warunki ograniczają użycie dużych żurawi wieżowych i samojezdnych. Ze względu na swoje niewielkie gabaryty mogą być użytkowane również wewnątrz obiektów budowlanych.

Najważniejsze kryteria podziału żurawi

Istnieje kilka aspektów, dzięki którym można skategoryzować rodzaje żurawi budowlanych. Należą do nich: typ wysięgnika żurawia, miejsce obrotu, sposób posadowienia, czy sposób montażu urządzenia dźwigowego.

Podział żurawi ze względu na typ wysięgnika

Ze względu na to kryterium wyróżnia się dwa rodzaje żurawi: żurawie wyposażone w wysięgnik wodzakowy, które dzielą się na bezodciągowe i odciągowe, a także żurawie z wysięgnikiem wychylnym.

Podział żurawi ze względu na miejsce obrotu

Na placach budów i w przemyśle pracują żurawie zarówno dolnoobrotowe, których obraca się cała konstrukcja żurawia, jak i górnoobrotowe, w przypadku których obraca się wyłącznie wysięgnik wraz z kabiną.

Podział żurawi ze względu na miejsce posadowienia

Żurawie dzielą się na stacjonarne i przejezdne. Do żurawi stacjonarnych zalicza się żurawie montowane: na podwoziu, kotwie traconej i szybie windy, natomiast żurawie przejezdne mogą być montowane na szynach lub podwoziu gąsienicowym.

Podział żurawi ze względu na sposób montażu

To kryterium dzieli żurawie budowlane na żurawie samomontujące się (szybki montaż niewymagający żurawia pomocniczego) i na żurawie montowane przy pomocy pomocniczego żurawia.

Jesteś ciekaw jak wygląda praca operatora żurawia ? Skorzystaj z kursu na operatora maszyn ciężkich w Krakowie organizowanych przez firmę Urbanek.

[Głosów:5    Średnia:3.2/5]