Pierwszy McDonalds w Polsce został otwarty w 1992 r. Po latach, gdy na rynku królowały przede wszystkim bary mleczne i restauracje rodem z PRL-u, amerykański bar szybkiej obsługi (czy też restauracja, jak nazywa sama siebie sieć) zrobił na mieszkańcach Warszawy ogromne wrażenie. Wrażenie to miało konkretny wymiar finansowy – 45 tys. zł obrotu w pierwszym dniu sprzedaży. Dziś entuzjaści McDonalds mogą kupić ich potrawy w 150 miastach i ponad 350 placówkach.
Praca w MacDonalds dla każdego
Zatrudnienie w sieci McDonalds charakteryzuje się wysoką rotacją pracowników. Jest to wynik otwartości sieci na pracowników, którzy nie wiążą swojej kariery z gastronomią, ale chcą zarobić swoje pierwsze pieniądze, dorobić w trakcie studiów, czy w ogóle od czegoś zacząć swoje funkcjonowanie na rynku pracy.
McDonalds zatrudnia 17,5 tys. pracowników na różnych stanowiskach. Średnio na jedną restaurację przypada ok. 50 miejsc pracy. Kim są pracownicy McDonalds? Sieć zapewnia, że jest otwarta na zatrudnienie zarówno młodych, jak i starszych pracowników, ale jednocześnie informuje, że ok. 60% pracowników łączy pracę z nauką, stąd można przyjąć, że większość zatrudnionych to ludzie, którzy mają nie więcej niż 25 lat.
Sieć proponuje pracę osobom niepełnoletnim. Jeśli ktoś chce dorobić np. w czasie wakacji, a ukończył 16 lat – drogę do kariery w sieci ma otwarta. Trzeba się jednak przygotować na przyjęcie podobnych obowiązków jakie wypełniają wszyscy pracownicy na stanowisku pracownika restauracji, a to oznacza pracę dość wymagającą.
Bardzo dużą część zatrudnionych stanowią kobiety. Na stanowiskach kierowniczych i menadżerskich aż 77% personelu to osoby płci żeńskiej.
Warunki pracy w McDonalds
Sieć zatrudnia na umowę o pracę, co w Polsce nie jest wciąż jeszcze standardem. Na takim sam sposób zatrudnienia mogą też liczyć osoby niepełnoletnie. W Polsce obowiązują dość restrykcyjne przepisy prawa dotyczące zatrudniania nieletnich, lecz McDonalds zdaje się spełniać wszelkie wymogi, które nakłada prawo w tym zakresie.
Każdy z pracowników zostaje przyjęty po przeprowadzonych badaniach lekarskich oraz szkoleniu BHP. Pierwszy dzień pracy to również szkolenie, podczas którego pracownik zostaje zapoznany z zasadami pracy w sieci. Jak przyznają pracownicy, poznanie tajników kuchni nie jest trudnym zadaniem, wszystko jest tłumaczono niemal „obrazkowo”, zatem pracownikiem może zostać nawet osoba, która ma bardzo mgliste pojęcie o pracy w gastronomii.
Ważnym aspektem, szczególnie dla osób uczących się jest możliwość dopasowania grafiku pracy do swoich zajęć. Jak twierdzą pracownicy to naprawdę duży plus i w większości przypadków, decydujący czynnik przy wyborze McDonalds jako miejsca pracy.
Kim możesz zostać w McDonalds?
Większość zatrudnionych rozpoczyna pracę jako pracownik restauracji. Do obowiązków na tym stanowisku należy:
- sprzedaż produktów McDonalds,
- przygotowywanie napojów zimnych i gorących oraz deserów lodowych,
- uzupełnianie zapasów na obszarze serwisu,
- utrzymywanie czystości na obszarze serwisu i na sali restauracyjnej,
- prace porządkowe w restauracji i na terenie zewnętrznym wokół restauracji.
Kolejnym szczeblem jest praca na stanowisku instruktora. Jego zakres obowiązków zwiększa się o szkolenie nowych pracowników.
Wyższe stanowiska to menadżer, asystent kierownika restauracji, kierownik restauracji. To oni odpowiedzialni są za prawidłowe funkcjonowanie restauracji i jej poszczególnych obszarów.
Zazwyczaj osoby zainteresowane pracą w restauracji wyobrażają sobie, że muszą wspinać się po poszczególnych szczeblach kariery, zaczynając od najniższego w hierarchii stanowiska, ale sieć umożliwia też start od stanowisko menadżera – praktykanta. O taką możliwość najlepiej zapytać w wybranej restauracji.
Zarobki w McDonalds
Początkowe wynagrodzenie w sieci McDonalds nie należy do najwyższych, ale też trzeba mieć świadomość, że to praca, którą może wykonać prawie każdy (nawet 16-latek).
Jako, że większość osób zatrudnionych łączy pracę w sieci z innymi zajęciami, stawka wynagrodzenia ustalana jest godzinowo. Firma nie zdradza informacji na temat pensji swoich pracowników, lecz jak wskazują jej pracownicy, aktualnie stawka ta waha się pomiędzy 10 a 12zł za godzinę. Do tego ok. 50gr doliczane jest za pranie odzieży roboczej.
Można przyjąć, że zarobki pracownika restauracji w przeliczeniu na pełen etat to pensja w wysokości najniżej krajowej. Trzeba jednak pamiętać, że część pracowników, ze względu na grafik, nie przepracowuje 40 godzin tygodniowo, zatem i ich wynagrodzenie jest niższe. Ci, którzy pracują na pełen etat lub więcej otrzymują pensje proporcjonalnie wyższe.
Osoby zajmujące stanowiska kierownicze niechętnie wypowiadają się na temat swoich zarobków, jednak nieoficjalnie mówi sie, że ten, kto planuje na dłużej związać się z siecią McDonalds może spodziewać się wynagrodzenia w wysokości ok. 5 tys. zł netto.
Dodatkowe gratyfikacje nie przyprawiają o zawrót głowy, zakup kanapek po niższych cenach i nielimitowany dostęp do napojów, trudno uznać za szczególnie atrakcyjny bonus.
Trzeba też dodać, że zatrudnieni odpowiadają za niedobory w kasie i każdy z nich musi być zwrócony z kieszeni pracownika.
Opinie o McDonalds
Osoby, które pracują lub pracowały w McDonalds w większości wypowiadają się dość pozytywnie o pracy w restauracji. Podkreślają, że „trzeba tam robić!”, ale wysoka standaryzacja wykonywanych czynności powoduje, że pewne działania podejmuje się mechanicznie. Do pozytywnych stron zaliczany jest kontakt ze współpracownikami – młodymi, różnorodnymi pod względem wykształcenia i zainteresowań. Wielu ceni sobie pracę w popularnej sieci jako doświadczenie zawodowe. Z pewnością najlepiej ocenianą kwestią jest elastyczny grafik pracy. Zważywszy na średnią wieku personelu, nie ma się co dziwić, dopasowanie do zajęć związanych z wykształceniem dla młodych ludzi jest z pewnością bardzo istotną sprawą.
Podzielone zdania panują w kwestii awansu. Większość kadry kierowniczej i menadżerskiej wywodzi się z pracowników rozpoczynających od najniższego szczebla w McDonalds, jednak niejasne, w opinii personelu, pozostają motywy wyboru tej, czy innej osoby na konkretne stanowisko.
Negatywnie oceniane jest marnotrawstwo jedzenia. Tę wadę zauważa bardzo dużo osób pracujących w McDonalds. Sami pracownicy sugerują, że zamiast wyrzucać kanapki, (odrzucone w wyniku błędu w składaniu lub upływu czasu, który wg standardów pozwala na wydanie jej klientowi), można by umożliwić spożycie ich przez personel. Jakkolwiek brzmi to być może drastycznie, pracownicy twierdzą, że wyrzucane są spore ilości nadającego się do spożycia jedzenia.
Obecnie pracuje w Mc Donald`s a mamy 9marca 2016 rok i zarabia się 11.02 na godzinę brutto + 50 gr netto do każdej godziny za ekwiwalent .
Comments are closed.