Książka ponad wszystko!

0
2112

Książka w życiu człowieka pełni bardzo ważną rolę. Owszem, niektórzy zamykają się na niewątpliwe walory wynikające z czytania książek, ale nie zmienia to faktu, iż książka towarzyszy człowiekowi od dawna i na pewno nic się w tej kwestii nie zmieni. Nadal będą ludzie, dla których czytanie będzie stanowić ważny aspekt życia.

Książka – rozrywka, wiedza i co jeszcze?

Książka może być źródłem rozrywki, ale równie często stanowi odskocznię od szarości codziennego życia, a czasami jest inspiracją dla zmian lub daje możliwość poznania otaczającego nas świata. Zalety książek są tak naprawdę nieocenione i wiele osób z tym się zgodzi.

Trochę niepokojące są jedynie dane informujące, że ponad sześćdziesiąt procent naszego społeczeństwa nie jest w stanie przeczytać nawet jednej książki przez cały rok. To w zasadzie bardzo smutne i jakże odmienne od tego, co ma miejsce w Skandynawii, gdzie odsetek osób unikających czytania jest znikomy. Nasze społeczeństwo trochę się za bardzo zafascynowało nowoczesnymi technologiami, może to kwestia nadrabiania straconego czasu wobec państw zachodnich, ale trzeba mieć nadzieję, że ten niepokojący trend się odwróci i nasi rodacy ponownie wrócą do czytania książek. Można nawet powiedzieć, że już coś się zmienia na lepsze, ponieważ osoby nastoletnie całkiem chętnie sięgają po książki i księgarnia wysyłkowa zauważa całkiem sporą sprzedaż literatury dla młodzieży. To bardzo dobry trend i pozostaje mieć nadzieję, że się utrzyma i nic w tej kwestii się nie zmieni.

Książka może bawić, a na pewno pozwala miło spędzić wolny czas. Nie potrzeba wiele, żadnego sprzętu, wystarczy jedynie książka, aby przenieść się w inny, często znacznie ciekawszy, świat. Książka pozwala puścić wodze fantazji, daje możliwość oderwania się od smutnej rzeczywistość, ale jednocześnie poznania czegoś nowego. Każda książka jest przecież swoistą wizją świata.

Nie można też pomijać walorów wychowawczych książek i niekoniecznie dotyczy to wyłącznie najmłodszego pokolenia, które w bohaterach książkowych widzi wzór do naśladowania albo swoiste alter ego. Każda lektura może też wywołać określone refleksje nad swoim życiem, przeinaczeniem i celem swojej egzystencji.

Czy warto czytać?

Pytanie bardzo retoryczne, bo to jak zapytać, czy warto oddychać. Oczywiście, że czytanie nas wzbogaca i sprawia, że jesteśmy innymi ludźmi. Kwestie kultury są niezwykle istotne i warto o nich zawsze pamiętać. Unikanie czytania niesamowicie zubaża człowieka wewnętrznie. Warto o tym pamiętać, kiedy siada się przed telewizorem, aby przez kilka godzin bezmyślnie wpatrywać się w ekran. Można przecież w tym czasie sięgnąć po dobrą lekturę i spędzić ten czas bardziej produktywnie dla swojego mózgu. W końcu książka pomaga rozwijać wyobraźnię, a niektóre badania naukowe dowodzą, że czytanie książek może zapobiegać pojawieniu się demencji starczej, a nawet Alzheimera. Wydaje się, że w kontekście tych informacji nikt nie będzie miał wątpliwości, że czytanie książek ma sens i na pewno warte jest poświęcenia swojego czasu.

[Głosów:1    Średnia:5/5]