Kim jest freelancer? – O wadach i zaletach profesji

0
1199

Freelancer to ostatnio coraz częściej pojawiające się określenie wśród polskich pracowników. Kim tak naprawdę jest osoba, która się tym zajmuje? Czym różni się jej praca od tej na etacie?

Przeczytaj też: http://www.garg.pl/freelancer-kto-to-jest-i-jakie-sa-jego-dobre-i-zle-strony/

Kim jest freelancer?

Nie jest to określenie konkretnego zawodu, a jedynie sposobu pracy. Freelancer nie jest zatrudniony w żadnej firmie na stałe. Często jest to wykonywanie pojedynczych bądź stałych zleceń dla klienta.

Taka forma współpracy sprawia, że osoba sama szuka sobie zleceń bądź się ogłasza w celu znalezienia pracy. Możemy to bardziej porównać do jednoosobowej działalności gospodarczej. Najczęściej osoby zajmujące się tym prowadzą jednoosobową działalność gospodarczą.

Najczęściej wykonywane zawody to copywriterzy, graficy, programiści, testerzy, tłumacze, marketingowcy, a niekiedy architekci czy projektanci. Te specjalności są bardzo specyficzne. Trzeba do nich umiejętności, a przede wszystkim doświadczenia. To właśnie doświadczenie odgrywa tu kluczową rolę. Najczęściej na pracę na własny rachunek decydują się osoby, które są specjalistami w swojej dziedzinie.

Zalety pracy jako freelancer

Duże zależy od cech charakteru i potrzeb danej osoby. Jednak osoby, które pracują jako freelancer do największych cech tego trybu pracy wymieniają brak określonego miejsca wykonania zlecenia, brak z góry narzuconych godzin pracy.

Ponadto wiele osób wskazuje na możliwość samodzielnego kierowania i decydowania o swojej pracy. Oczywiście ważne jest porozumienie z klientem, ale istnieje o wiele więcej swobody niż w przypadku etatu.

Inne pozytywne aspekty, o których warto wiedzieć to: brak narzuconych reguł pracy, decydowanie o podjęciu współpracy lub jej braku, co dotyczy zarówno klientów jak i projektów, praca na własnych zasadach.

Wady pracy jako freelancer

Jak już wspomnieliśmy jest to dość indywidualna kwestia. Jednak jeden aspekt jest bardzo uniwersalny, a są nim pieniądze. Pomimo tego, że pieniądze jako samodzielny specjalista są duże to niestety nie są stałe. To właśnie brak stałości i pewności, że co miesiąc wpłynie na konta taka sama kwota jest największym minusem.

Zobacz też: http://www.zainwestujwprzyszlosc.pl/jakie-sa-popularne-aplikacje-mobilne/

[Głosów:0    Średnia:0/5]