KGHM – zarobki, opinie, praca

1
26428

Największy producent srebra na świecie i największy producent górniczy miedzi w Europie to bogaty pracodawca, którego stać na zapewnienie ponadprzeciętnej wysokości zarobków oraz godziwych warunków pracy. Rocznie spółka przyjmuje do pracy ponad 600 nowych osób, oferuje im zatrudnienie nie tylko w kraju, ale też za granicą, np. w Chile i Kanadzie. KGHM Polska Miedź s.a. utrzymuje ponad 18 tys. miejsc pracy, natomiast w grupie kapitałowej KGHM Polska Miedź s.a. zatrudnienie znajduje ponad 34 tys. osób.

KGHM – zarobki, opinie, praca

Choć zatrudnienie utrzymuje się na wysokim poziomie, a firma wciąż ogłasza kolejne rekrutacje, podjęcie pracy w KGHM nie jest łatwe. Wśród kandydatów panuje spora konkurencja. Trzeba wiedzieć, że liczba chętnych na jedno miejsce pracy jest ogromna i zazwyczaj przekracza 100 osób, a jak przyznaje przedstawiciel działu HR spółki, bywa, że i 400 kandydatów ubiega się o to samo stanowisko.

W Polsce można ubiegać się o przyjęcie do pracy w Głogowie, Orsku, Polkowicach, Rudnej, Lubinie i Legnicy, a także we Wrocławiu i w Warszawie.

Aby zwiększyć swoje szanse na zatrudnienie warto skorzystać z programu realizowanego cyklicznie przez spółkę pod nazwą „Kopalnia talentów”. Jak przekonuje firma, studenci z kraju i zagranicy mają szansę na zatrudnienie w KGHM właśnie dzięki udziałowi w tym projekcie. Jednak i tu funkcjonuje gęste sito naboru, które w minionych dwóch edycjach przeszło jedynie 28 osób spośród ponad 1200 osób chętnych do udziału w programie. Więcej informacji o projekcie znajdziesz tutaj http://kopalniatalentow.pl

Studenci to jedna z grup aktywizowanych do pracy w spółce. Kolejną grupą są pracownicy produkcyjni, w tym: górnicy, elektromonterzy, operatorzy samojezdnych maszyn górniczych przodkowych, ślusarze, wytapiacze, automatycy. Na wszystkie te stanowiska, z wyjątkiem automatyków, poszukiwane są osoby o kierunkowym wykształceniu zawodowym. Automatycy muszą wykazać się wykształceniem technicznym o profilu automatyka, elektryka, elektronika. Na większości tych stanowisk wymagane jest niedługie doświadczenie zawodowe (od 3 miesięcy do 1,5 roku).

KGHM stawia też na doświadczoną kadrę zarządzającą. Jakie są wymagania stawiane kandydatom na poszczególne stanowiska? Przykładem może być stanowisko Głównego inżyniera górniczego – zastępcy kierownika ruch zakładu górniczego:

  • Wykształcenie: inżynierskie, kierunkowe: górnictwo i geologia
  • Doświadczenie: 6 lat praktyki w kierownictwie ruchu i wyższym dozorze ruchu, złożony z wynikiem pozytywnym egzamin uzupełniający w wyższej szkole technicznej z przewietrzania i zwalczania pożarów w zakładach górniczych
  • Kwalifikacje: Ekspercka wiedza w zakresie ruchu zakładu górniczego. Zaawansowana wiedza w zakresie analizy kosztów.
  • Uprawnienia formalne: Świadectwo stwierdzenia kwalifikacji wydane przez Prezesa WUG na stanowisko Kierownika Ruchu Podziemnego Zakładu Górniczego, kursy, szkolenia zgodnie z obowiązującymi procedurami
  • Profil osobowościowy: Wysoki stopień odpowiedzialności, decyzyjność, zdolności przywódcze, analityczne, umiejętność delegowania zadań, planowania, dyscyplina, terminowość.

Do pracy w kadrze zarządzającej niezbędna jest znajomość języka angielskiego. Jeśli polscy pracownicy chcą pracować w zagranicznych placówkach firmy, posługiwanie się językiem angielskim, a także językiem hiszpańskim (w przypadku wyjazdu do Chile) jest również wymagane od pracowników produkcyjnych.

Zarobki w KGHM

Obecnie średnie wynagrodzenie wypłacane w KGHM wynosi ok. 9 tys. zł brutto miesięcznie. Na pensje pracowników spółki składają się:

  • wynagrodzenie zasadnicze,
  • premie,
  • wynagrodzenie za nadgodziny,
  • nagrody z zysku,
  • świadczenia socjalne.

Przeciętna pensja bez dodatków socjalnych, czy nagrody z zysku wynosi od 2 500zł – 4 000zł.

Firma zapewnia szereg szkoleń (w tym językowych), a tym, którzy decydują się na ukończenie studiów podyplomowych lub doktoranckich oferuje dofinansowanie kosztów nauki.

Ponadto pracownicy mogą liczyć na wsparcie w postaci:

  • organizacji oraz dofinansowania wypoczynku krajowego i zagranicznego dla pracowników i dzieci pracowników,
  • pomocy finansowej i rzeczowej dla rodzin znajdujących się w najtrudniejszej sytuacji materialnej i zdrowotnej,
  • dofinansowania niepublicznej opieki medycznej dla pracowników i ich rodzin,
  • zwrotnej pomocy finansowej na cele mieszkaniowe,
  • organizacji oraz dofinansowania różnych form aktywnego wypoczynku (sport, rekreacja i kultura).

Jak zapewnia spółka wynagrodzenie pracowników ustalane jest na podstawie Zakładowego Układu Zbiorowego Pracy ustalonego ze związkami zawodowymi działającymi w KGHM.

Opinie o pracy w KGHM

Choć KGHM jest określany jako perła wśród polskich pracodawców, pracownicy nie szczędzą i jej negatywnych komentarzy. Złych opinii nie jest ich wiele, a większość z nich dotyczy trudności z dostaniem się do pracy w spółce i wskazywaniem na konieczność okazania się znajomościami w firmie. Większość wypowiadających się pracowników – internautów ceni sobie stabilność zatrudnienia, a nawet pewną rutynę w wykonywaniu codziennych obowiązków. Zdaniem tych, którzy mają doświadczenie w pracy w podobnych firmach za granicą, praca w KGHM jest bardzo dobrze zorganizowana i dobrze płatna.

[Głosów:65    Średnia:2.8/5]

1 KOMENTARZ

  1. Na kopalnie szkoda życia i zdrowia w tej firmie jak masz jakieś ambicje zawodowe i czujesz że możesz coś więcej niż ryć w błocie. Zniszczysz jedynie zdrowie fizyczne i psychiczne i nikogo to nie będzie interesować na końcu pozostaniesz sam sobie z problemami zdrowotnymi. Najważniejszy jest tutaj biznes poprzez wyciśnięcie z człowieka maksymalnie ile się da. KGHM moim zdaniem jest zbyt przekolorowany , wiec zastanów się żeby nie zmarnować swego czasu i życia przede wszystkim

Comments are closed.