Jakie powinno być prawidłowe zdjęcie do dowodu

0
5482

Zdjęcie do dowodu należy do grupy fotografii o znaczeniu stricte praktycznym. Wykonanie go jest obowiązkiem każdego, kto ubiega się o dowód osobisty. Zwykle pozbawione artyzmu, powinno opierać się na jasno określonych kryteriach i przede wszystkim prezentować naszą twarz w taki sposób, by odpowiadała rzeczywistości. W innym przypadku możemy doświadczyć nieprzyjemnej sytuacji, w której jakiś urzędnik czy sprzedawca nie zechce przyjąć dokumentu jako potwierdzenia naszej tożsamości. Oto kilka wskazówek, jak przygotować się do zdjęcia do dowodu oraz jak powinno ono wyglądać.

Przede wszystkim neutralność

Zdjęcie do dowodu ma na celu potwierdzenie naszej tożsamości w sytuacjach tego wymagających. Dlatego powinno przede wszystkim prezentować nas w jak najbardziej neutralny sposób. Do fotografii warto ubrać się porządnie, by nie świecić później przez długie lata na dowodzie znoszoną koszulką z plamą na kołnierzu. Nie jest to też miejsce dla wyzywającego ubioru. Na fotografii nie będzie co prawda widać go zbyt dużo, ale odsłonięte ramiona czy głęboki dekolt zostaną uchwycone w kadrze.

Ze względu na wymogi warto uczesać się w taki sposób, by odsłonić twarz wraz z jej kształtem. Oczywiście osoby z grzywką nie są zmuszone do jej podpinania, ale abstrakcyjne upięcie przesłaniające pół twarzy może stanowić problem. Dobry fotograf zwróci zresztą na to uwagę. Nieakceptowalne są również wszelkie nakrycia głowy, poza tymi podyktowanymi wyznawaną wiarą. Poza tym na twarzy mogą gościć okulary, a nawet są one wskazane, jeśli mamy wadę wzroku.

Ostatnim aspektem nie muszą przejmować się mężczyźni, mowa bowiem o makijażu. Wyrazisty make-up tworzący na twarzy wręcz maskę nie jest odpowiedni, ponieważ może wprowadzać w błąd co do naszej tożsamości na dowodzie osobistym. Dobrze więc na tę okazje zrezygnować z efektownych cieni i wyrazistych pomadek na rzecz neutralnego makijażu.

Wytyczne dotyczące zdjęć do dowodu

Fotografia do dowodu powinna mieć określone wymiary: 3,5 x 4,5 cm. Ważną kwestią jest tło, którego funkcją jest jedynie stworzenie neutralnego wypełnienia, dlatego wskazane jest, by było równomiernie oświetlone i utrzymane w jednolitym jasnym odcieniu. Zdjęcia do dowodu to przede wszystkim dokumenty, więc ważne jest prawidłowe odwzorowanie koloru skóry i zachowanie naturalnej kolorystyki. Twarz, znajdująca się w kadrze w całości, powinna zajmować 70-80% całej fotografii i wyraźnie ukazywać oczy i brwi. Jeśli chodzi o perspektywę, to konieczne jest zdjęcie przedstawiające daną osobę w pozycji frontalnej i symetrycznej w pionie. Wyraz twarzy powinien być naturalny, a usta zamknięte.

Gdzie zrealizować fotografię

Bez względu na to czy zdjęcie do dowodu wykonamy u profesjonalnego fotografa, czy w zaciszu własnego amatorskiego studio, mamy możliwość wywołania dowolnej ilości kopii przez Internet. Empikfoto.pl oferuje odbitki w dwóch różnych wymiarach zrealizowane na wysokiej jakości papierze, który zapewnia dobre odwzorowanie zdjęcia. Czas realizacji jest szybki, a wygoda skorzystania z usługi online znacznie przewyższa tradycyjne rozwiązania.

Do dowodu i nie tylko

Zdjęcia do dowodu mają wbrew pozorom dość szerokie zastosowanie. Te same możemy bowiem wykorzystać w paszporcie czy legitymacji szkolnej bądź studenckiej. W większym formacie 4,5 x 6,5 nadadzą się z kolei do dyplomu, a zarówno w mniejszej, jak i większej formie będą miłą pamiątką dla bliskiej nam osoby. Takie małe zdjęcie ukochanej, rodziców czy dzieci schowane w portfelu pozwoli w dowolnej chwili spojrzeć na twarz bliskiej osoby, zaspokoić choć w niewielkim stopniu tęsknotę i dobrze się poczuć.

[Głosów:5    Średnia:3.4/5]