Profesjonalna fotografia to wymagające zajęcie. Na drodze osób aspirujących do tego tytułu stoi m.in. dobór odpowiedniego sprzętu, rosnąca konkurencja i strach przed krytyką ze strony odbiorców. Oto kilka praktycznych wskazówek, które ułatwią Ci wejście w świat fotografii.
Zacznij od określenia swoich preferencji
Jeżeli myślisz o przejściu na poziom profesjonalny, z pewnością masz już pewne doświadczenie w tej dziedzinie. Zastanów się więc, co najbardziej pociąga Cię wizualnie i jakie zdjęcia wywierają na Tobie największe wrażenie. Gdy już dojdziesz do tego, czy najlepszą formą fotografii jest krajobrazowa, makro, a może portretowa, szukaj źródeł, które pomogą Ci w pogłębianiu wiedzy z tej kategorii. Oczywiście nie musisz skupiać się na jednym rodzaju zdjęć – może chodzić nie tylko o ich formę, ale np. o konkretny styl, w którym najlepiej się odnajdujesz. Najważniejsze jest jednak to, aby sprecyzować, w jakim kierunku zamierzasz się rozwijać.
Dobrym rozwiązaniem jest skorzystanie ze specjalnych szkoleń. Praktyczne umiejętności są najcenniejsze, zwłaszcza w tym zawodzie. Im więcej wiesz o podstawach fotografii, tym łatwiej będzie Ci wypracowywać z czasem swoje własne, bardziej zaawansowane metody i rozwiązania. A stąd prosta droga do osiągnięcia indywidualnego, oryginalnego stylu.
Stopniowo skompletuj wyposażenie
Każdy aspirujący fotograf staje przed dylematem: jak wybrać odpowiedni sprzęt? Na samym początku warto skupić się na polepszaniu swoich umiejętności, zamiast na zakupie jak największej liczby akcesoriów i obiektywów. Oczywiście im więcej potrafisz, tym łatwiej będzie Ci określić, jakiego sprzętu potrzebujesz. Dlatego elementy takie jak dodatkowe obiektywy fotograficzne, statywy, czy lampy, dokupuje się stopniowo i świadomie, budując domowe lub profesjonalne studio. Gdy już wiesz, jak obsługiwać sprzęt podstawowy i jakim rodzajem fotografii będziesz się zajmować (plenerową czy studyjną, makro czy raczej krajobrazową), możesz sukcesywnie poszerzać swoje wyposażenie.
Przykładowo, w fotografii ślubnej konieczne jest posiadanie sprzętu, który sprosta kiepskim warunkom oświetleniowym. Nie ma wątpliwości, że inwestycja w potrzebne do pracy narzędzia, w tym aparaty cyfrowe z wymienną optyką, które wymagają dokupowania co jakiś czas kolejnych obiektywów, będzie dość kosztowna. Jednak istnieją sposoby na ograniczenie wydatków. – Na samym początku warto kupić przynajmniej jeden jasny obiektyw. Do tego konieczne będzie posiadanie dobrego body aparatu z pełną klatką. W fotografii profesjonalnej przyda się też lampa błyskowa, zwłaszcza, jeżeli przewidujemy pracę w słabym oświetleniu – radzi Korneliusz Broda, ekspert ze sklepu fotograficznego Digital24.pl.
Stwórz własną stronę internetową
Poza kwestiami ściśle związanymi z samą fotografią, ważny jest dobry plan. Stwórz własną stronę internetową, na której będziesz zamieszczać swoje zdjęcia. Zadbaj o darmową reklamę swoich usług i zaistniej w mediach społecznościowych. Inwestuj w edukację, nie bój się szukać odpowiedzi na wciąż pojawiające się pytania. Korzystaj z darmowych, dostępnych w sieci porad ekspertów, które zamieszcza m.in. sklep fotograficzny Digital24.pl na swoim blogu. Bądź na bieżąco z pojawiającymi się nowościami. Nie zapominaj również, że najlepsze rzeczy rodzą się z pasji.