Jak wprowadzić zasadę work–life balance do swojego życia?

0
2536

Choć idea work-life balance znana jest już co najmniej od lat 70. ubiegłego stulecia, to w Polsce dopiero od kilku lat zaczęto o niej mówić nieco więcej. Duże tempo pracy spowodowało, że coraz więcej pracowników zmaga się z wypaleniem zawodowym, a zachowanie równowagi między życiem prywatnym a zawodowym zdaje się być antidotum, które może je zwalczyć. Jak więc skutecznie wprowadzić zasadę work-life balance do swojej codzienności?

Pamiętaj o swoich zainteresowaniach

Jednym z najczęstszych powodów, przez które równowaga między życiem zawodowym a prywatnym zostaje zachwiana jest niewłaściwe spędzanie wolnego czasu. Wielu pracowników wychodzi z założenia, że najskuteczniejszym sposobem na relaks jest sen oraz oglądanie telewizji. Choć taki odpoczynek jest jak najbardziej potrzebny, to wyłącznie takie wykorzystywanie wolnych chwil nie sprzyja ogólnej kondycji organizmu, a to przekłada się na jakość pracy. Jaki jest więc skuteczny sposób na spędzanie wolnego czasu? Na pewno rozwijanie zainteresowań. Lubisz sport? Uprawiaj go w każdej wolnej chwili! Warto zauważyć, że aktywność fizyczna korzystnie wpływa na zdrowie, z czego doskonale zdają sobie sprawę pracodawcy. Większość renomowanych firm, np. takich jak http://bridgestone-stargard.pl/kariera zachęca pracowników do uprawiania sportów, m.in. oferując dofinansowania do udziału w imprezach sportowych. Aktywność fizyczna to nie wszystko – każde hobby to odskocznia od codzienności oraz szansa na rozwój.

Pilnuj dni urlopowych

Dawno nie byłeś na urlopie? Błąd! Kluczem work-life balance jest właśnie umiejętne planowanie dni urlopowych. Brak dłuższego odpoczynku bardzo szybko da się we znaki. I dotyczy to nie tylko efektywności pracownika – mniej zrelaksowani gorzej wykonują swoje obowiązki. Brak pełnowartościowego relaksu może mieć też negatywny wpływ na zdrowie – zestresowany organizm pracuje dużo gorzej, a objawia się to m.in. problemami z układem odpornościowym. Dlatego nie warto zwlekać miesiącami z urlopem – już nawet przedłużony o 2-3 dni weekend raz na kwartał oraz jeden dłuższy urlop (np. 14-dniowy) są w stanie pomóc w odpoczynku.

Nie rezygnuj z życia towarzyskiego

Pod żadnym pozorem nie unikaj kontaktu ze znajomymi lub rodziną! Warto przynajmniej 2-3 razy w tygodniu organizować spotkania z przyjaciółmi lub umawiać się z nimi w restauracjach czy kinach. Wspólna rozmowa to świetna okazja do opowiedzenia o swoim dniu, ale też odskocznia i sposób na zapomnienie o codziennych troskach. Co więcej, osoby które nie są osamotnione, zdecydowanie lepiej radzą sobie w pracy i rzadziej dotyka ich wspomniane już wypalenie zawodowe.

[Głosów:2    Średnia:4.5/5]