Jak się skoncentrować, czyli rozpraszacze naszego skupienia

0
3054

Trudności z koncentracją to problem wielu współczesnych pracowników (zarówno biurowych, jak i fizycznych). Każdego dnia narażeni jesteśmy na szereg mniej lub bardziej stresujących sytuacji, które – jak podają źródła, mogą utrudniać skupienie się nad wykonywaną czynnością. Co to jest koncentracja? Jakie czynniki powodują, że nie możemy skoncentrować się na zadaniu? Czy istnieją metody, dzięki którym poprawimy skupienie uwagi? O tym napiszemy w dalszej części publikacji.

Co to jest koncentracja?

Koncentracja to skupienie uwagi na konkretnym (wybranym przez pracownika, ucznia bądź studenta) zadaniu, przedmiocie lub zjawisku. Istotnym podkreślenia jest fakt, że koncentracja może zachodzić samoistnie bądź w drugą stronę – może stać się zupełnie świadomym działaniem. Pamiętajmy, że brak koncentracji = obniżona wydajność pracy.

Podstawowe przyczyny zaburzeń

  • Przyczyna numer jeden – stres i zmęczenie.

W tym kontekście warto dodać, że nadmierny stres uznawany jest za najczęstszą przyczynę zaburzeń koncentracji. Aby problemy ze skupieniem odeszły w niepamięć, uczeń/pracownik powinien zadbać o prawidłowy wypoczynek oraz spać przez co najmniej osiem godzin na dobę.

  • Przyczyna numer dwa – wzmożony hałas.

Hałas, a właściwie – szum oraz wrzaski dochodzące z zewnątrz, mogą znacznie utrudniać skupienie na pracy.

Uwaga!

Lekarstwem na wspomniane bolączki mogą być tradycyjne zatyczki do uszu bądź słuchawki.

  • Przyczyna numer trzy – nieporządek i chaos na biurku.
  • Przyczyna numer cztery – oświetlenie oraz temperatura powietrza (gdy w pomieszczeniu zapanuje błogie ciepło, od razu czujemy ochotę na małą drzemkę).
  • Przyczyna numer pięć – podłoże neurologiczne.
  • Przyczyna numer sześć – menopauza (będąc w podobnej sytuacji, warto pomyśleć o regularnych ćwiczeniach, najlepiej – na świeżym powietrzu).

Co rozprasza naszą uwagę?

Wykaz najpopularniejszych „rozpraszaczy”

1). Telefon komórkowy (czyli popularna „komórka”).

Telefon komórkowy to akcesorium, bez którego trudno wyobrazić sobie codzienne życie. Będąc jednak w pracy, odłóżmy prywatną komórkę na bok.

2). Media społecznościowe.

Portale społecznościowe to prawdziwe „rozpraszacze” uwagi. Istotne jest zatem, aby w czasie pracy (np. od 8:00 do 16:00), zrezygnować z przeglądania popularnych stron www.

3). Wiadomości e – mail.

Prywatną pocztę należy sprawdzić przed rozpoczęciem pracy, ewentualnie – podczas przerwy. Pod żadnym pozorem nie rozpraszajmy się mailami w czasie wykonywania zadań.

4). Bałagan na biurku.

Kolorowe długopisy, spinacze biurowe, karteczki – to wszystko sprawia, że nasze myśli skupione są na wszystkim i na niczym. Aby pracownik mógł odnaleźć się w biurowej rzeczywistości, powinien dysponować porządkiem w miejscu pracy.

5). Współpracownicy.

Nadmierny hałas, śmiech, rozmowy – te oraz inne czynniki powodują, że z trudem możemy skupić się na pracy. Jeśli istnieje taka ewentualność, odseparujmy się od współpracowników (na przykład – zamykając drzwi).

6). Stres.

Jak zostało już wspomniane, stres stanowi najczęstszą przyczynę zaburzeń koncentracji. W dalszej części artykułu dowiecie się, w jaki sposób radzić sobie ze stresem, podenerwowaniem oraz nadmiernym zmęczeniem.

7). Głód (burczenie w brzuchu uniemożliwia realizację każdej, nawet najbardziej prozaicznej czynności; istotne jest zatem, aby – przed rozpoczęciem pracy, zjeść porządne śniadanie, wzbogacone o pełnoziarniste pieczywo).

8). Robienie kilku rzeczy naraz (takie działanie zawsze osłabia ludzką koncentrację).

W jaki sposób poprawić skupienie uwagi?

Poniżej przedstawiamy kilka sprawdzonych metod:

  • Metoda numer jeden – tzw. ćwiczenia umysłowe.

Do najpopularniejszych ćwiczeń umysłowych należą:

– puzzle (układanie puzzli),

– rozwiązywanie krzyżówek,

– rozwiązywanie sudoku.

Uwaga!

Aby ćwiczenia umysłowe przyniosły oczekiwane rezultaty, istotą jest systematyczność. Tylko regularne wykonywanie zadań (typu: układanie puzzli, rozwiązywanie krzyżówek/sudoku), może przyczynić się do poprawienia Twojej koncentracji.

  • Metoda numer dwa – nauka nowych rzeczy.

Jeśli czujesz, że problemy z koncentracją sięgają zenitu, zdecyduj się na alternatywne rozwiązania. Możesz na przykład:

– rozpocząć kurs języka obcego (angielskiego, niemieckiego bądź innego) lub

– zapisać się na lekcje gry na wybranym instrumencie.

  • Metoda numer trzy – odpowiednia dieta.

Dieta dla mózgu – skład:

– orzechy włoskie (bogate w drogocenny tłuszcz oraz witaminy E, C oraz kwas lanolinowy),

– awokado – zwane „paliwem” dla mózgu (bogate w witaminę E),

– cebula (skarbnica fosforu oraz lecytyny),

– czosnek (Uwaga: zawarte w czosnku witaminy – C i B1, chronią nas przed wieloma chorobami),

– natka pietruszki (zielone listki pietruszki bogate są w witaminę C oraz karoten),

– śliwki (bogate w błonnik oraz kwercetynę).

  • Metoda numer cztery – aromaterapia (czyli „coś” dla ciała i umysłu).

Zdarza się również, że sprawy (w tym przypadku – problemy z koncentracją) przybierają niepokojący obrót. W takich sytuacjach należy niezwłocznie udać się do specjalisty.

[Głosów:1    Średnia:5/5]