Jak odzyskać siły po nieprzespanej nocy?

0
62489

Nieprzespana noc zawsze równa się – sińce pod oczami, ból głowy oraz trudności z koncentracją. Praca – choć stanowi kluczowy element ludzkiego życia, potrafi dać nam w przysłowiową „kość”. Nadgodziny, raporty, dodatkowe zlecenia – te oraz inne czynniki powodują, że z trudem radzimy sobie z wykonywaniem zadań. W jaki sposób zregenerować siły po nieprzespanej nocy? Czy istnieją metody, dzięki którym odzyskamy energię i witalność? Czym grozi nieprzespanie standardowych ośmiu godzin? O tym napiszemy w dalszej części artykułu.

Czym grozi nieprzespana noc?

Brak snu – jak podają współczesne źródła, niesie za sobą szereg negatywnych konsekwencji dla organizmu. Każdy, kto choć raz w życiu miał trudności z przespaniem nocy, dobrze wie, jak trudno zniwelować oznaki zmęczenia. Czym grozi nieprzespana noc?

Podpowiadamy:

– nadmiernym podenerwowaniem,

– brakiem skupienia,

– złym stanem psychicznym oraz fizycznym,

– zmniejszoną wydolnością pracy.

W jaki sposób odzyskać siły po nieprzespanej nocy?

Istnieje kilka sprawdzonych sposobów:

 • Sposób numer jeden – przewietrz pomieszczenie, w którym odpoczywasz (zaraz po przebudzeniu – o ile w ogóle spałeś, dokładnie przewietrz mieszkanie; świeże, nierzadko – chłodne powietrze, potrafi orzeźwić zarówno ciało, jak i umysł).
 • Sposób numer dwa – wykonaj kilka podstawowych ćwiczeń (do najpopularniejszych ćwiczeń należą: trening rozciągający oraz siłowy; możesz również – o ile nie preferujesz ćwiczeń siłowych, zdecydować się na jogę lub pobiegać).
 • Sposób numer trzy – weź zimny bądź naprzemienny prysznic (zimny prysznic zawsze stawia „śpiocha” na nogi; jeśli zamierzasz pobudzić krążenie krwi w organizmie, zdecyduj się na prysznic naprzemienny; do wyboru masz: prysznic gorąco – ciepły, ciepło – chłodny bądź gorąco – zimny).
 • Sposób numer cztery – zjedz pożywne śniadanie (śniadanie stanowi najważniejszy posiłek w ciągu dnia, dlatego tak ważne jest, aby przestrzegać zalecanych norm; kilka minut po przebudzeniu, najlepiej – po ćwiczeniach, przystąp do skonsumowania lekkiego, aczkolwiek wartościowego, posiłku; możesz sięgnąć np. po: jajecznicę, musli bądź grzanki z miodem).
 • Sposób numer pięć – pij dużo wody mineralnej (istotne jest, aby każdy – bez względu na wiek, płeć oraz wykonywaną pracę, przyjmował około dwóch litrów wody dziennie, najlepiej – mineralnej, pozbawionej gazu).
 • Sposób numer sześć – zrezygnuj z picia dużej ilości kawy (kawa – choć szybko pobudza do działania, z czasem może osłabić Twoją zdolność koncentracji).
 • Sposób numer siedem – jedz częściej, za to w małych ilościach (istotne jest, aby – po nieprzespanej nocy, jeść częściej, za to w niewielkich ilościach).
 • Sposób numer osiem – zrób sobie pobudzający masaż (propozycje masażu: masaż czubka głowy, masaż karku, masaż dłoni – najlepiej w miejscu pomiędzy kciukiem, a palcem wskazującym).
 • Sposób numer dziewięć – zadbaj o odpowiednie oświetlenie w miejscu pracy.
 • Sposób numer dziesięć – zdecyduj się na małą drzemkę (dziesięć – piętnaście minut wystarczy, by poczuć się jak nowo narodzony; jeśli masz możliwość położenia się na kilka minut, wykorzystaj daną Ci szansę).
 • Sposób numer jedenaście – zatroszcz się o stosowny makijaż (panie, chcąc zniwelować oznaki zmęczenia, mogą skorzystać z nowoczesnych kosmetyków; puder, fluid oraz tusz do rzęs, z łatwością poradzą sobie z cieniami, sińcami oraz pozostałymi niedoskonałościami).
 • Sposób numer dwanaście – zrób sobie przerwę od sprzętu elektronicznego (na trzydzieści minut – godzinę wyłącz telefon, zrezygnuj z korzystania z komputera oraz pozostałych sprzętów elektronicznych).

„Higiena snu” – jak o nią zadbać?

Sen stanowi autentyczną podróż w nieznane. Kilka godzin odpoczynku sprawia, że człowiek może funkcjonować w prawidłowy sposób. Aby poranki nie stanowiły większych trudności, istotą jest odpowiednie przygotowanie. W pierwszej kolejności należy skupić się na zaciemnieniu sypialni (tylko tak przygotowane miejsce, może okazać się zbawieniem dla zmęczonego ciała). Istotne jest również, aby w sypialni panowała odpowiednia temperatura – nie powinno być ani za ciepło, ani za zimno. Jeśli nieprzespane noce będą powtarzały się cyklicznie, koniecznie udaj się do specjalisty. Brak snu nie jest normalnym stanem dla organizmu.

Zalety zdrowego snu

– brak problemów z koncentracją,

– zwiększona wydajność pracy,

– lepsze samopoczucie,

– zdrowy, młodzieńczy wygląd.

Podsumowanie

Sen stanowi nieodłączny element ludzkiej egzystencji. Wartym podkreślenia jest fakt, że tylko dzięki prawidłowemu odpoczynkowi, uczeń/pracownik może żyć w zgodzie z własną naturą.

Uwaga!

Człowiek został tak skonstruowany, aby mógł w pełni żyć, pracować i odpoczywać. Jeśli ostatni aspekt (czyli sen) zostanie zachwiany, ludzki organizm zacznie się buntować. „Dobry” sen to nie tylko zwiększona wydajność pracy, to również gwarancja zdrowego wyglądu. Jeśli nadgodziny spędzają Ci sen z powiek, skorzystaj z naszych wskazówek oraz ciesz się zdrowym, lekkim odpoczynkiem.

[Głosów:130    Średnia:2.5/5]