Jak chronić oczy? Szkodliwe skutki pracy

0
4276

Mało kto śmiało może stwierdzić, że w czasie dnia dba o pielęgnację swoich oczu, jedynie osoby, które noszą na co dzień okulary lub soczewki zwracają na nie bardziej uwagę, aby dobrze widzieć i uniknąć zespołu suchego oka. Prawda jest taka, że jak nam nic nie dolega, to nic z tym nie robimy, a później okazuje się, że jest już za późno. Warto dlatego zadbać na co dzień o swoje oczy i o dobry wzrok, aby cieszyć się nim jak najdłużej.

Wzbogaćmy naszą dietę o odpowiednie składniki

Duży wpływ na nasz wzrok ma to, co jemy na co dzień. Mało kto wie, że odpowiednimi produktami możemy wpłynąć na kondycję naszych oczu i dzięki temu nie dopadnie nas znużenie i zmęczenie. Najważniejszą rolę odgrywają tu:

  • Witamina A – to przeciwutleniacz, neutralizujący wolne rodniki, które pogarszają nasz wzrok. Aby dostarczyć ją do organizmu, należy spożywać pomidory, liściaste warzywa oraz marchew.
  • Witamina E – wzmacnia przyswajanie witaminy A, a także uszczelnia błony komórkowe, w witaminę E bogate są wszystkie oleje roślinne.
  • Witamina C – odpowiada za wzmocnienie naczyń krwionośnych, które znajdują się dookoła naszych oczu, dzięki czemu unikniemy wylewów oraz krwotoków, które w późniejszym czasie rzutują na nasz wzrok. Produktów bogatych w witaminę C jest wiele, najpopularniejsze z nich to: owoce cytrusowe, papryka, kiwi oraz truskawki.

Nie męczmy oczu niewłaściwym światłem

Nie na darmo zostały stworzone okulary przeciwsłoneczne do ochrony naszych oczu. Powinniśmy jednak zapomnieć o tanich egzemplarzach z supermarketu i zainwestować w porządne okulary, posiadające odpowiednie filtry i systemy, które zapewnią naszym oczom bezpieczeństwo.

Od dziecka wiadomo, że patrzenie się w słońce może uszkodzić nasze oczy, chodzi także o dobrą widoczność – jeśli świeci nam prosto w oczy, nic nie widzimy i zaczynamy mieć czarno przed oczami, a to nie zwiastuje nic dobrego.

Bardzo ważne jest również dbanie o oczy podczas oglądania telewizji, czy siedzenia przy komputerze. Urządzenia te emitują bowiem światło sztuczne, które znacznie różni się od światła naturalnego. Musimy więc dostosować odpowiednią jasność monitora lub telewizora w stosunku do naszego otoczenia.

Jeśli możemy, unikajmy także łączenia światła naturalnego ze sztucznym. Gdy nasza praca wiąże się z dłuższym siedzeniem przed monitorem, zadbajmy o odpowiednie, niewielkie zacienienie w postaci żaluzji lub rolet. Ważne jest, aby różnica między światłem naturalnym, a sztucznym była jak najmniejsza, a oświetlenie pomieszczenia było jednolite. W tym celu idealnie sprawdzą się żaluzje poziome.

Praca biurowa, a nasze oczy – w jaki sposób postępować?

Duży procent osób pracujących w naszym kraju spędza przed monitorem około 8 godzin dziennie, co, jak możemy się domyślić, nie wpływa korzystnie na nasz wzrok. Jak zatem możemy sobie pomóc, aby odciążyć nasze oczy i zadbać o wzrok?

Nawiązując do przebywania przy właściwym oświetleniu, warto wspomnieć o odpowiednim ustawieniu monitora względem okien – nie umieszczajmy go na tle okna oraz naprzeciw niego, w ten sposób nie pojawią się odblaski, a także odbicia, które zmuszają nasz wzrok do wytężania. Patrząc na monitor, powinniśmy mieć wrażenie, że emituje on podobne światło do naturalnego – nie może więc być ani zbyt jasne, ani zbyt ciemne, dzięki temu oczy wolniej się męczą i są bardziej wydajne.

Kolejną sprawą jest dostosowanie stanowiska pracy do naszych oczu, zacznijmy od ustawienia monitora. Ekran powinien być ustawiony 45-75 centymetrów od naszej twarzy, monitor musi znajdować się poniżej poziomu naszych oczu, a jego górna krawędź powinna znajdować się na wysokości naszego wzroku – w ten sposób nasza szyja będzie znajdowała się w naturalnej pozycji, a wzrok skierowany lekko w dół spowolni zmęczenie naszych oczu.

Zadbajmy o to, aby stanowisko pracy było czyste – nawet kurz, który gromadzi się na monitorze oraz meblach, może spowodować podrażnienie naszych oczu. Nie zapominajmy także o częstym mruganiu, ponieważ w ten sposób stale nawilżamy gałki oczne i chronimy je przed podrażnieniami oraz zmęczeniem.

Dopilnujmy również, aby monitor miał wysoką rozdzielczość i nie był starym sprzętem. Nowe monitory powodują, że wzrok szybciej się dostosowuje do wyświetlanych na nich treści, przez co oczy wolniej i mniej się męczą. Bardzo przydatne są także programy, które zmieniają nieco ustawienie kolorów, w zależności od pory dnia. Oznacza to, że rano jasność ekranu jest maksymalna, a wraz z końcem dnia ekran staje się lekko przygaszony i ciemniejszy, przez co oczy wolniej się męczą.

Jeśli spędzamy przed monitorem 8 godzin dziennie, nie zapominajmy o robieniu sobie częstych przerw – co kilkanaście minut odejdźmy od komputera, przespacerujmy się, wyglądajmy przez okno, skupiając na czymś wzrok, a jeśli mamy taką możliwość, to wyjdźmy na świeże powietrze. Dotlenimy organizm i zregenerujemy nasze oczy.

Jeśli pojawiają się nam jakiekolwiek problemy ze wzrokiem, niezwłocznie musimy udać się do okulisty. Być może nasze oczy potrzebują okularów lub odpowiedniego leku, który przywróci go do normy. Jeśli doskwiera nam pieczenie i zmęczenie oczu, możemy kupić w aptece krople nawilżające i każdego dnia aplikować je zgodnie z zaleceniami.

[Głosów:1    Średnia:5/5]