Jak być charyzmatycznym?

0
13237

Charyzma jest czymś, czego nie da się zamknąć w ramach sztywnej definicji. Mówiąc o człowieku charyzmatycznym, mamy na myśli osobę, która jest pewna siebie, odważna, interesująca, potrafiąca skutecznie przykuwać uwagę i przekonywać do własnego zdania. Niektórzy ludzie mają wrodzone tego typu predyspozycje, inni zaś muszą nad nimi popracować. Co zatem zrobić, by rozwinąć w sobie charyzmę?

Charyzmę każdy może posiąść

Charyzma to cenna właściwość, która przydaje się zarówno w życiu zawodowym, jak i prywatnym. Głównym powodem, dla którego warto ją rozwijać, jest zdecydowana poprawa jakości życia. Ludziom charyzmatycznym znacznie łatwiej jest zjednywać sobie innych, realizować plany i pokonywać trudności – takich umiejętności można z całą pewnością pozazdrościć. Dobra wiadomość brzmi natomiast tak, że praktycznie każdy jest w stanie je posiąść. Trzeba jednak uświadomić sobie, iż rozwijanie charyzmy to tak naprawdę praca nad sobą – a to skomplikowany, trudny i czasochłonny proces. Należy zatem uzbroić się w cierpliwość i wykazać ogromną konsekwencją – chcąc zmienić coś w swoim życiu, człowiek powinien liczyć się z tym, że efekty nie pojawią się od razu. Dlatego też szalenie istotne jest to, by się nie zniechęcać i stale utrzymywać motywację na odpowiednim poziomie.

Zaakceptuj siebie i stań się bardziej charyzmatyczny

Pierwszym i najważniejszym krokiem na drodze do stania się osobą charyzmatyczną jest zaakceptowanie siebie. Mnóstwo ludzi ma świadomość tego, iż jest to kluczem do szczęśliwego życia, a pomimo tego nie potrafią tego zrobić. Z czego to wynika? Wymienić można w tym momencie sporo czynników odpowiedzialnych za taki stan rzeczy, m. in. nieustanne porównywanie się do innych, nadmierne zabieganie o cudze względy, chęć sprostania oczekiwaniom otoczenia wynikająca ze wzmożonej potrzeby aprobaty etc. To wszystko prowadzi do zaniżenia poczucia własnej wartości i kompleksów. Aby zaakceptować siebie, należy m. in.:

 • przestać porównywać się do innych,
 • nauczyć się dostrzegać i wykorzystywać swoje zalety,
 • doceniać to, co się ma,
 • nie rozpamiętywać przeszłości,
 • odkrywać siebie wciąż na nowo,
 • być człowiekiem wdzięcznym.

Zmień sposób myślenia i nastawienie

Opisane powyżej kwestie wiążą się z kolejną ważą rzeczą, a mianowicie ze zmianą nastawienia. Chodzi dokładnie o to, co dzieje się w naszych głowach – zbyt rzadko przywiązujemy należytą wagę do swoich myśli, pozwalając jednocześnie dochodzić do głosu wewnętrznemu krytykowi. Nie da się co prawda całkowicie pozbyć smutnych myśli, ale nie wolno też pozwolić im na przejmowanie kontroli. Tak więc zamiast nieustannie narzekać trzeba w każdej sytuacji szukać pozywanych stron, przestać zamartwiać się na zapas i przejmować rzeczami, na które nie ma się żadnego wpływu. Warto być dla siebie samego wyrozumialszym i łaskawszym – to zaś w naturalny sposób przekłada się na relacje z innymi ludźmi. Mamy dla nich więcej życzliwości i jesteśmy na nich bardziej otwarci.

Pielęgnuj pewność siebie a charyzma przyjdzie z czasem

Osoby charyzmatyczne są pewne siebie, co przejawia się na wiele sposobów. Zdradza to m. in. ich postawa ciała – chodzą wyprostowane, nie garbią się, a mowa ciała jest adekwatna do wypowiadanych słów. Dzięki temu są postrzegane jako wiarygodne i godne zaufania. Nie mają problemu z wypowiadaniem własnego zdania i bronieniem go, ale nigdy nie czynią tego agresywnie i tak, by komuś sprawić przykrość. Oczywiście, nie są przy tym zamknięte na padające z drugiej strony argumenty. Dużą wagę przywiązują do zdolności komunikacyjnych:

 • mówią głośno i wyraźnie,
 • nie unikają kontaktu wzrokowego z rozmówcą,
 • modulują głos,
 • nie uskuteczniają wodolejstwa,
 • potrafią elastycznie dostosować się do okoliczności,
 • słuchają ze zrozumieniem.
Okiełznaj stres i rozbudź w sobie charyzmę

Nieodzowną cechą ludzi charyzmatycznych jest umiejętność panowania nad stresem. Nie ma opcji, by zupełnie się go z życia pozbyć, gdyż stanowi nieodłączną jego część, ale trzeba się nauczyć go redukować. W przeciwnym razie jego negatywny wpływ staje się wyraźnie odczuwalny – do tego stopnia, że utrudnia normalne funkcjonowanie. Rozstrzygające jest zatem to, by umieć określić, co jest źródłem stresu.

Przy tej sposobności pojawia się następne niebagatelne zagadnienie, a mianowicie dotyczące relaksu. Wiele osób nie dba o ten aspekt życia, co zwiększa ich podatność na stres. Tymczasem ludzie charyzmatyczni doceniają rolę, jaką spełnia odpoczynek – i w żadnym wypadku jej nie bagatelizują.

Wyróżniaj się pozytywnie

Czym jeszcze wyróżniają się osoby charyzmatyczne?

 • Traktują innych dokładnie tak, jak same chciałyby być traktowane – a zatem stara i doskonale znana zasada „nie rób drugiemu, co tobie niemiłe” nie jest im obca.
 • Wyznaczają sobie realne cele i dążą do ich realizacji.
 • Są empatyczne – potrafią wczuć się czyjeś położenie, dzięki czemu łatwiej jest im dogadywać się z ludźmi.
 • Nie mają problemu z komplementowaniem innych i czerpaniem szczerej radości z ich sukcesów.
 • Nie mają potrzeby posiadania racji za wszelka cenę.
 • Chętnie niosą bezinteresowną pomoc – ale zawsze mierzą siły na zamiary i nie deklarują komuś pomocy jeśli wiedzą, że nie będą w stanie jej udzielić.
 • Odznaczają się wysoką kulturą osobistą.
 • Nie tracą kontroli nad własnymi emocjami.
 • Rozwijają swoje pasje i uczą się nowych rzeczy.
[Głosów:41    Średnia:3.2/5]