W naszych realiach politycy uchodzą za jedną z zamożniejszych grup zawodowych. W społeczeństwie krążą opinie, że ktoś, kto chce zbić majątek powinien zostać politykiem. Polityka bowiem gwarantuje stałe, niemałe apanaże, a dodatkowo umożliwia kontakty ze środowiskiem biznesu, czy objęcie wysokich, dobrze płatnych funkcji w spółkach Skarbu Państwa. Ta ostatnia kwestia jest szeroko dyskutowana, gdyż nadzór spółek powinien być wedle założeń merytoryczny, a nie polityczny, jednak po każdych wyborach obserwuje się zmiany w nadzorze korporacyjnym spółek Skarbu Państwa.
Przekonanie, że polityk zawdzięcza swój majątek udziałowi we władzy nie zawsze ma swoje uzasadnienie. Trzeba pamiętać, że dla wielu działaczy to zajęcie jest równorzędne z pracą zawodową na innych polach. Wielu z nich zajęło się polityką mając już ustabilizowaną pozycję finansową. Zatem nie jest tak, że każdy bogaci się na zajmowanych stanowiskach politycznych.
Zarobki w samorządach
Na poziomie samorządów diety radnych wynoszą od ok. 12 000zł do 30 000zł brutto rocznie. Ich dieta zależy od liczby mieszkańców gminy, czy miasta, w którym działają. Warto dodać, że diety podlegają, co prawda, opodatkowaniu, jednak zwolnione są z naliczania składek na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne. Dodatkowo radni mogą uzyskać wynagrodzenie za działalność w komisjach, np. komisji kultury i nauki, komisji bezpieczeństwa i porządku publicznego, komisji polityki społecznej i zdrowia, itd. Dodatki mogą mieć różną wysokość od kilkuset złotych do kilku tysięcy złotych brutto miesięcznie. Najczęściej wysokość dodatków uzależniona jest od liczby spotkań w miesiącu, ale bywają też dodatki ustalane ryczałtowo.
Prezydent miasta może liczyć na wynagrodzenie rzędu 150 000zł brutto rocznie, natomiast burmistrz może osiągnąć przychód wielkości 120 000zł brutto w roku.
A jak wyglądają zarobki w Sejmie i Senacie?
Poseł na Sejm otrzymuje wynagrodzenie w wysokości blisko 10 000zł brutto miesięcznie. Ponieważ uposażenie to podlega oskładkowaniu i opodatkowaniu, kwota netto to ok. 7 000zł. Do tego poseł otrzymuje dietę w wysokości ok. 2 500zł netto za wykonywanie mandatu na terenie kraju. Przewodniczący i wiceprzewodniczący komisji i podkomisji działających w obrębie Sejmu otrzymują dodatek w wysokości od 1 000zł do niespełna 2 000zł.
Poseł otrzymuje też środki na prowadzenie biura poselskiego w wysokości nieprzekraczającej 145 800zł rocznie. Miesięcznie to kwota ok. 12 000zł. Z tych środków poseł musi się rozliczyć przedstawiając rachunki, faktury, inne dowody poświadczające wydatkowanie pieniędzy zgodne z ich przeznaczeniem.
Za wynajęcie mieszkania, poseł nie zamieszkujący na stałe w Warszawie może uzyskać dodatek w wysokości ok. 2 000zł miesięcznie jeśli nie korzysta z hotelu sejmowego.
Oprócz tego istnieje szereg niefinansowych świadczeń związanych z pełnieniem funkcji posła, np. mieszkanie w hotelu sejmowym, bezpłatne przejazdy koleją PKP, autobusami PKS, czy przeloty liniami PLL LOT.
Senator uzyskuje wynagrodzenie w tej samej wysokości co poseł, dodatkowo na remont biura uzyskuje dodatkowe środki w wysokości 6 500zł rocznie – jeśli został ponownie wybrany na senatora lub 10 000zł rocznie przy pierwszym wyborze do sprawowania tej funkcji.
Posłom i senatorom, którzy kończą kadencję, przysługują odprawy w wysokości trzech uposażeń miesięcznych, czyli ok. 30 000zł.
Asystent w biurze poselskim może zarobić od 2 000zł do 4 000zł brutto miesięcznie.
Rząd, premier, prezydent
Zarobki ministrów regulowane są ustawą, a według przepisów ich wysokość w 2015r. Wynosi 12 541,87zł miesięcznie. Ministrowie, którzy pełnią też mandat posła lub senatora zachowują prawo do nieoskładkowanej i nieopodatkowanej diety poselskiej wynoszącej 2 473,08zł miesięcznie.
Zarobki z tytułu pełnienia funkcji premiera wynoszą obecnie 16 000zł miesięcznie. Premier ma też prawo do otrzymywania pensji i diety poselskiej w wysokości przekraczającej łącznie 4 000zł.
Prezydent naszego kraju otrzymuje uposażenie w wysokości ok. 12 500zł brutto miesięcznie oraz dodatek funkcyjny wynoszący niewiele ponad 5 000zł. Prezydentowi należy się też dodatek za staż.
Zarobki europosłów
Największe uposażenie przysługuje posłom reprezentującym kraj w Parlamencie Unii Europejskiej. Ich wysokie zarobki biorą się z przeliczenia należnych wynagrodzeń z Euro na złotówki.
Wynagrodzenie eurodeputowanego wynosi miesięcznie nieco ponad 8 000 Euro brutto. Po odliczeniu składek na ubezpieczenie społeczne i podatek posłowi pozostaje kwota 6 250 Euro. Do uposażenia należy doliczyć dietę, która wynosi 304 Euro za każdy dzień wykonywania swoich obowiązków. Dieta przysługuje europarlamentarzyście, który podpisał się na liście obecności w danym dniu i z tego pokrywa on wydatki związane z zakwaterowaniem, czy wyżywieniem.
Europoseł otrzymuje też 21,2 tys. Euro miesięcznie na prowadzenie biura poselskiego oraz 4,3 tys. Euro na prowadzenie biura krajowego.
Poseł, który uczestniczy w konferencji w innym państwie członkowskim otrzymuje także zwrot kosztów podróży w wysokości nieprzekraczającej 4,2 tys. Euro.
Europoseł, który nie został powołany na kolejną kadencję w Europarlamencie przysługuje odprawa w wysokości jednomiesięcznej pensji za każdy rok sprawowania funkcji.