Ile zarabia kosmetyczka? Zarobki w Polsce

0
38109

Kosmetyczka to zajęcie niezwykle atrakcyjne i popularne dla większości pań rozpoczynających swoją karierę zawodową. Kusi przede wszystkim możliwość pracy w „naturalnym środowisku kobiety”, z wysokiej jakości kosmetykami, z użyciem urządzeń działających cuda już po pierwszej wizycie. Dbałość o urodę i upiększanie ciała od zawsze znajdowało się w kręgu kobiecych zainteresowań, dlatego praca ta jest domeną właśnie kobiet. Nawet nazwa zawodu jest sfeminizowana, raczej trudno sobie wyobrazić męskie wydanie nazwy – „kosmetyk”, czy  „kosmetyczek”. To rzadko spotykane zjawisko w języku polskim, by zawód miał praktycznie tylko formę żeńską. Nawet pielęgniarka, czy opiekunka do dzieci mają swoje męskie odpowiedniki Powszechna jest raczej sytuacja odwrotna, choćby nagłośniony ostatnio w mediach przykład premiera i ministra. Dlaczego warto o tym wspomnieć w kontekście zarobków? Jak wskazują od lat wyniki badań dotyczące wysokości wynagrodzeń, kobiety zarabiają mniej od mężczyzn, bez względu na to, czy porównywane są zarobki w kontekście stażu pracy, czy zajmowanych stanowisk.

Ile zarabia kosmetyczka

Wynagrodzenie „na etacie”

Zarobki kosmetyczki zatrudnionej podstawie umowy o pracę niewiele odbiegają od najniższej krajowej. Wysokość wynagrodzenia w tym zawodzie waha się pomiędzy kwotą 1 700zł, a 2 700zł brutto. Zarówno najniższe, jak i najwyższe uposażenie kosmetyczki oscyluje wokół kwoty 2 000zł.

Zaznaczyć trzeba, że kosmetyczki z wyższym wykształceniem mają większe szanse na uzyskanie  wynagrodzenia z górnej granicy przedziału, ze względu na uprawnienia do wykonywania zabiegów bardziej inwazyjnych, z pogranicza dermatologii. Pracodawcy doceniają wykształcone pracownice, gdyż większość oferowanego na rynku sprzętu kosmetycznego to bardzo zaawansowane technologicznie urządzenia, wymagające sporej wiedzy zarówno z zakresu samej obsługi tych urządzeń, jak i anatomii człowieka.

Pensja kosmetyczki zazwyczaj składa się z podstawy (najczęściej jej wysokość jest zbieżna z najniższą krajową) i premii uzależnionej od obrotu. Przy tym zaznaczyć trzeba, że właściciele zakładów kosmetycznych premiują nie tylko ilość, czy wartość wykonanych usług, ale bardzo często także ilość lub wartość sprzedanych klientom kosmetyków. Przeciętny udział w zysku dla pracownicy wynosi ok. 6%.

Na jakie benefity może liczyć kosmetyczka poza premią? Najczęściej przyznawane gratyfikacje to udział w wybranych indywidualnie szkoleniach, rzadziej – karnety na zajęcia sportowo rekreacyjne. Dbałość o kondycję fizyczną pracownic deklaruje ok. 5% badanych.

Grubość portfela kosmetyczki na działalności gospodarczej

Dużo lepiej wyglądają na tym tle zarobki kosmetyczek prowadzących samodzielnie gabinety kosmetyczne. Własna działalność gospodarcza pozwala na zarobek kilkukrotnie wyższy od wynagrodzenia na etacie.

Przykładowy cennik gabinetu kosmetycznego:

Usługa kosmetyczna Cena
Oczyszczanie twarzy 70 – 120
Oczyszczanie dekoltu lub pleców 50 – 60
Zabieg pielęgnacyjny twarzy 70 – 100
Peeling kwasami owocowymi 80 – 120
Zabieg parafinowy na dłonie 20 – 40
Henna brwi/rzęs 10 – 15
Epilacja brwi 8 – 15
Depilacja woskiem nóg 60 – 100
Depilacja woskiem bikini 35 – 70
Depilacja woskiem wąsik 10 – 20
Manicure tradycyjny 20 – 30
Tipsy 80 – 120
Pedicure 45 – 70
Makijaż ślubny 50 – 100

Zakładając, że kosmetyczka prowadzi swój biznes samodzielnie, nie zatrudniając innych osób można mniej więcej przewidzieć wysokość jej dochodów w miesiącu.

Jeśli klienci są zadowoleni z jakości świadczonych usług, odwiedzają gabinet regularnie, a ich liczba zapewnia całodniowe obłożenie zakładu, można hipotetycznie przyjąć, że jest ona w stanie zarobić na wykonanych usługach ok. 7 000-10 000zł miesięcznie. Dodatkową możliwość zarobkowania stwarza też sprzedaż kosmetyków profesjonalnych. Tu zysk jest uzależniony od preferencji klientów, a także cen, które właścicielce zakładu uda się wynegocjować z dostawcami produktów.

Przyjmując, że koszt utrzymania lokalu, zakupu detergentów oraz produktów niezbędnych do wykonania usług wyniosą ok. 4000zł, przychód do opodatkowania będzie w przybliżeniu wynosił ok. 3 000 do 7 000zł. Kwoty te należy umniejszyć o podatek dochodowy oraz składki ZUS.

Oczywiście są to rozważania czysto teoretyczne, bowiem praktyka bywa różna. Szacując swoje dochody należy uwzględnić zarówno wielkość popytu w danym miejscu (ilość i zasobność klientów, ilość konkurencyjnych gabinetów), swoje własne umiejętności związane z wykonywanym zawodem, jak również ceny wynajmu lokali i koszt zakupu kosmetyków. Rozpiętość opłat w zależności od regionu (jeśli chodzi o pobierane za wynajem opłaty) oraz cen produktów kosmetycznych jest bardzo duża, dlatego dochodowość własnego biznesu należy planować indywidualnie dla każdego gabinetu.

Z pewnością zaczynając karierę zawodową kosmetyczki nie należy spodziewać się oszałamiających zarobków. Jednak należy pamiętać o tym, że dwudziestoletnie doświadczenie w tej branży też nie gwarantuje sukcesu, bowiem pracodawcy, a także klienci raczej preferują osoby młode w tym fachu. Wraz z wiekiem maleje zatem wysokość wynagrodzenia. Dobrym rozwiązaniem jest zdobycie jak najwyższego wykształcenia już na starcie, gdyż największe szanse na godziwe dochody mają panie stosunkowo młode i świetnie wyedukowane.

[Głosów:69    Średnia:2.4/5]