Ile zarabia doradca finansowy? Zarobki w Polsce

0
24820

Zarobki w tej profesji to jeden ze zdecydowanych pozytywów. Niewielkie wymagania formalne, z którym spotyka się kandydat do pracy w zawodzie doradcy finansowego, a przy tym wynagrodzenie przekraczające najczęściej kwotę 3 000zł netto to dwa czynniki motywujące do wyboru kariery w tej branży.

Ile zarabia doradca finansowy

Na czym zarabia doradca finansowy skoro klient nie płaci mu za pomoc ani złotówki? Jak większość pośredników z branży finansowej, wynagrodzenie za swoją pracę doradca otrzymuje od instytucji, z której oferty skorzystał klient. Doradca uzyskuje prowizję (określoną procentowo lub kwotowo – w zależności od rodzaju produktu, który został sprzedany) od udzielonego przez bank kredytu konsumpcyjnego, kredytu hipotecznego, pożyczki, karty kredytowej itp.

Prowizje udzielane przez banki

Prowizje od udzielonego kredytu dla osoby, która pośredniczyła w obsłudze klienta, są naprawdę spore. W zależności od tego, z którymi bankami doradca finansowy współpracuje stawki prowizji znacznie się od siebie różnią. Najniższa prowizja od udzielonego kredytu oscyluje wokół stawki 0,5%, najwyższa – ponad 4%. Zwykle więcej płacą banki, które aktualnie prowadzą dość agresywną politykę sprzedażową. Często można to ocenić śledząc chociażby reklamy w telewizji. Ile zatem może zarobić doradca finansowy pomagając swojemu klientowi w uzyskaniu kredytu?

Dość powszechnie udzielane są kredyty na zakup nieruchomości w wysokości ok. 300 000zł. Przyjmując prowizję w wysokości od 0,5% do 4%, doradca może zarobić od 1 500zł do 12 000zł. Jest to wynagrodzenie za jedną transakcję. Zatem można przyjąć, że pracując rzetelnie, systematycznie i dość efektywnie i finalizując przy tym 2-3 kredytów w miesiącu, w zależności od rodzaju kredytu oraz banku, który zawarł umowę z klientem, doradca może liczyć na wynagrodzenie rzędu 3 000 zł do 36 000zł. Do tego można dodać szereg prowizji, czy wypłat dotyczących sprzedaży produktów dodatkowych, jak lokata, ubezpieczenie kredytu itp. Trzeba tu zaznaczyć, że na takie wynagrodzenie mogą liczyć ci doradcy, którzy prowadzą samodzielną działalność gospodarczą w tym zakresie. Cała prowizja wypłacana przez zainteresowane banki przechodzi wówczas na osobę doradcy.

Bardzo wysokie wynagrodzenie, którego może oczekiwać doradca finansowy jest jednak obarczone sporym ryzykiem. Trzeba pamiętać o tym, że pomimo mniej więcej równo rozkładającym się wysiłkom w pracy doradcy, bywają miesiące, gdy sprzedaż w ogóle może nie mieć miejsca.

Wynagrodzenie pracownika biura finansowego niższe, ale pewniejsze

doradca finansowy zarobki

Jeśli rozpatrywać zarobki pracownika zatrudnionego w biurze doradztwa finansowego, to sytuacja  wygląda na bardziej stabilną, chociaż w obecnej sytuacji gospodarczej, gdy podaż kredytów znacznie się skurczyła, a kilka dużych firm doradztwa kredytowego upadło, zarobki doradców zmieniły się znacznie na niekorzyść.

Doradcy otrzymują stosunkowo niskie wynagrodzenie podstawowe, a o wysokości jego zarobków decydują umiejętności sprzedażowe, ściśle mówiąc ilość i wysokość kredytów, które udało mu się wypracować. W biurach doradztwa finansowego przeciętnie pracownik może liczyć na prowizję od sprzedaży nie przekraczającą 1% wysokości kredytu. Jednak, jeśli przekroczy on pewien wymagany pułap wielkości sprzedaży, może on liczyć na prowizję o wiele wyższą. Stosunkowo wyższą pensję otrzymują doradcy, którzy dojeżdżają do klienta. Wiąże się z tym dodatkowy zakres obowiązków oraz posiadanych umiejętności, zatem te są premiowane wyższym wynagrodzeniem.

Trzeba też wspomnieć o dodatkowym premiowaniu najlepszych pracowników. Mogą oni liczyć na finansowane przez firmę szkolenia, bezpłatną opiekę medyczną itp.,  a ci, którzy wykażą się najlepszymi wynikami sprzedaży i największym zaangażowaniem w pracy, mogą też zostać nagrodzeni przez awans na wyższe stanowisko. To ważna informacja z punktu widzenia zarobków, gdyż stanowisko menadżera grupy, czy produktu, nie wspominając o stanowisku dyrektora jest dużo wyżej opłacane niż szeregowy pracownik firmy.

Raport płacowy Sedlak & Sedlak

Jak z kolei wynika z raportu płacowego przygotowanego przez firmę Sedlak & Sedlak mediana zarobków doradcy finansowego wynosi 4 025zł brutto. ¼ badanych zarabia powyżej kwoty 5 450zl, zaś ¼ nie otrzymuje wynagrodzenia wyższego niż 2 933zł brutto. Ok. 18% w strukturze wynagrodzenia zajmują premie. Dodatkowo co drugi pracownik biura kredytowego może liczyć na sponsorowaną prywatną opiekę medyczną, blisko połowa otrzymuje telefon komórkowy do dyspozycji, a co trzeci doradca finansowy otrzymuje karnet na siłownię lub zajęcia sportowo – rekreacyjne.

Opinie doradców finansowych

Jak podkreślają sami doradcy wysokość zarobków zależy zarówno od stażu pracy i doświadczenia, jak i rodzaju klientów, do których kieruje się produkty bankowe. Wybierając klientelę bogatszą, częściej korzystającą z wysokich kredytów z pewnością można wypracować zarobek przewyższający 10 000zł. Jeżeli doradca finansowy dopiero zaczyna swoją karierę, nie ma wyrobionych kontaktów, stałych klientów i nie jest jeszcze na tyle zorganizowany, by w szybkim czasie przekonać dużą liczbę osób do zawarcia umowy kredytowej, to może on spodziewać się zarobków rzędu 2 000zł na rękę.

[Głosów:46    Średnia:3.1/5]