Ile zarabia detektyw? Zarobki w Polsce

0
10922

Ten kto zastanawia się nad skorzystaniem z usług detektywa nie znajdzie choćby przybliżonej ceny zlecenia określonego typu w internecie. Jak twierdzą sami detektywi takie uproszczenie wyceny w przypadku ich działalności nie ma żadnego sensu. Czy zatem mogą się oni utrzymać z zarobionych pieniędzy i na jakim poziomie żyją?

Ile zarabia detektyw

Raport wynagrodzeń detektywów

Według raportu płacowego przygotowanego przez firmę Sedlak & Sedlak miesięczne wynagrodzenie detektywów brutto mieści się w przedziale między 3 770zł a 4 790zł. Premia stanowi ok. 6% całego wynagrodzenia, a oprócz pensji nieduża część detektywów może liczyć na benefity. Ok. 15% badanych uzyskuje ubezpieczenie na życie opłacane przez pracodawcę, niewiele osób mniej – karnety na zajęcia sportowo – rekreacyjne, a 7% dysponuje służbowym samochodem.

Wnioskując na podstawie wypowiedzi detektywów na etacie, można zarobić nawet sporo ponad 5 000zł na rękę, jednak jak w każdym zawodzie zarobki uzależnione są od pracodawcy oraz kwalifikacji pracownika, im skuteczniejszy tym większa jest jego siła negocjacyjna w kwestii własnej pensji.

Dochody detektywa „na swoim”

Dużo więcej można zarobić prowadząc własną działalność gospodarczą w tym zakresie. Jak zapewniają „starzy wyjadacze” w branży, dobry fachowiec zarabia kilka średnich pensji w miesiącu.

Agencje detektywistyczne nie mają określonymi stawkami za konkretny rodzaj sprawy, gdyż jak twierdzą ich pracownicy każda ze spraw różni się od innej stopniem zaawansowania i poziomem trudności.

Zlecone sprawy zazwyczaj wycenia się wstępnie w oparciu o szacowaną ilość godzin pracy detektywa. Cena usługi może się zwiększyć np. o koszty za przejazdy/dojazdy liczone w kilometrach, czy inne wydatki, których występowanie uzależnione jest od rodzaju i specyfiki prowadzonej sprawy, np. koszty uzyskania niektórych informacji, koszty łączności, koszty wykonania materiałów foto-filmowych wraz z obróbką itp.

Jak zaznaczają firmy detektywistyczne, cena wyznaczona wstępnie nie zawsze jest równa cenie ostatecznej za wykonaną usługę. Podczas wykonywania działań, zwłaszcza w sprawach o dużym stopniu skomplikowania mogą pojawić się koszty dodatkowe, jednak te każdorazowo są omawiane i akceptowane przez zleceniodawcę.

Przykładowy cennik usług standardowych:

Rodzaj usługi Cena
Godzina pracy detektywa 50 – 1 500zł / godzina
Całodzienna obserwacja osoby na terenie RP 1 200zł / 8 godzin
Badanie przeszłości wskazanej osoby Od 1 500zł
Wskazanie adresu zamieszkania osoby 1 500zł
Ustalenie właściciela numeru telefonu 1 000zł
Dostarczenie materiału do badań DNA 3 000zł
Weryfikacja pracownika 1 500zł
Audyt pod kątem inwigilacji – samochód 1 000zł
Audyt pod kątem inwigilacji – pomieszczenia Od 1 000zł
Sprawy z zakresu regulowanego Kodeksem karnym 1 500 – 2 500zł / dzień
Wywiad gospodarczy 150 – 3 000zł

Wskazane ceny są wartościami netto, do których należy doliczyć 23% podatku VAT.

Aby oszacować dochody detektywa działającego na własnym rozrachunku, oprócz cen usług trzeba uwzględnić również ilość spraw, którymi może się on zająć w ciągu miesiąca. Ta kwestia wygląda różnie.

Na przykładzie dość powszechnie zlecanych detektywom spraw – o udowodnienie zdrady, można przyjąć, że w ciągu roku detektyw wykonuje ok. 120 – 150 tego typu zadań. Koszt uzależniony jest od czasu i miejsca pracy, a rozpiętość kwotowa za zlecenie jest dość znaczna. Klient bez 1 000zł nie ma na co liczyć, a cena może być nawet kilka razy wyższa. Szybko przeliczając 120 spraw po najniższej stawce – 1 000zł otrzymujemy dochód równy 10 000zł miesięcznie.

Obiecujący rynek zdradzanych klientów

Sprawy związane z romansami drugich połówek stanowią ok. 70% wszystkich spraw prowadzonych przez detektywów. Zatem dochód będzie sporo wyższy od wskazanych 10 000zł bo z pewnością nie każda sprawa o zdradę jest wyceniana po najniższej stawce. Przyjmując, że 10 000zł stanowi ok. 70% dochodu to można założyć, że całość miesięcznego dochodu będzie oscylowała skromnie licząc ok. 15 000zł.

Dochody, które uzyskuje detektyw nie są jednak w całości do jego dyspozycji. Trzeba pamiętać, że w toku działalności ponosi on przeróżne koszty z nią związane. Jak przyznaje jednak jeden z detektywów działających w pojedynkę we własnej firmie, jego dochody netto nigdy nie spadają poniżej 10 000zł miesięcznie, a ilość spraw, którymi zajmuje się, aby tę kwotę uzyskać nie przekracza 10 w miesiącu.

Trzymając się tematyki romansów trzeba zauważyć pojawienie się na rynku detektywistycznym firm działających na zasadzie testerów dla niewiernych. Testerzy są podstawiani w odpowiednio zaaranżowanej sytuacji „pod nos” niczego niespodziewającego się partnera. Mają oni za zadanie sprowokowanie „ofiary” intrygi, jednak bez zbytniej nachalności. W całej sprawie nie chodzi bowiem o doprowadzenie do „nieszczęścia” tylko ocenę podatności na zdrady. Firmy „testujące odporność” partnerów są nowością na rynku polskim ale bardzo dobrze sobie radzą. Ich działania wyceniane są minimum na 3 000zł, a bardzo rzadko zdarza się, żeby cena nie była jednak wyższa. Górny pułap ceny takiej usługi to nawet 10 000zł.

[Głosów:13    Średnia:3.3/5]