IKEA – zarobki, opinie, praca

0
64662

IKEA w Polsce ma zaledwie 9 swoich placówek, ale zatrudnienie znajduje w nich ok. 2 500 osób. W jednej placówce pracuje ok. 250 – 300 osób. Głównym kierunkiem działalności jest sprzedaż mebli i wyposażenia mieszkań, jednak obok grupy zajmującej się sprzedażą, funkcjonują też spółki prowadzące dystrybucję, usługi księgowe i kadrowe oraz produkcję mebli na rzecz IKEA.

IKEA – zarobki, opinie, praca

Pracę w IKEA znajdą przede wszystkim kasjerzy, magazynierzy, sprzedawcy i pracownicy gastronomii. Pracownicy muszą przede wszystkim potrafić pracować z klientem, doradzić, obsłużyć, a wszystko to przeprowadzać w miarę sprawnie. Jak zapewnia Kamila Bakalarz-Chodorowska, specjalista ds. Zarządzania Zasobami Ludzkimi w IKEA, chociaż wszyscy pracownicy są uznawani za sprzedawców, jednak istnieje dość wyraźny podział obowiązków. Kasjer jest przypisany tylko pracy na kasie, ale w razie dużej ilości odwiedzających sklep klientów, mogą oni liczyć na pomoc przeszkolonych w tym zakresie pracowników sprzedaży. Dużą część działań stanowi też praca z towarem, odpowiednia ekspozycja, uzupełnianie asortymentu, rozmieszczenie w sklepie. Wszyscy muszą dbać o wygląd sklepu oraz działających na terenie IKEI punktów gastronomicznych.

IKEA jest otwarta od 10.00 do 21.00, zatem trzeba być przygotowanym na pracę zmianową. Chociaż sprzedaż rozpoczyna się o 10.00, jednak praca rozpoczyna się niejednokrotnie wcześniej, gdy trzeba przygotować ekspozycję, czy uporządkować towar, jednym słowem przygotować sklep na odwiedziny setek klientów.

Aby pracować na podstawowych stanowiskach oferowanych przez firmę IKEA, należy przejść przez dwa etapy rekrutacji. W każdym z nich oceniana jest komunikatywność, umiejętność obsługi klienta, zaangażowanie, umiejętność pracy zespołowej, kultura, zaangażowanie. Dla firmy ważne jest, aby pracownicy utożsamiali się z wartościami cenionymi w firmie, a więc odpowiedzialnością za działanie, świadomością kosztów, poczuciem wspólnoty. Trzeba zaznaczyć, że IKEA ma dość wygórowane standardy i chociaż wymagania nie są zbyt duże, jednak do pracy w niej dostać się nie jest łatwo.

O ile kandydat nie stara się o przyjęcie na stanowisko menadżera w firmie, nie wymaga się od niego znajomości obcych języków, czy wykształcenia wyższego. Przyjęcie do IKEA na wysokie stanowiska jest jednak uzależnione od właśnie tych przymiotów oraz od tego, czy wewnątrz firmy nie znajdzie się osoba odpowiadająca wymaganiom pracodawcy. Dopiero, gdy nie żaden z pracowników firmy nie spełnia kryteriów, by objąć określone stanowisko, IKEA prowadzi rekrutację spośród kandydatów z zewnątrz.

Pracownicy polskich sklepów IKEA mogą starać się o przeniesienie do placówek położonych w innych krajach w ramach pracy nad rozwojem zawodowym.

Większość pracowników jest zatrudnionych na podstawie umowy o pracę. Niewielka część świadczy pracę na zasadzie umów zlecenie.

W IKEA funkcjonują związki zawodowe NSZZ Solidarność. O ile w innych zakładach zdarza się, że związki dość często interweniują w obronie praw pracowniczych, aktywność związków pracowniczych IKEA w tym aspekcie nie jest zbyt duża, zatem można przyjąć, że personel tej sieci raczej nie ma podstaw, by skarżyć się na swoją sytuację w pracy.

Zarobki w IKEA

IKEA strzeże danych dotyczących wynagrodzeń wypłacanych swoim pracownikom. Jeśli jednak wierzyć osobom, które wypowiadają się na licznych internetowych forach, zarobki nie są tu zbyt wysokie. Na pełen etat można uzyskać wynagrodzenie w wysokości ok. 2 – 2,5 tys. brutto miesięcznie. Część pracowników jest zatrudniona na niepełny etat, w związku z tym ich pensja jest proporcjonalnie niższa. Początkujący pracownik zatrudniony na ¾ etatu może liczyć na wynagrodzenie wynoszące ok. 1,1 tys. zł na rękę. System wynagradzania w IKEA przewiduje także wypłatę premii, jednak nie jest ona przyznawana automatycznie np. przy osiągnięciu określonego pułapu sprzedaży, lecz otrzymuje się ją na zasadzie uznania za szczególne zaangażowanie w pracę.

Dodatkiem do wynagrodzenia są benefity w postaci opłacanej przez pracodawcę prywatnej opieki medycznej, możliwości uczestniczenia w ubezpieczeniu grupowym na życie, karty Multisport upoważniającej do korzystania z usług firm partnerskich takich jak baseny, kluby fitness, sauny, ścianki wspinaczkowe itp. Oprócz tego pracownicy uzyskują zniżki na zakupy w sieci sklepów IKEA oraz bonusy dla przyszłych rodziców.

Opinie o pracy w IKEA

Pracownicy IKEA zwracają uwagę na niewysokie zarobki. Jednak jak niektórzy wskazują nie jest tak źle, zważywszy na liczne dodatki niefinansowe typu prywatna opieka medyczna, posiłki dla pracowników po sporo obniżonej cenie, bony i dość miłą atmosferę w pracy.

Oczywiście nie każdy podziela to zdanie, zwłaszcza, gdy mowa o przyjacielskiej atmosferze. Zdaniem niektórych w sieci IKEA panuje wyścig szczurów.

Warto wspomnieć, że firma IKEA jest jednym z najlepszych pracodawców w kategorii tych, którzy zatrudniają powyżej 500 osób. Tak wynika z badań przeprowadzonych przez Instytut Great Place to Work, który jako miarę sukcesu firmy w dziedzinie zatrudnienia bierze pod uwagę opinie pracowników wyrażone w ankiecie oraz – w mniejszym stopniu – wyniki audytu kultury organizacyjnej i praktyk HR.

[Głosów:176    Średnia:2.4/5]