Freelancer – czy warto nim zostać?

0
2417

Praca w domu, czy pełen etat – co lepiej sprawdza się w dzisiejszych czasach? Czy wolne zawody są w stanie konkurować z umowami o pracę i stałą pensją? Jeśli właśnie stoisz przed dylematem, czy warto przenieść się na samozatrudnienie – zapraszamy do zapoznania z niniejszym artykułem.

Freelancer – człowiek od wszystkiego

Bycie freelancerem to praca, która oprócz oferowanej umiejętności wymaga niezwykle dobrej organizacji. Osoba musi zgromadzić zlecenia, odpowiednio zaplanować ich realizację, kontaktować się z klientami i oczywiście zadbać o potrzebny sprzęt. Nawet komputer, zapas kawy, czy oświetlające miejsce pracy lampy biurowe, takie jak https://www.bricomarche.pl/oswietlenie/oswietlenie-wewnetrzne/lampy-biurowe leżą wtedy w gestii samego zainteresowanego.

Choć taki styl pracy wiele osób uważa za dość ryzykowny, bycie freelancerem cieszy się niesłabnącym zainteresowaniem wśród młodych ludzi. Jeśli oprócz tego, czym się zajmujesz, posiadasz zdolności marketingowe oraz umiejętność komunikacji – ten tryb pracy może być dla Ciebie.

Biuro Freelancera

Oczywiście, ważne jest też odpowiednie zagospodarowanie pomieszczenia, w którym wykonujesz swoją pracę. Tak naprawdę, jeśli to nie przeszkadza w wykonywaniu zadań, możesz zajmować się zleceniami leżąc na kanapie, ale nic nie zastąpi wygodnego fotela i solidnego stolika, który będzie oświetlony lampą biurową. Wyznaczenie miejsca pracy wpływa też pozytywnie na naszą wydajność!

Zalety pracy w domu

Choć wśród freelancerów panują skrajnie różne opinie na temat tego, czy praca w domu jest dobrym pomysłem, istnieje szereg czynników, które skłaniają nas do zdania, że to dobra forma działania. Brak precyzyjnie określonego na etatach czasu pracy sprawia, że można poczuć swobodę. Przejawia się ona także w możliwości samodzielnego określania dress code’u, który zazwyczaj nieco odbiega od korporacyjnych standardów czy zwyczajnego wyboru odpowiedniego oświetlenia – sam odpowiadasz za pasującą do trybu pracy lampę biurową czy wiszącą.

Wreszcie – bycie wolnym strzelcem jak żaden inny zawód gwarantuje niezależność i możliwość wyboru. Decyzje mogą dotyczyć każdego aspektu – nikt nie narzuca niezbyt ambitnych projektów, nie rozlicza z liczby przerw, ani z tego, którym zadaniem aktualnie się zajmujesz.

Elastyczne godziny pracy są kolejną zaletą pracy w domu. Nie liczą się metody, ważny jest efekt, z którego jest się rozliczanym. Decyzyjność umożliwia także możliwość outsourcowania pewnych zadań, w których nie czujemy się zbyt mocni. Ceniąc swój czas, który można poświęcić na realizację zadań, warto oddelegować pewne prace, takie jak księgowość, czy prowadzenie social mediów specjalistom. Jeśli zastanawiasz się nad tym, czy warto zostać freelancerem, przeanalizuj, czy potrafisz się zawodowo usamodzielnić. W razie niepowodzenia zawsze można wrócić na etat.

[Głosów:0    Średnia:0/5]