Dlaczego warto zadbać o wysoki poziom zadowolenia pracowników?

0
3428

Pracownicy w firmie są jednym z najcenniejszych zasobów. Gdy będą zadowoleni, w takiej sytuacji mogą pracować na jej sukces, ale wtedy, gdy ich satysfakcja nie będzie na wysokim poziomie, mogą doprowadzić do jej gorszej sytuacji biznesowej.

Gdy poziom satysfakcji pracownika będzie niski, najczęściej przekłada się on na niskie zaangażowanie oraz motywację do pracy. Taki pracownik może nie przykładać się w pełni do realizacji powierzonych mu obowiązków służbowych, co nie jest również niezrozumiałe, ponieważ praca w miejscu, w którym nie czujemy się najlepiej, nie będzie prowadzona z naciskiem na efekty. Również wtedy, gdy praca nie będzie całkowicie satysfakcjonująca, wówczas doświadczeni pracownicy mogą zacząć odchodzić do konkurencji, co także może przełożyć się na gorszą kondycję firmy.

Skąd bierze się zadowolenie pracowników?

Na satysfakcję pracowników składa się wiele różnych czynników. Zalicza się do nich między innymi płace, możliwości rozwoju, oczekiwania, możliwość udziału w życiu firmy, stosunki koleżeńskie, relacje z przełożonymi, przydzielane zadania, poziom aspiracji, atmosfera panująca w pracy, estetyka stanowiska pracy, kwestie bezpieczeństwa i higieny pracy. Jak widać, jest ich naprawdę wiele, co powoduje, że określenie, co dokładnie nie odpowiada pracownikom, może być bardzo trudne.

Jak można anonimowo zbadać satysfakcję pracowników?

O tym, czy pracownicy są zadowoleni z pracy w danej firmie, najlepiej dowiedzieć się od nich samych. Oczywiście, można przeprowadzać wywiady z każdym z nich, ale brak anonimowości powoduje, że odpowiedzi mogą nie być w pełni prawdziwe. Dlatego też najlepszym wyborem będzie ankieta satysfakcji pracownika, która będzie mogła zagwarantować odpowiedni poziom anonimowości. Tego rodzaju ankiety pracownicze można przygotować także samodzielnie, na przykład przez internet. W tym celu wystarczy dobry generator ankiet, który łatwy w użyciu nawet dla osoby, która nie ma doświadczenia w dziedzinie przygotowywania profesjonalnych ankiet pracowniczych.

[Głosów:3    Średnia:3.7/5]