Czym zajmuje się Visual Merchandiser?

0
613

Obecnie specjaliści dobrze wiedzą, co wpływa na decyzję zakupowe klienta i w jaki sposób informacje te można wykorzystywać, aby zwiększać sprzedaż produktów. Dlatego właśnie coraz większą popularnością cieszy się zawód Visual Merchandisera. Osoba taka przez odpowiednią prezentację produktu, a także zastosowanie szeregu technik działających między innymi na zmysły klient może pomóc w zwiększeniu ich sprzedaży. Kim jest więc VM i czym dokładnie się zajmuje? Podpowiadamy.

Kim jest Visual merchandiser?

Visual merchandiser to pełna nazwa stanowiska, które skrótowo określane jest jako VM. Taka osoba nazywana jest także cichym sprzedawcą, lecz jej działania mają zupełnie inny charakter niż te, przeprowadzane na przykład kasjera. Jest to specjalista od estetyki, który układa rzeczy według precyzyjnych wytycznych opartych o wiele różnych parametrów, takich jak na przykład wysokość marży, czy strategiczna waga danego produktu.

VM odpowiada również za rozmieszczenie kolekcji w witrynie w taki sposób, aby przyciągnęła jak największą ilość klientów. Następnie kiedy konsument wejdzie do lokalu wtedy odpowiednia muzyka, zapach, a także inne czynniki mają zachęcić go do tego, aby pozostał w nim jak najdłużej. VM więc przeprowadza go przez cały proces sprzedażowy, a jego działalność jest widoczna jeszcze zanim wejdziemy do sklepu.

Obowiązki Visual Merchandisera

Visual merchandiser to osoba, która może mieć różne obowiązki, w zależności od tego, gdzie jest zatrudniona, a także ile obiektów ma pod swoją kontrolą. Niezależnie od rodzaju sklepu powinna jednak dbać o właściwe ułożenie ekspozycji. Taka osoba decyduje, jakie produkty mają znaleźć się w na wysokości oczu klienta, a także w tych miejscach, gdzie najłatwiej jest je dostrzec. Zazwyczaj w takich lokalizacjach umieszczane są najdroższe rzeczy, a także te, które mają najwyższą marżę lub duże znaczenie strategiczne dla danego lokalu.

VM powinien dbać również o ogólny wygląd lokalu, a także raportowanie ewentualnych braków ekspozycji, a czasami też robienie zamówień. Do jego obowiązków należy stworzenie witryny sklepowej, a także rozmieszczenie półek i wieszaków wewnątrz lokalu. Zawód ten już jest dość popularny, a z roku na rok coraz więcej właścicieli sklepów chce skorzystać z pomocy takiego fachowca. Osoby, które chciałyby rozpocząć prace na takim stanowisku i są zainteresowane tym, jakie wykształcenie powinny posiadać, a także na jakie zarobki mogą liczyć, więcej informacji na temat VM znajdą na: https://oexcursor.pl/baza-wiedzy/visual-merchandiser-czym-sie-zajmuje-i-jak-nim-zostac/.

[Głosów:2    Średnia:3/5]