W dzisiejszych czasach wygląd jest równie ważny, a czasem nawet ważniejszy niż inne walory osobowościowe. Coraz więcej ludzi przekonuje się o tym, że „piękniejszym żyje się lepiej”, dlatego usługi kosmetyczne cieszą się rosnącym powodzeniem nie tylko wśród pań, ale w coraz większym stopniu również wśród mężczyzn. Kosmetyczka, która zdobędzie zaufanie klientów, może liczyć na ich wdzięczność, przywiązanie i dość wysokie zarobki, dlatego zawód ten cieszy się od lat niesłabnącym zainteresowaniem wśród młodych dziewczyn.
Na przestrzeni ostatnich lat kosmetyka niebywale rozwinęła zarówno zakres swojego działania, jak i poziom świadczonych usług. Nawet laik zauważa różnicę pomiędzy zakładem kosmetycznym końca XX wieku, a tym, który możemy odwiedzić obecnie. Dzisiejszy salon piękności to piękne, stylowe wnętrza, wyposażone w najnowocześniejszy sprzęt o bardzo szerokich możliwościach.
Tak prężny rozwój kosmetyki możliwy jest dzięki koncernom produkującym urządzenia i preparaty kosmetyczne, nie szczędzącym środków na bardzo chłonny rynek. Wysoki poziom świadczonych usług kosmetyka zawdzięcza również stosunkowo młodemu kierunkowi studiów, kosmetologii. Wykształcenie wyższe w tym kierunku uprawnia absolwentki do wykonywania szerszego zakresu usług, charakterem zbliżonego do działań z zakresu medycyny estetycznej.
Jeśli chcesz zdobyć niezbędną wiedzę do podjęcia tego zawodu – sprawdź kierunek kosmetologia na Uczelni WSB Merito.
Kim jest osoba pracująca w salonie kosmetycznym?
Branża kosmetyczna już dawno przestała kojarzyć się z paniami, które z braku pomysłu na siebie kierowały się do gabinetów kosmetycznych z nadzieją, że tam znajdą zatrudnienie. Współczesna kosmetyczka to osoba, która łączy w sobie pasję do wszelakich tematów związanych z urodą oraz rozległą, fachową wiedzę z tego zakresu. Taki stan rzeczy wymuszony jest przez coraz bardziej wyedukowaną i wymagającą klientelę gabinetów kosmetycznych, ale nie tylko.
Sprzęt, którym operują kosmetyczki i kosmetolodzy jest niezwykle skuteczny, ale też wymagający sporych umiejętności i wiedzy zarówno z zakresu obsługi, jak i jego oddziaływania na organizm. Trzeba zauważyć, że niemal każdy proponowany przez kosmetyczkę zabieg z użyciem maszyn kosmetycznych wiąże się z licznymi przeciwwskazaniami do jego wykonania, dlatego niezmiernie ważna jest nie tylko znajomość właściwości samego urządzenia, ale przede wszystkim obszerna wiedza na temat ludzkiego organizmu, anatomii, dermatologii, czy fizjologii. Brzmi poważnie? Tak jest. Kosmetyczka to zawód bardzo odpowiedzialny. Jest jednak wiele aspektów, które przyciągają panie do pracy w gabinecie kosmetycznym. To przede wszystkim szerokie spektrum wykonywanych usług, możliwość pracy z przeróżnymi klientami, satysfakcja z dobrze wykonanej pracy i ciągłe zmiany, postęp, nowinki kosmetyczne, ciekawe szkolenia…
Zadania w pracy kosmetyczki
Codzienna praca kosmetyczki ukierunkowana jest na dwa rodzaje działań, czyli zabiegi pielęgnacyjne oraz zabiegi upiększające.
- Pierwsze z nich skupiają się na poprawie stanu skóry klienta np. przez masaże, oczyszczanie, nawilżanie, zabiegi liftingujące, zabiegi uszczelniające naczynka, tzw. „pajączki”, itp.
- Drugi tor działań to upiększanie ciała. Tu znajdą swoje miejsce wszystkie zabiegi, które potrafią odmienić wygląd i samopoczucie klienta w ciągu jednego zabiegu, np. makijaż, przedłużanie rzęs, przedłużanie paznokci, piercing, makijaż permanentny itd.
- Można wyodrębnić jeszcze jeden szalenie modny ostatnio trend, czyli modelowanie sylwetki. Wyszczuplanie za pomocą urządzeń do tego przeznaczonych wspomaga osoby, które ćwiczą i stosują dietę, lecz chcą przyspieszyć proces gubienia zbędnych kilogramów. Jest to też rozwiązanie stosowane chętnie przez mniej zdyscyplinowanych klientów, którzy pragną „bezboleśnie” i bez zbędnych poświęceń poprawić wygląd swojej sylwetki. W przypadku wyszczuplania kosmetyczka oprócz bardzo drogich i skomplikowanych urządzeń „odchudzających” może zastosować również różnego rodzaju masaże manualne, drenujące, działać miejscowo – na wybrane partie ciała, lub objąć działaniem wszystkie partie ciała, w których gromadzi się tkanka tłuszczowa.
Kosmetyka jest dziedziną tak obszerną, że coraz częściej można spotkać wyspecjalizowane w różnych sferach gabinety. Powstają salony podologiczne, tzw. salony paznokcia, gabinety kształtujące sylwetkę, czy np. salony wizażu. Niezależnie jednak od tego, który salon urody odwiedzamy, w każdym z nich do podstawowych zadań kosmetyczki należy rozmowa z klientem, identyfikacja jego potrzeb, dobór zabiegów, które dadzą zadowalające efekty w konkretnym przypadku oraz zastosowanie odpowiednich dla klienta kosmetyków.
Czynności wykonywane przez kosmetyczkę to m.in.:
- rozmowa z klientem i udzielanie porad kosmetycznych,
- rozpoznanie potrzeb klienta i dostosowanie rodzaju zabiegu (lub serii zabiegów) do indywidualnych wymagań,
- zabiegi pielęgnacyjne na ciało, stopy, dłonie, paznokcie, twarz,
- depilacja,
- makijaż,
- identyfikacja schorzeń dermatologicznych i innych, wymagających konsultacji lekarskiej,
- wykonywanie specjalistycznych zabiegów pielęgnacyjnych i upiększających,
- dobór kosmetyków do potrzeb skóry klienta i ich odsprzedaż.
Kosmetyczka to trudny zawód
W każdym gabinecie kosmetycznym wykonuje się podstawowe zabiegi pielęgnacyjne, takie jak oczyszczanie skóry twarzy, peelingi, masaże twarzy, pleców, czy dłoni. Nierzadko, jeśli gabinet spełnia wymagania Sanepidu, od kosmetyczki wymaga się też umiejętności wykonania pedicure. Z punktu widzenia klienta te zabiegi z pewnością wyglądają na dość łatwe do przeprowadzenia. Jednak w rzeczywistości wymagają bardzo dużo siły fizycznej i dobrej kondycji. Ponadto część kandydatek nie jest w stanie wykonać np. pedicure tłumacząc to wrażliwością na nieestetyczne widoki. Trzeba też wspomnieć o alergiach, na które narażone są kosmetyczki. Niezwykle często stosowane kosmetyki o bardzo silnym działaniu (są to przecież kosmetyki do użytku profesjonalnego, a więc zawierające dużą ilość substancji czynnych) mogą powodować alergię odkosmetyczną. Podobnie ma się rzecz z pyłami, które unoszą się np. podczas piłowania paznokci. Zatem myśląc o podjęciu pracy kosmetyczki, warto rozważyć, czy jest się w stanie podołać tej pięknej, ale wymagającej profesji.
Link w tekście jest sponsorowany.