Czym się zajmuje radca prawny?

0
719

Potocznie o osobach, które ukończyły wyższe studia prawnicze mówi się, że są prawnikami. Ale przecież prawnik to bardzo ogólnikowe sformułowanie. Prawnikiem jest sędzia, prokurator, komornik sądowy, legislator, adwokat i radca prawny. Trójmiasto to spora aglomeracja miejska, a wybór radców prawnych jest tu naprawdę szeroki. Jak wybrać radcę prawnego? Czym zajmuje się radca prawny? Kiedy skorzystać z jego usług?

Radca prawny, czyli kto? Kim jest radca prawny?

Radca prawny to osoba z wykształceniem prawniczym, która ukończyła 5-letnie studia magisterskie i odbyła aplikację radcowską.

Radca prawny – czym się zajmuje?

Radca prawny reprezentuje klientów przed sądem – w sprawach karnych, rodzinnych cywilnych itp. Może reprezentować zarówno osoby fizyczne, jak i przedsiębiorców (np. duże korporacje). Radca prawny może także udzielać porad prawnych. Oznacza to, że radcy prawnego możemy się także „poradzić” – nawet jeśli nie czeka nas rozprawa w sądzie.

Radca prawny – kiedy skorzystać z jego usług?

Radca prawny wspiera klientów w różnych sytuacjach życiowych. Z porady prawnej warto skorzystać szczególnie w takich okolicznościach jak:

  • sporządzanie intercyzy;
  • rozwód, walka o alimenty, podział opieki nad dziećmi;
  • mobbing w pracy;
  • odrzucenie spadku z długami;
  • ubieganie się o odszkodowanie.

Jaka jest różnica między radcą prawnym a adwokatem?

Różnica pomiędzy radcą prawnym i adwokatem jest niewielka, dlatego osoby niezwiązane z zawodami prawniczymi często mylą te pojęcia. Najprościej rzecz ujmując, adwokaci nie mogą pozostawać w stosunku pracy, czyli być zatrudnieni na tzw. etat. Świadczą więc usługi jako przedsiębiorcy – zatrudniają się na kontrakt lub obsługują szereg klientów (np. w ramach własnej kancelarii). Z kolei radcy prawni mogą być zatrudnieni na umowę o pracę.

Kto jest lepszy – radca prawny czy adwokat?

Różnica między zawodem radcy prawnego i adwokata jest niewielka, dlatego przy wyborze prawnika najlepiej kierować się nie tym, jaki zawód prawniczy wykonuje, a dziedziną, w której się specjalizuje. Przykładowo, jeśli planujemy wystąpić o rozwód, najlepszym wyborem będzie prawnik specjalizujący się w prawie rodzinnym.

Radca prawny Trójmiasto – ile kosztuje usługa?

Koszt porady prawnej uzależniony jest od stopnia skomplikowania sprawy. Radca prawny często wycenia usługę po oszacowaniu, ile czasu potrzeba, aby kompleksowo zadbać o interesy klienta.

Trójmiasto obfituje w wybór radców prawnych. Zdecydowanie się na konkretną osobę, która pomoże nam rozwiązać trapiący nas problem, może być wyzwaniem. Zanim podejmiemy decyzję, warto sprawdzić, w jakich sprawach specjalizuje się prawnik, który nas zainteresował.

Warto mieć świadomość, że radców prawnych obowiązuje tajemnica zawodowa, dlatego nie należy się obawiać konsultacji z prawnikiem. W końcu to nasze interesy ma zabezpieczać radca prawny, a jego wsparcie w niektórych sytuacjach może być naprawdę nieocenione.

Więcej dowiesz się na stronie Kancelari Radcy Prawnego https://kancelaria-annastepien.pl/

[Głosów:1    Średnia:5/5]