Potocznie o osobach, które ukończyły wyższe studia prawnicze mówi się, że są prawnikami. Ale przecież prawnik to bardzo ogólnikowe sformułowanie. Prawnikiem jest sędzia, prokurator, komornik sądowy, legislator, adwokat i radca prawny. Trójmiasto to spora aglomeracja miejska, a wybór radców prawnych jest tu naprawdę szeroki. Jak wybrać radcę prawnego? Czym zajmuje się radca prawny? Kiedy skorzystać z jego usług?
Radca prawny, czyli kto? Kim jest radca prawny?
Radca prawny to osoba z wykształceniem prawniczym, która ukończyła 5-letnie studia magisterskie i odbyła aplikację radcowską.
Radca prawny – czym się zajmuje?
Radca prawny reprezentuje klientów przed sądem – w sprawach karnych, rodzinnych cywilnych itp. Może reprezentować zarówno osoby fizyczne, jak i przedsiębiorców (np. duże korporacje). Radca prawny może także udzielać porad prawnych. Oznacza to, że radcy prawnego możemy się także „poradzić” – nawet jeśli nie czeka nas rozprawa w sądzie.
Radca prawny – kiedy skorzystać z jego usług?
Radca prawny wspiera klientów w różnych sytuacjach życiowych. Z porady prawnej warto skorzystać szczególnie w takich okolicznościach jak:
- sporządzanie intercyzy;
- rozwód, walka o alimenty, podział opieki nad dziećmi;
- mobbing w pracy;
- odrzucenie spadku z długami;
- ubieganie się o odszkodowanie.
Jaka jest różnica między radcą prawnym a adwokatem?
Różnica pomiędzy radcą prawnym i adwokatem jest niewielka, dlatego osoby niezwiązane z zawodami prawniczymi często mylą te pojęcia. Najprościej rzecz ujmując, adwokaci nie mogą pozostawać w stosunku pracy, czyli być zatrudnieni na tzw. etat. Świadczą więc usługi jako przedsiębiorcy – zatrudniają się na kontrakt lub obsługują szereg klientów (np. w ramach własnej kancelarii). Z kolei radcy prawni mogą być zatrudnieni na umowę o pracę.
Kto jest lepszy – radca prawny czy adwokat?
Różnica między zawodem radcy prawnego i adwokata jest niewielka, dlatego przy wyborze prawnika najlepiej kierować się nie tym, jaki zawód prawniczy wykonuje, a dziedziną, w której się specjalizuje. Przykładowo, jeśli planujemy wystąpić o rozwód, najlepszym wyborem będzie prawnik specjalizujący się w prawie rodzinnym.
Radca prawny Trójmiasto – ile kosztuje usługa?
Koszt porady prawnej uzależniony jest od stopnia skomplikowania sprawy. Radca prawny często wycenia usługę po oszacowaniu, ile czasu potrzeba, aby kompleksowo zadbać o interesy klienta.
Trójmiasto obfituje w wybór radców prawnych. Zdecydowanie się na konkretną osobę, która pomoże nam rozwiązać trapiący nas problem, może być wyzwaniem. Zanim podejmiemy decyzję, warto sprawdzić, w jakich sprawach specjalizuje się prawnik, który nas zainteresował.
Warto mieć świadomość, że radców prawnych obowiązuje tajemnica zawodowa, dlatego nie należy się obawiać konsultacji z prawnikiem. W końcu to nasze interesy ma zabezpieczać radca prawny, a jego wsparcie w niektórych sytuacjach może być naprawdę nieocenione.
Więcej dowiesz się na stronie Kancelari Radcy Prawnego https://kancelaria-annastepien.pl/