Polacy coraz więcej inwestują w swój wygląd. O ile jeszcze kilka lat temu zabiegi kosmetyczne były zarezerwowane tylko dla tych z grubym portfelem, o tyle dziś do kosmetyczki chodzi już wiele osób. Zapotrzebowanie i utrzymujący się trend stwarzają dużą szansę dla osób, chcących podjąć zatrudnienie w tym zawodzie.
Czym w zasadzie będziesz się zajmować na stanowisku kosmetyczki?
Zacznijmy od tego, że kosmetyczka zajmuje się pielęgnacją ciała, w szczególności twarzy. Wbrew pozorom, makijaż to tylko wycinek długiej listy obowiązków. Kosmetyczka wykonuje zabiegi poprawiające stan skóry i udziela ogólnych rad w kwestii pielęgnacji urody. Właśnie z tego powodu oprócz zdolności manualnych, w tej pracy liczy się też bogata wiedza specjalistyczna.
Jak pracują kosmetyczki?
Niektóre specjalistki otwierają swój własny salon, na podstawie działalności gospodarczej. Jednak własny biznes to zawsze ryzyko związane z rynkiem oraz – co ważne – kosztowna inwestycja. Sam sprzęt, niezbędny w takim salonie, kosztuje od kilkunastu do kilkudziesięciu tysięcy złotych. Właśnie dlatego wiele specjalistek decyduje się na pracę u kogoś. Pytamy zatem, jak aplikować na takie stanowisko i co zrobić, by pracodawca nas zauważył?
Kosmetyczko, pomyśl o dobrym CV
W końcu życiorys to podstawa, to pierwszy kontakt potencjalnego pracodawcy z Tobą. Zwróć uwagę, czy Twoje CV jest dobrze skonstruowane i przejrzyste. Przede wszystkim postaraj się wyrzucić z niego pozycje, które mogą okazać się nieatrakcyjne i mało przydatne w aplikowaniu na stanowisko. Prawie każdy przykład cv pokazuje, że warto postawić na jakość, a nie ilość. Zatem, które umiejętności wyeksponować?
1. Profesjonalizm i dokładność to podstawa
Szczególnie w tym zawodzie. Prowizorycznie i niedokładnie wykonana usługa to dla salonu jeden klient mniej. Jeśli makijaż się nie uda, a maseczka nie przyniesie żadnego efektu, klienci po prostu więcej do Ciebie nie wrócą. Właśnie dlatego tak bardzo w cenie jest profesjonalizm.
2. Komunikatywność na wagę złota
To umiejętność ważna nie tylko w zawodzie kosmetyczki, ale też chociażby fryzjera. Powód jest prosty. Klienci, siadając na fotel i poddając się zabiegom, oprócz efektów wizualnych chcą też porozmawiać. Taka specyfika pracy. Jedni to lubią, inni nie. Komunikatywna kosmetyczka z pewnością będzie miała łatwiej, złapie dobry kontakt z klientem, a ten prawdopodobnie wróci jeszcze do salonu. Tak myślą wszyscy przedsiębiorcy, prowadzący tego typu biznes. W swoim życiorysie nie zapomnij podkreślić wspomnianej komunikatywności i otwartości!
3. Bez cierpliwości będzie ciężko
Powiedzmy sobie szczerze, niecierpliwa fryzjerka czy kosmetyczka to rzadki widok. W końcu praca ta ma to do siebie, że cały czas trzeba coś poprawiać, udoskonalać i sprawdzać efekty. Często o drobne poprawki proszą sami klienci. Właśnie z tego powodu codziennie trzeba mieć w sobie odpowiednie pokłady cierpliwości. Tylko wtedy można podejmować się pracy w tym zawodzie.
4. Dobra organizacja pracy się przyda
Jedna z klientek odwołała spotkanie, druga się spóźnia a trzecia prosi o przełożenie zabiegu. Tak bardzo często wygląda normalny dzień pracy kosmetyczki. To chociażby z tego powodu tak ważne jest, by osoba na tym stanowisku miała ponadprzeciętne umiejętności zarządzania czasem. Z pewnością rozkojarzenie i brak zwinności nie pomogą nam w zawodzie.
Jeśli już masz dobre CV, możesz je wysyłać do potencjalnych pracodawców. Jednak zanim to zrobisz sprawdź, w jakich warunkach przyjdzie Ci pracować. Sprzęt dobrej jakości, klimatyzacja i pomieszczenie socjalne to już podstawy, bez których praca może być wyczerpująca, a momentami wręcz niemożliwa. Gdy już wyślesz CV wystarczy czekać na telefon i…zaproszenie na rozmowę kwalifikacyjną.
Jak przygotować się do spotkania z pracodawcą?
Przede wszystkim podczas rozmowy kwalifikacyjnej warto potwierdzić umiejętności, zadeklarowane w CV. Jeśli piszesz, że jesteś osobą komunikatywną, bądź nią również podczas spotkania. To jeden z przykładów, ale jest ich o wiele więcej.
1. Uśmiech Twoim sprzymierzeńcem
Oczywiście rozmowa kwalifikacyjna to ważne, biznesowe spotkanie. Jednak nikt nie powiedział, że musi ono przebiegać w grobowej atmosferze. Naturalność i uśmiech tylko Ci pomogą i zbliżą do upragnionego stanowiska.
2. Pokaż, że stać Cię na samodzielność
Nie ukrywajmy, pracodawcy wyjątkowo nie lubią osób mało zaradnych, które z każdą – nawet najmniejszą – wątpliwością idą do szefa. Takich pracowników po prostu nikt nie chce w swoim zespole. Właśnie dlatego musisz udowodnić, że Ty potrafisz rozwiązywać problemy i dobrze wiesz, które sytuacje wymagają rzeczywistej interwencji przełożonych. Korzystne będzie, jeśli podczas rozmowy rekrutacyjnej wykorzystasz okazję i opowiesz sytuację z życia, w której tylko samodzielność i zaradność pozwoliły wyjść cało z opresji. To z pewnością kilka dodatkowych punktów dla Ciebie!
3. Pochwal się doświadczeniem!
Bez dwóch zdań wskazane są zdjęcia z efektami zabiegów, czy najlepszy – Twoim zdaniem – makijaż, który kiedykolwiek zrobiłaś. To nie zaszkodzi, a może tylko pomóc w walce o wymarzoną posadę!