CV Kierowca: praca za kierownicą to duża odpowiedzialność!

0
7181

Polska gospodarka w ostatnich latach intensywnie się rozwija i generuje zapotrzebowanie na różne usługi, chociażby transportowe. To z kolei stwarza możliwości dla osób, które chcą podjąć zatrudnienie jako kierowca. O czym warto pamiętać, starając się o pracę?

Zacznijmy od tego, że podstawowym zadaniem kierowcy jest bezpieczny transport osób lub towarów z punktu A do punktu B. Ponadto, kierowca stale musi dbać o stan techniczny pojazdu. Rzecz jasna praca ta różni się specyfiką. W końcu inne zadania stoją przed kierowcą ciężarówki, inne przed kierowcą autobusu miejskiego, a jeszcze inne przed taksówkarzem. Jednak jedno się nie zmienia: to bezpieczeństwo, na które pracodawcy kładą szczególny nacisk.

Kierowca – zawód nie dla każdego

Przede wszystkim, żeby siąść za kierownicę i zacząć zarabiać trzeba mieć odpowiednie kwalifikacje. Podstawa to oczywiście aktualne prawo jazdy (w zależności od specyfiki pracy: B C / D). Oprócz tego kandydat musi mieć też aktualne orzeczenie psychologiczne, pozwalające mu na wykonywanie takiej pracy.

Jeśli spełniamy te podstawowe kryteria możemy zacząć starać się o zatrudnienie. Tu niewątpliwie przyda się dobre CV. O czym pamiętać?

1. Pochwal się doświadczeniem!

Im dłużej jesteś w branży, tym większe masz szanse na zatrudnienie. To nic dziwnego, w końcu dobrym kierowcą zostaje się po latach spędzonych za kierownicą. Dobry kierowca to z kolei większa pewność dla pracodawcy, że na naprawy auta, którym jeździsz, nie wyda więcej, niż zarobi. Jeśli jesteś bezpiecznym kierowcą, który nie ma na koncie długiej listy wypadków i stłuczek, Twoja wartość w oczach pracodawcy znacznie rośnie.

2. Dyspozycyjność w cenie

To ważne w zawodzie i to niezależnie od typu pracy. Kierowcy ciężarówki często są w trasie po kilka tygodni, a kierowcy autobusów czy taksówek niejednokrotnie pracują w weekendy, święta czy nocą. Gotowość do pracy o różnych porach i dyspozycyjność są w cenie, dlatego warto to wyeksponować w życiorysie.

3. Opanowanie, odporność na stres i presję czasu – na wagę złota

Na trasie są ogromne korki, klient czeka na dostawę, a do tego dzwoni szef. To nie jest abstrakcyjny przykład, to nierzadko zwyczajny dzień pracy kierowcy. W takiej sytuacji łatwo dać się wyprowadzić z równowagi, jednak opanowanie i mocna psychika z pewnością pomagają uniknąć klęski.

W tym miejscu warto też wspomnieć o punktualności. O ile kierowca auta ciężarowego może wyjechać w trasę pół godziny później, o tyle kierowca autobusu nie może sobie pozwolić na takie opóźnienie. Właśnie dlatego – starając się o posadę w transporcie miejskim – pamiętaj by nie pominąć w CV wspomnianej punktualności.

4. Nie zapomnij o kulturze osobistej!

Ta umiejętność przydaje się szczególnie w zawodzie taksówkarza czy kierowcy autobusu. W końcu osoby na tych stanowiskach mają stały kontakt z klientem, dlatego tu nie ma miejsca na brak uprzejmości. Skargi na kierowców, a zdarzają się nierzadko, to dla firmy poważna rysa na wizerunku. Pracodawcy nie mogą sobie na to pozwolić, dlatego stawiają na kulturalnych kandydatów.

Stworzenie dobrego CV to z pewnością nie lada wyzwanie. Trzeba umiejętnie ocenić, które z naszych cech zaimponują pracodawcy, a które nie zrobią na nim wrażenia. W końcu zdolności krawieckie w zawodzie kierowcy raczej się nie przydadzą, zatem taką pozycję z naszego życiorysu najlepiej całkiem usunąć. Całe szczęście, w sieci można natknąć się na niejeden przykład cv, dla starających się o posadę kierowcy.

Wysłałem swoje CV kierowcy. Co dalej?

Teraz trzeba liczyć na odrobinę szczęścia. W końcu pracodawcy zazwyczaj dostają dziesiątki, a niekiedy i setki CV. Z tej sterty wybiorą tylko kilka interesujących go ofert.

Jeśli czymś do siebie przyciągniesz oko osoby rekrutującej, dostaniesz zaproszenie na rozmowę kwalifikacyjną. Do tego etapu trzeba się przygotować bardzo skrupulatnie, bo to od niego wiele będzie zależało.

1. Bądź pewny siebie!

Pracodawca z pewnością wyczuje tremę i stres związany z rozmową, a to nie będzie działało na Twoją korzyść. Pokaż, że panujesz nad emocjami i radzisz sobie w każdej sytuacji. Pamiętaj, że Twoim sprzymierzeńcem jest uśmiech i pozytywne nastawienie.

2. Pokaż, że kryzysy Ci nie straszne

W zawodzie kierowcy to ważna cecha. W końcu awaria w trasie czy problem na granicy to bardzo częste sytuacje, z którymi osobom na tym stanowisku przychodzi się zmierzyć. Właśnie dlatego zaradność jest w cenie. Jeśli podczas spotkania dostaniesz pytanie, co zrobisz w sytuacji wystąpienia problemów, dokładnie przemyśl odpowiedź, bo od niej będzie dużo zależało. Najbardziej wskazane są kreatywne rozwiązania.

W tym miejscu nie sposób nie wspomnieć, że pracodawcy po prostu nie lubią osób, które z każdym – nawet najmniejszym problemem – zgłaszają się do przełożonego. Rozmowa kwalifikacyjna to dobry moment by udowodnić, że Ty potrafisz sam diagnozować problem i go rozwiązywać.

Niewątpliwie kierowca to dobry i ciekawy zawód. Nie ma mowy o siedzeniu za biurkiem i codziennej monotonii. Cały czas coś się dzieje, trasy podróży zazwyczaj się zmieniają. Z drugiej strony zawód kierowcy jest męczący i szalenie odpowiedzialny.

[Głosów:11    Średnia:2.1/5]